| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 5 czerwca

Aktualna sytuacja powodziowa - 5 czerwca

Druga fala powodziowa dotknęła głównie województwa podkarpackie, małopolskie oraz świętokrzyskie. Południowa cześć Polski znów została sparaliżowana. Nastąpiły duże utrudnienia w ruchu drogowym.

Wojewoda mazowiecki podjął decyzję o wprowadzeniu od jutra (6 czerwca br.) od godz. 13 alarmu powodziowego dla Warszawy i powiatów: warszawskiegozachodniego oraz legionowskiego. Natomiast od dziś (5 czerwca br.) od godz. 12 obowiązuje alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: grójeckiego, otwockiego i piaseczyńskiego.

Trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków w podwarszawskich gminach Piaseczno, Konstancin Jeziorna i Lesznowola.

W Świniarach pod Płockiem działania strażaków wspierają żołnierze oraz trzy śmigłowce Mi-17 z jednostki w Leźnicy Wielkiej. Helikoptery zrzucają piasek i gruz na wyrwę w wale przeciwpowodziowy. Wyrwa ma ponad 100 m szerokości, przepływający przez nią nurt rzeki pogłębił jej dno do 11 m. Wisła przerwała wały w Świniarach 23 maja br. Woda zalała wtedy około 6 tys. ha i prawie 20 miejscowości, ewakuowano ponad 2,5 tys. mieszkańców.

Mieszkańcy gmin Gąbin i Słubice zostali poinformowani o ewentualnych ewakuacjach. W Dobrzykowie strażacy umacniają wał przeciwpowodziowy.

W dorzeczu rzeki Bzury i Pilicy poziom wody obniżył się do strefy wody wysokiej, zaś w zlewni rzeki Warty utrzymuje się w strefie stanów ostrzegawczych. Na pięciu wodowskazach przekroczone są stany alarmowe, zaś na kolejnych czterech stany ostrzegawcze.

Zgodnie z decyzją Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie zrzut wody ze zbiornika Sulejów na rzece Pilicy zmniejszono do poziomu 70,00 m3/s (przy dopływie 69,40 m3/s), dzięki czemu rezerwa powodziowa zbiornika wynosi 14,6% (12,90 mln m3).

Poziom wody w rzekach Małopolski nadal jest wysoki. Stany alarmowe przekroczone są w 14, a stany ostrzegawcze w 11 miejscach. Nadal alarmy powodziowe obowiązują w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, 6 powiatach i 11 gminach, a pogotowia przeciwpowodziowe w 4 powiatach i 10 gminach.

Wciąż trudna jest sytuacja na wschodzie województwa. Z powodu zerwania mostu kolejowego na rzece Poprad w Nowym Sączu nieprzejezdna jest trasa Nowy Sącz - Krynica/Muszyna. Podtopione są Gorlice i gminy w powiecie gorlickim oraz Muszyna w powiecie nowosądeckim. Nieprzejezdne są szlaki kolejowe: Tarnów – Stróże, Nowy Sącz - Krynica/Muszyna (zawalenie się mostu w mieście Nowy Sącz), Stróże – Jasło. Na powyższych odcinkach brak komunikacji zastępczej z uwagi na nieprzejezdne drogi.

Na terenie województwa małopolskiego trwają prace polegające na monitorowaniu i zabezpieczaniu osuwisk. Służby podjęły także pracę przy zabezpieczaniu i naprawie wałów przeciwpowodziowych. Cały czas trwa wypompowywanie wody z zalanych budynków i posesji, udrażnianie przepustów i rowów.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK