| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Stan wód na dzień 10 czerwca

Stan wód na dzień 10 czerwca

Na całym Mazowszu trwa pełna mobilizacja wszystkich służb mundurowych. Pomagają strażacy, wojsko oraz mieszkańcy, który bronią swojego dobytku. Strażacy cały czas zabezpieczają wały przed przeciekaniem.

Sytuacja powodziowa na obszarze całego województwa stabilizuje się.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne dla terenu województwa o możliwości wystąpienia dzisiaj burz z gradem. Przewiduje się, że opady deszczu mogą wynieść 10-20 mm, lokalnie 30 mm.

Dzięki zmniejszonemu zrzutowi wody ze zbiornika Jeziorsko, poziom wody w Uniejowie osiągnął wartość 253 cm, czyli 33 cm powyżej stanu ostrzegawczego.

Dotychczas stwierdzono zniszczenie 7 m wału przeciwpowodziowego w miejscowości Podłęże (rzeka Ner) oraz uszkodzenie łącznie 1923 m wałów przeciwpowodziowych w miejscowościach: Proboszczowice, Bartochów, Burzenin, Mnichów, Grądy i Biskupice (rzeka Warta), Biskupice (rzeka Myja) i Łask (rzeka Grabia). Wszystkie uszkodzenia zostały zabezpieczone.

W dalszym ciągu na terenie 6 gmin obowiązuje alarm przeciwpowodziowy: Nowa Brzeźnica, Działoszyn (powiat pajęczański), Szadek (powiat zduńskowolski), Burzenin (powiat sieradzki), Wieruszów (powiat wieruszowski), Aleksandrów (powiat piotrkowski). Pogotowie przeciwpowodziowe nadal utrzymuje się na terenie miejscowości: Uniejów (powiat poddębicki) i Dobroń (powiat łaski).

9 czerwca br. kolejny raz zmniejszony został zrzut ze zbiornika Jeziorsko. Wynosi on obecnie 160 m3/s dokładnie o połowę mniej niż 22 maja br., gdy gwałtownie podnosiły się stany Warty.

Nadal na całej długości wielkopolskich rzek notuje się tendencje spadkowe, wahania stanów rzek nie są jednak duże (wczoraj stan rzeki w Sławsku: 491 cm, 2-centymetrowy spadek dobowy; w Kole: 385, 2-centymetrowy spadek dobowy). Na wodowskazach na Prośnie notuje się już stany poniżej ostrzegawczego.

W Kaliszu zakończono prace z udzielaniem pomocy przy odpompowywaniu wody z zalanych terenów i trwa usuwanie worków z piaskiem z miejsc publicznych. W regionie stale monitorowane są wały przeciwpowodziowe, zmniejsza się też liczba przesiąknięć i przecieków wymagających zabezpieczania.

W chwili obecnej osuwiska stanowią jeden z głównych problemów, z jakimi zmagają się służby i mieszkańcy miejscowości z terenów województwa.

Specjalne patrole policyjne zabezpieczają rejony osuwiskowe. Na terenie województwa obowiązuje bezwzględny zakaz wstępu w miejsca, w których możliwe jest osuwanie się ziemi.

Osuwająca się ziemia w Międzybrodziu Bialskim nie zagraża zaporze w Porąbce.

Wprowadzono zakaz wstępu na wały przeciwpowodziowe, obowiązujący między 7 a 15 czerwca br. Zakaz nie dotyczy pracowników Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Wojska, pogotowia ratunkowego oraz innych służb publicznych, wykonujących czynności służbowe, a także innych osób wykonujących czynności związane z ochroną przeciwpowodziową oraz utrzymaniem wałów.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK