REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

14 maja nie jest ostatecznym terminem na składanie wniosku o zwrot wywłaszczonych nieruchomości

Michał Górski
Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim
Termin na składanie wniosku o zwrot nieruchomości wywłaszczonych ponad 20 lat temu na cel publiczny, który nigdy nie został zrealizowany, został przesunięty na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 2.0./Fot. Shutterstock
Termin na składanie wniosku o zwrot nieruchomości wywłaszczonych ponad 20 lat temu na cel publiczny, który nigdy nie został zrealizowany, został przesunięty na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 2.0./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Na wielu portalach informacyjnych, a także stronach wydziałów geodezji przy starostwach powiatowych, a nawet blogach profesjonalnych prawników wciąż widnieje informacja, że ostateczny termin na składanie wniosku o zwrot nieruchomości wywłaszczonych ponad 20 lat temu na cel publiczny, który nigdy nie został zrealizowany, mija 14 maja 2020 roku. Trzeba koniecznie podkreślić, że termin ten został przesunięty na podstawie przepisów tzw. tarczy antykryzysowej 2.0.

14 maja – pierwotny termin na zwrot wywłaszczonych nieruchomości ponad 20 lat temu

REKLAMA

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami (ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 roku o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. 2019, poz. 801) wprowadziła ograniczenie czasowe w zakresie terminu dochodzenia zwrotów nieruchomości, które okazały się być zbędne na cele wywłaszczenia. Wprowadzony tą nowelizacją ustęp 7 w artykule 137 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (dalej:ugn) stanowi, że uprawniennie do zwrotu gruntów, zbędnych na cel wywłaszczenia wygasa, jeżeli od dnia, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, upłynęło 20 lat, a w tym terminie uprawniony nie złożył wniosku, o którym mowa w ust. 3. [tj. wniosku o zwrot – M.G.]. Dotyczy to także sytuacji, gdy nieruchomość została wywłaszczona na podstawie umowy (art. 142a ugn)

REKLAMA

Ponadto, art. 2 nowelizacji stanowił, że jeśli do wywłaszczenia doszło ponad 20 lat temu, dawny właściciel lub spadkobierca ma prawo żądać zwrotu nieruchomości przez 12 miesięcy od momentu wejścia w życie tej nowelizacji. Ponieważ nowelizacja ta weszła w życie 14 maja 2019 roku, ostateczny termin na składanie wniosków o zwrot w takich przypadkach miał minąć 14 maja 2020 roku.

Polecamy: Pracodawca w kryzysie

Bieg terminu na składanie wniosków o zwrot zawieszony na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Jednakże należy podkreślić, że bieg ww. 12-miesięcznego terminu został zawieszony na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej 2.0 (ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. 2020 poz. 568). Konkretnie chodzi o nowowprowadzony art. 15zzr, który stanowi, że:

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg przewidzianych przepisami prawa administracyjnego terminów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem lub organem,

2) do dokonania przez stronę czynności kształtujących jej prawa i obowiązki,

3) przedawnienia,

4) których niezachowanie powoduje wygaśnięcie lub zmianę praw rzeczowych oraz roszczeń i wierzytelności, a także popadnięcie w opóźnienie,

5) zawitych, z niezachowaniem których ustawa wiąże ujemne skutki dla strony,

6) do dokonania przez podmioty lub jednostki organizacyjne podlegające wpisowi do właściwego rejestru czynności, które powodują obowiązek zgłoszenia do tego rejestru, a także terminów na wykonanie przez te podmioty obowiązków wynikających z przepisów o ich ustroju

- nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.

REKLAMA

Ponieważ tzw. tarcza antykryzysowa weszła w życie z dniem 31 marca, od tego czasu 12-miesięczny termin, przewidziany w nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami nie biegnie. Ponieważ od 31 marca do 14 maja mija 45 dni, od momentu „odwieszenia” terminów administracyjnych pozostanie 45 dni na złożenie wniosku o zwrot nieruchomości wywłaszczonych ponad 20 lat temu.

Jeśli odwieszenie terminów administracyjnych nastąpiłoby przykładowo od 26 maja b.r. to tym samym, ostateczny termin na złożenie wniosku o zwrot wywłaszczonych ponad 20 lat temu nieruchomości minąłby 9 lipca b.r.

Należy wskazać, że obecnie toczą się prace parlamentarne nad tzw. tarczą antykryzysową 3.0., która przewiduje uchylenie ww. art. 15zzr, tj. „odwieszenie” biegu terminów administracyjnych.

Kiedy można starać się o zwrot wywłaszczonych nieruchomości?

Oczywiście tylko w niektórych przypadkach zwrot wywłaszczonych gruntów jest możliwy. Najważniejsze 3 przesłanki są następujące:

  1. Nieruchomość nigdy nie została wykorzystana zgodnie z celem wywłaszczenia
  2. Nieruchomość pozostaje własnością gminy lub Skarbu Państwa
  3. Wnioskodawca jest były właścicielem lub spadkobiercą byłego właściciela nieruchomości
  4. Organ odpowiedzialny (obecnie starosta) nie zawiadomił byłego właściciela lub jego spadkobierców o zamiarze użycia wywłaszczonej nieruchomości lub jej części na inny cel niż określony w decyzji o wywłaszczeniu

Podkreślić należy, że zgodnie z art. 136 ust. 3 ugn, można żądać zwrotu:

  1. Części nieruchomości, jeżeli tylko fragment gruntu został wykorzystany na cel wywłaszczenia
  2. Udziału w nieruchomości, jeżeli o zwrot ubiega się tylko jeden ze współwłaścicieli lub spadkobierców dawnego właściciela

Michał Górski

Autor jest adwokatem, doktorem nauk prawnych, współautorem blogów: https://zasiedzenie.net/ i https://odszkodowanieodpanstwa.net/

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA