| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Dziecko > Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka?

Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka?

Po narodzinach dziecka ojciec może skorzystać nie tylko z urlopu ojcowskiego, ale również z urlopu okolicznościowego i rodzicielskiego. Ponadto przysługuje mu opieka nad żoną po urodzeniu dziecka.

Urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia dziecka

Pracującemu tacie przysługują 2 dni urlopu z tytułu urodzenia dziecka. Jest to jeden z urlopów, który ojciec ma prawo wykorzystać, zaś pracodawca jest obowiązany go udzielić. Należy pamiętać, że dotyczy to osób zatrudnionych na umowę o pracę. Aby otrzymać taki urlop należy skierować odpowiedni wniosek do pracodawcy. Podczas urlopu okolicznościowego pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Opieka nad żoną po urodzeniu dziecka

Może się zdarzyć tak, że matka dziecka po porodzie nie będzie domagać i radzić sobie w pełni z opieką nad dzieckiem. Jest to niezależne od tego czy był to poród siłami natury, czy też cesarskie cięcie. Wówczas pomoc taty może okazać się nieoceniona. Zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.  o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

1. Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

1) dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku:

a) nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

b) porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,

c) pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;

2) chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;

3) innym chorym członkiem rodziny.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.  o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa za członka rodziny uważa się m.in. małżonka, z którym pozostaje się we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zaświadczenie (L4) może wystawić lekarz na przykład na oddziale położniczym po zbadaniu stanu zdrowia małżonki. Wysokość miesięcznego zasiłku opiekuńczego wynosi 80%. W razie potrzeby można wykorzystać 14 dni w roku kalendarzowym opieki.

Zobacz też: Czy można zwolnić chorego pracownika?

W przypadku gdy ubezpieczona matka dziecka przed upływem 8 tygodni po porodzie:

1) przebywa w szpitalu albo w innym przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego wykonującego działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem albo

2) legitymuje się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, albo

3) porzuciła dziecko

– ubezpieczonemu – ojcu dziecka przysługuje dodatkowo, niezależnie od zasiłku określonego w art. 32, zasiłek opiekuńczy w wymiarze do 8 tygodni, jeżeli przerwie zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (art. 32a ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.  o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa)

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Aktualizacja: 21.11.2016

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka. /fot. Fotolia
Ile dni urlopu przysługuje ojcu po narodzinach dziecka. /fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK