reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Czy wygrana wchodzi w skład majątku wspólnego?

Czy wygrana wchodzi w skład majątku wspólnego?

Nagroda wygrana na loterii wchodzi w skład majątku wspólnego. Po rozwodzie podlega więc podziałowi pomiędzy obojga małżonków. Do majątku wspólnego nie wchodzą jedynie nagrody za osobiste osiągnięcia, a więc nagrody artystyczne, literackie, naukowe, techniczne oraz nagrody uzyskane na różnego rodzaju konkursach.

Szczęście nie trwa wiecznie i liczba orzekanych rozwodów zdaje się być potwierdzeniem tej smutnej maksymy. Co jeśli w trakcie trwania małżeństwa jedno z małżonków wygrało znaczną sumę pieniędzy (mieszkanie, samochód) na loterii? Najpierw jest radość obojga, ale w przypadku rozwodu pojawia się pytanie – do kogo właściwie należy wygrana? Czy szczęśliwym losem trzeba się po rozwodzie podzielić z małżonkiem?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy odnieść się do art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.i o.), który w wyczerpujący sposób określa, co nie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. W pkt. 8 czytamy, że nie należą do niego "przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków".

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nagrody za osobiste osiągnięcia

Z przepisu tego wynika, że nie wejdą do majątku wspólnego nagrody za osobiste osiągnięcia, a więc nagrody artystyczne, literackie, naukowe, techniczne, nagrody uzyskane na różnego rodzaju konkursach. Ale wygrana na loterii czy w konkursie radiowym, w którym zwycięzca wybierany jest przez maszynę spośród osób, które wysłały smsa pod określony numer, nie ma przecież nic wspólnego z nagrodą za osobiste osiągnięcia.

Wygrana na loterii

Skoro zatem wygrana taka nie mieści się w kategoriach "nagrody za osobiste osiągnięcia", nie wejdzie do majątku osobistego małżonka, który puścił szczęśliwy los lub wysłał zwycięskiego smsa-a – i bez znaczenia będzie, że sms został wysłany z jego własnego telefonu i opłacony przez zarobione przez niego pieniądze, tym bardziej, że wynagrodzenie uzyskane w trakcie trwania małżeństwa należy do majątku wspólnego małżonków pozostających we wspólności majątkowej.

Wygrana a podział majątku wspólnego

Pieniądze wygrane w radiowej loterii czy totalizatorze sportowym należą do majątku wspólnego. W razie rozwodu i podziału majątku powinny zostać podzielone między małżonków – w takim stopniu, w jakim nie zostały dotychczas wykorzystane na potrzeby małżonków czy rodziny. Jeśli wydali je na remont mieszkania, wakacje czy po prostu codzienne życie, ich majątek został o tę kwotę pomniejszony i trudno ją później uwzględniać w majątku do podziału. Jeśli natomiast wygrana została wykorzystana tylko przez jednego z małżonków (np. na remont mieszkania, które stanowi jego majątek osobisty), to w razie podziału majątku po rozwodzie drugiemu małżonkowi będzie przysługiwała odpowiednia spłata z tego tytułu.

Majątek osobisty małżonka

Nabycie do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa

Reklamy informujące o wygranej niezgodne z prawem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czy wygrana wchodzi w skład majątku wspólnego?/ Fot. Fotolia
Czy wygrana wchodzi w skład majątku wspólnego?/ Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama