REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odstąpienie od umowy nie chroni inwestora przed zapłatą na rzecz podwykonawcy

Odstąpienie od umowy nie chroni inwestora przed zapłatą na rzecz podwykonawcy. /fot. Fotolia
Odstąpienie od umowy nie chroni inwestora przed zapłatą na rzecz podwykonawcy. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kodeks cywilny przewiduje zasadę solidarnej odpowiedzialności inwestora oraz generalnego wykonawcy za wynagrodzenie należne podwykonawcom za wykonane roboty. Warunkiem powstania zobowiązania inwestora jest wyrażenie przez niego zgody na udział podwykonawcy w realizacji tych robót. Zasada ta rozciąga się również na dalszych podwykonawców.

Zgoda na zawarcie umowy z podwykonawcą może być wyrażona przez inwestora w sposób czynny lub bierny. Czynne wyrażenie zgody następuje poprzez wyraźne oświadczenie (pisemne lub ustne), albo przez inne zachowanie, które w sposób dostateczny ujawnia jego wolę. Wyrażenie zgody w sposób bierny polega na braku sprzeciwu lub zastrzeżeń inwestora, zgłoszonych w terminie 14 dni od przedstawienia mu umowy z podwykonawcą lub jej projektu wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie.

REKLAMA

Zobacz serwis: Umowy budowlane

REKLAMA

Zapewnienie inwestorowi możliwości zapoznania się z dokumentacją dotyczącą robót realizowanych przez podwykonawcę jest konieczne dla przyjęcia, że inwestor wyraził zgodę na zawarcie umowy podwykonawczej. Powstanie solidarnej odpowiedzialności inwestora za zapłatę wynagrodzenia podwykonawcy jest zatem uzależnione od posiadania przez inwestora informacji o konkretnej umowie z konkretnym podwykonawcą (przy czym informacja ta może pochodzić z dowolnego źródła i uzyskać ją może inwestor zarówno przed jak i po zawarciu umowy podwykonawczej).

Powyższy przepis ustanawia zatem odpowiedzialność inwestora za dług generalnego wykonawcy i obejmuje wynagrodzenie należne podwykonawcy na podstawie zawartej przez niego umowy. Warunkiem powstania obowiązku zapłaty wynagrodzenia przez inwestora jest jednak nie tylko wyrażenie przez niego zgody na zawarcie umowy, ale również wykonanie robót budowlanych przez podwykonawcę. Podwykonawca może więc dochodzić zapłaty wynagrodzenia od inwestora tylko wtedy, gdy zrealizował część obiektu stanowiącego przedmiot świadczenia generalnego wykonawcy na podstawie umowy z inwestorem.

Podkreślenia wymaga, że podwykonawca nie ma obowiązku wcześniejszego podejmowania jakichkolwiek działań zmierzających do zaspokojenia jego wierzytelności w stosunku do bezpośredniego kontrahenta, czyli generalnego wykonawcy. W związku z solidarnym charakterem odpowiedzialności inwestora podwykonawca może swobodnie decydować o wyborze podmiotu, do którego zwróci się o zapłatę i to niezależnie od tego, czy inwestor dokonał już zapłaty na rzecz generalnego wykonawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Nieruchomości

REKLAMA

Warto pamiętać, że przewidziana w art. 6471Kodeksu cywilnego odpowiedzialność inwestora wobec podwykonawców za zapłatę wynagrodzenia nie kończy się wraz z rozwiązaniem umowy pomiędzy inwestorem a generalnym wykonawcą. Przepis ten ma bowiem charakter gwarancyjny i zapewnia podwykonawcom ochronę również wtedy, gdy z jakichś przyczyn jedna ze stron odstępuje od umowy o generalne wykonawstwo. Dzieje się tak dlatego, że umowa o podwykonawstwo, pomimo że jest powiązana z umową zawartą pomiędzy inwestorem a generalnym wykonawcą, stanowi odrębny stosunek zobowiązaniowy.

Rozwiązanie umowy zawartej z inwestorem nie zwalnia generalnego wykonawcy od obowiązków wypływających z umowy o podwykonawstwo. Analogicznie sprawa wygląda z punktu widzenia obowiązków inwestora: odstąpienie od umowy z generalnym wykonawcą nie uchyla obowiązku rozliczenia pomiędzy generalnym wykonawcą i podwykonawcą. W konsekwencji nie powoduje to wyłączenia odpowiedzialności inwestora za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy za roboty wykonane w ramach umowy o podwykonawstwo.

W przypadku rozwiązania umowy z generalnym wykonawcą inwestor powinien zatem zadbać o dokładne ustalenie zakresu prac zrealizowanych przez poszczególnych podwykonawców. Przy ostatecznym rozliczeniu rozwiązanej umowy pomiędzy inwestorem i generalnym wykonawcą należy uwzględnić wynagrodzenie należne podwykonawcom, za które inwestor ponosi solidarną odpowiedzialność. W przeciwnym wypadku inwestor ponosi ryzyko konieczności podwójnej zapłaty wynagrodzenia: na rzecz generalnego wykonawcy, a następnie na rzecz podwykonawców dochodzących swych roszczeń na podstawie art. 6471Kodeksu cywilnego.

Kwestia ta powinna mieć istotne znaczenie przy konstruowaniu umów budowlanych, a także przy podejmowaniu decyzji co do chwili odstąpienia od umowy przez inwestora w razie nieprawidłowego jej wykonywania przez generalnego wykonawcę. Zbyt późna reakcja ze strony inwestora może się bowiem wiązać z koniecznością późniejszego dochodzenia od generalnego wykonawcy nie tylko roszczeń odszkodowawczych, ale również roszczeń regresowych w związku z żądaniami zapłaty wynagrodzenia kierowanymi do inwestora przez podwykonawców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
WSA: "Stare" świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł w 2024 r. Orzeczenie o niepełnosprawności przeszło z 2022 r. aż na 2024 r.

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje "nowe" świadczenie pielęgnacyjne. Ale wciąż można otrzymać "stare". W praktyce nie jest to proste

Co w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy limit?

Renta wdowia jest ograniczona limitem ustawowym. Wysokość tego nowego świadczenia dla wdów i wdowców nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Co będzie się działo w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy ten limit? Co wówczas zrobi ZUS?

Nie tylko bon energetyczny. ZUS wypłaca także ryczałt energetyczny. Jak go uzyskać?

Do 30 września 2024 r. można składać wnioski o bon energetyczny. Nie jest to jedyne świadczenie, które ma łagodzić wysokie koszty energii. Co miesiąc ZUS wypłaca uprawnionym niemal 300 zł ryczałtu energetycznego.

MRPiPS pracuje nad przepisami, które usprawnią proces orzekania o niepełnosprawności

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem zmian w ustawie o rehabilitacji, które mają przyczynić się do usprawnienia pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Regulacja zakłada też m.in. rozszerzenie miejsc wstępu z psem asystującym.

REKLAMA

Od 1 października rusza program Aktywny Rodzic. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS

Od 1 października 2024 roku ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r.

Rusza operacja „Feniks”. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnia

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozpoczęta w poniedziałek 23 września operacja „Feniks” dotyczy zaangażowania wojska w odbudowę zalanych terenów, zabezpieczenia przesiąkniętych wałów po przejściu fali. Wydzielono 25 706 żołnierzy.

Wyrok za szabrownictwo: Sąd w Głubczycach skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 4 i 6 tysięcy złotych

Szabrownictwo po powodzi. Na kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Prudniku dwóch mężczyzn, którzy podczas powodzi w Głuchołazach ukradli garaż powodzianina. Wyrok jest nieprawomocny.

Duże zmiany dla niepełnosprawnych w 2025 roku. Zmiana zasad orzekania, weryfikacja ważności orzeczenia, maksymalne terminy rozpatrywania wniosków, przedłużenie ważności kart parkingowych

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące procedury rozpatrywania wniosków o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wniosek taki będzie musiał być rozpatrzony nie dłużej niż w 3 miesiące w I instancji i nie dłużej niż 2 miesiące w przypadku odwołania do II instancji. Na rok 2025 będzie rozszerzona możliwość ustalania poziomu potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku. Ponadto nowe przepisy określą możliwość wydłużenia ważności kart parkingowych w związku z wydłużonym zachowaniem ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności. Nowością będą też przepisy pozwalające na weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności. To nie wszystkie zmiany jakie wynikają z opublikowanych 23 września 2024 r. założeń nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w 2025 roku.

REKLAMA

Zmiany w terminach wypłaty emerytur w październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy i kto dostanie dwa świadczenia

Zmiany w terminach wypłaty emerytur. W październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy pocztowe i kto dostanie dwa świadczenia w jednym miesiącu. Sprawę determinuje nie tylko kalendarz, ale i powódź.

Pobrane RKO a babciowe, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu [Przykład]

Czy rodzice, którzy mają już pobrane RKO w pełnej kwocie mogą wnioskować o babciowe, aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu? Czy pobranie 12 tys. zł wyklucza możliwość pobierania świadczeń z nowego programu "Aktywny rodzic"?

REKLAMA