| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Kodeks karny > Kary i środki karne > Zwrot korzyści majątkowej (art. 52)

Zwrot korzyści majątkowej (art. 52)

W wypadku skazania za przestępstwo przynoszące korzyść majątkową osobie fizycznej, prawnej lub jednostce organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, a popełnione przez sprawcę działającego w jej imieniu lub interesie, sąd zobowiązuje podmiot, który uzyskał korzyść majątkową, do jej zwrotu w całości lub w części na rzecz Skarbu Państwa; nie dotyczy to korzyści majątkowej podlegającej zwrotowi innemu podmiotowi.

Tylko wówczas gdy spełnione zostaną wszystkie powyżej opisane przesłanki, sąd może w wyroku nałożyć na dany podmiot obowiązek zwrotu korzyści z przestępstwo.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

Należy uzupełniająco wskazać również, że podmiot wskazany w niniejszym artykule występuje w procesie karnym jako tzw. “quasi strona” postępowania, co oznacza iż może on uczestniczyć w postępowaniu karnym, składać wnioski i oświadczenia (w zakresie kwestii ustalenia czy zaistniało przestępstwo oraz czy podmiot ten odniósł z niego korzyść).Co więcej, podmiot ten jest przesłuchiwany na rozprawie i w zakresie faktu orzeczenia wobec niego obowiązku zwrotu korzyści może złożyć nawet apelację od wyroku sądu pierwszej instancji.

Dla jasności należy wskazać, że w opisanych powyżej sytuacjach za osoby prawne i inne podmioty nie będące osobami fizycznymi występują oczywiście ich uprawnieni do tego przedstawiciele np. w imieniu spółki występują wspólnicy umocowani przez zarząd do reprezentacji spółki.

Podstawa prawna: Art. 52 Kodeksu karnego

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK