| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 8 czerwiec

Aktualna sytuacja powodziowa - 8 czerwiec

W nocy Wisła przerwała wały w okolicach Janowca koło Kazimierza Dolnego (lubelskie) i Ostrowa w gminie Tarłów (świętokrzyskie). Powiększyło się rozlewisko w gminie Wilków, po wczorajszym przerwaniu wału. Do do środy włącznie został zamknięty Wał Miedzeszyński w Warszawie.

Wczoraj rano (7 czerwca br.) rozpoczęto zamykanie sześciometrowej wyrwy w wale na wysokości Kraśnicy, przez którą woda wpływa na polder Golina.

Nadal na całej długości Warty przekroczone są stany alarmowe. W Poznaniu w godzinach porannych na wodowskazie odnotowano 577 cm wody (450 stan alarmowy). Służby monitorują stan nadwarciańskich wałów i podejmują działania zabezpieczające i zapobiegające ewentualnym przesiąknięciom. Prowadzony jest stały monitoring hydrologiczny.

W Wielkopolsce alarm przeciwpowodziowy obowiązuje w 46 gminach i miastach województwa.

Zobacz też: Praca w warunkach powodzi

Obniża się poziom Wisły. Stan wody w Tczewie kształtuje się obecnie 41 cm poniżej stanu alarmowego. Jedynie na wodowskazie w Przegalinie lustro wody o 6 cm przekracza stan alarmowy.

Mimo spadkowych tendencji nadal obowiązuje alarm powodziowy. Służby pozostają w gotowości i na bieżąco monitorują sytuację. Według prognoz poziom wody w najbliższych dniach znów nieznacznie będzie się podnosił. Druga, kulminacyjna fala spodziewana jest w Tczewie w najbliższy czwartek (10 czerwca br.) i piątek (11 czerwca br.). Stan wody osiągnie wówczas poziomy alarmowe. Przekroczenia nie będą jednak tak znaczne, jak w przypadku pierwszej fali.

Stan wałów przeciwpowodziowych jest stabilny. Korzystnie przedstawiają się również prognozy hydro – meteorologiczne na najbliższe dni. Nie przewiduje się utrudnień w odpływie Wisły do Zatoki Gdańskiej.

Na bieżąco badana jest czystość wody wiślanej i wód na pomorskich kąpieliskach. Służby sanitarne nie stwierdziły zagrożenia dla ludzi.

Zobacz też: Nadgodziny w trakcie akcji ratowniczej w zakładzie pracy

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na Dolnym Śląsku stabilizuje się.

We Wrocławiu, jak i na terenie całego województwa, sytuacja jest stabilna i na chwilę obecną nie występują żadne zagrożenia. Wszystkie obwałowania w regionie są monitorowane. Wojsko pozostaje w dyspozycji w razie ewentualnego zagrożenia. W miejscowości Trestno (na obszarze polderu zalewowego) łodzie policyjne pomagają przemieszczać się mieszkańcom przez zalaną drogę dojazdową.

Zobacz też: Praktyczne rady dla powodzian

Kulminacja fali wezbraniowej przemieszcza się na środkowej Wiśle. Prognozowane wielkości dopływu do zbiornika wodnego „WŁOCŁAWEK", spowodują wzrost poziomu wody powyżej stanów alarmowych.

W związku z tym wczoraj (7 czerwca br.) od godz. 17.00 obowiązuje alarm powodziowy dla gmin zlokalizowanych na terenach nadwiślańskich. W pełnej dyspozycyjności są służby ratunkowe, zabezpieczono magazyny powodziowe.

Zobacz też: Ubezpieczony ma obowiązek ratować przedmiot ubezpieczenia

Sytuacja stabilizuje się. Trwa szacowanie strat oraz porządkowanie terenów, które ucierpiały w czasie powodzi.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Bieruniu i Chełmie Śląskim, gdzie wciąż kilkanaście budynków znajduje się pod wodą. Trwa wypompowywanie wody, które powinno zakończyć się dziś (8 czerwca br.), co umożliwi powodzianom powrót do domów.

W Bieruniu przeprowadzono już skuteczną dezynfekcję oczyszczalni oraz akcję dezodoryzacji poboczy dróg i rowów, której celem był zniwelowanie zapachu utrzymującego się po zejściu wody z zalewisk. W akcji brali udział żołnierze batalionu chemicznego z Tarnowskich Gór. Z uwagi na to, że w czasie powodzi zalaniu uległo ponad 50 tysięcy hektarów istnieje zagrożenie, że pojawi się plaga komarów. Służby wojewody rozpoznają możliwości zapobiegnięcia tej sytuacji przez zastosowanie oprysku z powietrza oraz przy pomocy specjalnej aparatury.

Źródło: MSWiA

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK