| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Podział majątku wspólnego małżonków

Podział majątku wspólnego małżonków

Podziału majątku wspólnego małżonków dokonać można zarówno w trakcie rozwodu, jak i po jego zakończeniu. Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, na wniosek jednej ze stron, sąd może orzec o kwestii podziału majątku wspólnego już w wyroku orzekającym rozwód, o ile przeprowadzenie podziału nie spowoduje nadmiernych trudności i zwłoki w postępowaniu. Co do zasady, przy podziale majątku wspólnego uwzględnia się stan majątku z chwili zniesienia współwłasności, a wartość tego majątku z chwili orzekania.

Rozliczenie nakładów i wydatków

O zwrocie nakładów i wydatków poczynionych z majątku osobistego jednego z małżonków do majątku wspólnego, bądź z majątku wspólnego na rzecz majątku jednego z małżonków, decyduje sąd na podstawie wniosku złożonego w tym przedmiocie. Również w tym przypadku udowodnienie poczynionych nakładów lub wydatków należy do osoby, która wnioskuje o ich zwrot.

Należy przechowywać wszelkie dokumenty, świadczące o dokonanych nakładach i wydatkach: faktury, rachunki, inne. Będą one stanowić dowód na poczynione nakłady i wydatki.

Mąż ze wspólnych środków małżonków wyremontował mieszkanie, będące własnością jego żony. W trakcie podziału majątku, mąż będzie mógł domagać się zwrotu poczynionych na remont nakładów. Aby udowodnić swoje roszczenie, mąż przedstawi faktury i rachunki za materiały budowlane oraz potwierdzenia przelewów na rzecz wykonawcy remontu za jego usługi.                         

Podział majątku po rozwodzie a kredyt mieszkaniowy

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK