| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Przymusowe ustroje majątkowe

Przymusowe ustroje majątkowe

Mąż Pani Marianny Sz. prowadzi hulaszczy tryb życia, uprawia hazard, nadużywa alkoholu, wraca późno do domu, trwoni majątek itd. Co może zrobić Pani Marianna?

Tu wyjaśnię, że małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Małżonkowie powinni także rozstrzygać wspólnie o istotnych sprawach rodziny; w braku porozumienia każdy z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu. Oboje małżonkowie obowiązani są, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Zadośćuczynienie temu obowiązkowi może polegać także, w całości lub w części, na osobistych staraniach o wychowanie dzieci i na pracy we wspólnym gospodarstwie domowym. (Art. 23 i nast. KRiO)

Zatem Pani Marianna Sz. w zasadzie nie może wymusić na współmałżonku wykonywania przez niego jego obowiązków. Może jednak wystąpić na drogę sądową z określonym żądaniem. Może żądać takiej pomocy lub domagać się - jeśli małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu - ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające współmałżonkowi były w całości lub w części wypłacane do jej rąk. 

Obowiązek małżonków wzajemnej pomocy może także stanowić podstawę do udzielenia Pani Mariannie ochrony prawnej przez nakazanie umożliwienia mu korzystania z lokalu mieszkalnego, stanowiącego majątek osobisty współmałżonka ( art. 28 1 KRiO).

Zobacz serwis: Małżeństwo

Nadto – jeśli chodzi o sprawy finansowe Sąd może ustanowić przymusową rozdzielność majątkową.

A poza tym z ważnych powodów sąd może na żądanie jednego z małżonków postanowić, że za powyższe zobowiązania rodziny odpowiedzialny jest tylko ten małżonek, który je zaciągnął. Postanowienie to może być uchylone w razie zmiany okoliczności. Względem osób trzecich wyłączenie odpowiedzialności solidarnej jest skuteczne, jeżeli było im wiadome.

Ważnym powodem uzasadniającym wyłączenie solidarnej odpowiedzialności małżonków może być - choć nie musi - faktyczna separacja oraz takie postępowanie jednego z małżonków w sprawach majątkowych, spowodowane przez jego lekkomyślność, rozrzutność, nieudolność lub złośliwość w stosunku do współmałżonka albo rodziny, które godzi w jej dobro i zagraża bytowi rodziny albo poważnie narusza interesy współmałżonka lub zagraża tym interesom. Zamiar jego nie jest przy tym istotny. Decydujące są obiektywne skutki jego postępowania.

Zadaj pytanie: Forum

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK