| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Urząd Stanu Cywilnego > Jak zapewnić ważność małżeństwa konkordatowego w świetle prawa?

Jak zapewnić ważność małżeństwa konkordatowego w świetle prawa?

Zawarcie małżeństwa nie musi nastąpić przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Istnieje możliwość, aby ślub zawarty przed duchownym wywołał także skutki cywilne. Niezbędne jest jednak dopilnowanie kilku spraw, aby, w świetle prawa, małżeństwo było ważne. Jakich?

Ślub konkordatowy jest wydarzeniem, które ma dwojaki charakter. Z jednej strony jest ceremonią religijną, z drugiej zaś – pewnego rodzaju czynnością prawną, która wywoła, po spełnieniu wszystkich warunków, skutki prawne.

Możliwość zawarcia ślubu konkordatowego pojawiła się wraz z ratyfikacją przez Polskę w 1998 roku, Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. Takie rozwiązanie umożliwia zawarcie ślubu kościelnego i cywilnego jednocześnie.

Oprócz dokumentów, które musimy koniecznie złożyć w parafii, w której odbędzie się nasz ślub, dla wywołania skutków prawnych naszego małżeństwa niezbędne jest zaświadczenia stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (zawierających także wskazanie nazwiska przyszłych małżonków i ich dzieci). Taki dokument należy dostarczyć do kancelarii parafialnej na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu.

Zobacz również: Gdzie należy zgłosić urodzenie dziecka?

Termin złożenia zaświadczenia jest bardzo istotny! Zaświadczenie traci bowiem moc po upływie 3 miesięcy od dnia wydania. Oznacza to, że po upływie tego terminu, będziemy musieli ubiegać się o kolejne zaświadczenie.

Należy również pamiętać, że brak takiego zaświadczenia będzie równoznaczny z odmową duchownego przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.

Jak stanowi Kodeks rodzinny i opiekuńczy, niezwłocznie po zawarciu małżeństwa, duchowny, przed którym składane były oświadczenia sporządza zaświadczenie, że zostały one złożone w jego obecności i został zawarty związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła (związku wyznaniowego). Zaświadczenie to podpisywane jest przez duchownego, małżonków i świadków.

Niezmiernie ważne jest, aby duchowny przed upływem 5 dni od dnia zawarcia małżeństwa przekazał do urzędu stanu cywilnego oba zaświadczenia:

• sporządzone przez kierownika USC, stwierdzające brak przeszkód do zawarcia małżeństwa;

• o zawarciu małżeństwa przed duchownym.

Zobacz również serwis: Urząd stanu cywilnego

Przy obliczaniu terminu na przekazanie dokumentów nie wlicza się dni wolnych od pracy. Oznacza to, że jeśli ślub został zawarty w sobotę, to 5-dniowy termin zacznie biec od poniedziałku.

Jeżeli zachowanie pięciodniowego terminu jest z powodu siły wyższej niemożliwe, wówczas bieg terminu ulega zawieszeniu na czas trwania tej przeszkody. Duchowny przekaże więc dokumenty niezwłocznie po ustaniu przeszkody, a termin zostanie uznany za zachowany. 

Po otrzymaniu zaświadczeń, kierownik USC sporządza akt małżeństwa.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Ignaczak

Psycholog i mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »