REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wygrana wchodzi w skład majątku wspólnego?

Martyna Koska
Czy wygrana wchodzi w skład majątku wspólnego?/ Fot. Fotolia
Czy wygrana wchodzi w skład majątku wspólnego?/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nagroda wygrana na loterii wchodzi w skład majątku wspólnego. Po rozwodzie podlega więc podziałowi pomiędzy obojga małżonków. Do majątku wspólnego nie wchodzą jedynie nagrody za osobiste osiągnięcia, a więc nagrody artystyczne, literackie, naukowe, techniczne oraz nagrody uzyskane na różnego rodzaju konkursach.

Szczęście nie trwa wiecznie i liczba orzekanych rozwodów zdaje się być potwierdzeniem tej smutnej maksymy. Co jeśli w trakcie trwania małżeństwa jedno z małżonków wygrało znaczną sumę pieniędzy (mieszkanie, samochód) na loterii? Najpierw jest radość obojga, ale w przypadku rozwodu pojawia się pytanie – do kogo właściwie należy wygrana? Czy szczęśliwym losem trzeba się po rozwodzie podzielić z małżonkiem?

REKLAMA

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy odnieść się do art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: k.r.i o.), który w wyczerpujący sposób określa, co nie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków. W pkt. 8 czytamy, że nie należą do niego "przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków".

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nagrody za osobiste osiągnięcia

Z przepisu tego wynika, że nie wejdą do majątku wspólnego nagrody za osobiste osiągnięcia, a więc nagrody artystyczne, literackie, naukowe, techniczne, nagrody uzyskane na różnego rodzaju konkursach. Ale wygrana na loterii czy w konkursie radiowym, w którym zwycięzca wybierany jest przez maszynę spośród osób, które wysłały smsa pod określony numer, nie ma przecież nic wspólnego z nagrodą za osobiste osiągnięcia.

Wygrana na loterii

Skoro zatem wygrana taka nie mieści się w kategoriach "nagrody za osobiste osiągnięcia", nie wejdzie do majątku osobistego małżonka, który puścił szczęśliwy los lub wysłał zwycięskiego smsa-a – i bez znaczenia będzie, że sms został wysłany z jego własnego telefonu i opłacony przez zarobione przez niego pieniądze, tym bardziej, że wynagrodzenie uzyskane w trakcie trwania małżeństwa należy do majątku wspólnego małżonków pozostających we wspólności majątkowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wygrana a podział majątku wspólnego

Pieniądze wygrane w radiowej loterii czy totalizatorze sportowym należą do majątku wspólnego. W razie rozwodu i podziału majątku powinny zostać podzielone między małżonków – w takim stopniu, w jakim nie zostały dotychczas wykorzystane na potrzeby małżonków czy rodziny. Jeśli wydali je na remont mieszkania, wakacje czy po prostu codzienne życie, ich majątek został o tę kwotę pomniejszony i trudno ją później uwzględniać w majątku do podziału. Jeśli natomiast wygrana została wykorzystana tylko przez jednego z małżonków (np. na remont mieszkania, które stanowi jego majątek osobisty), to w razie podziału majątku po rozwodzie drugiemu małżonkowi będzie przysługiwała odpowiednia spłata z tego tytułu.

Majątek osobisty małżonka

Nabycie do majątku osobistego w trakcie trwania małżeństwa

Reklamy informujące o wygranej niezgodne z prawem

Jeśli wygraną stanowił samochód czy mieszkanie, podziałowi między małżonków ulega ich wartość.

Przepisy prawa rodzinnego i orzecznictwo jednoznacznie prowadzą do wniosku, że wygrana w konkursie, w którym nie trzeba było wykazać się żadnymi szczególnymi osiągnięciami, a o wygranej zadecydował raczej szczęśliwy traf, należy do majątku wspólnego i prawo do niego mają oboje małżonkowie Bez trudu potrafię sobie jednak wyobrazić złość małżonka-zwycięzcy, który będzie szukał wszelkich sposobów, by w razie rozwodu nie musieć dzielić się z drugą połową. W grę wchodzić mogą przecież duże pieniądze, a wszystko jest podsycane niechęcią do byłego małżonka. Pomysłowy prawnik będzie wtedy wszelkimi sposobami przekonywał, że jego klient nabył szczęśliwy los za środki z majątku osobistego (np. uzyskane ze spadku lub zarobione jeszcze przed powstaniem wspólności majątkowej), ale takie stanowisko będzie bardzo trudne do obronienia. Trudno przecież dowieść, z jakiego źródła pochodziły pieniądze, którymi człowiek opłaca rachunek telefoniczny. Sąd Najwyższy podkreślał kilkakrotnie, że aby stwierdzić, że rzecz została nabyta z majątku odrębnego, muszą na to wskazywać a) oświadczenie dokonującego transakcji małżonka i b) całokształt okoliczności nabycia.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • lija
    2023-06-25 15:37:38
    Dobre pytanie do adwokata, osobiście polecam w tym celu kancelarię Cejrowski z Gdańska. Mi pomogli.
    0
QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

TK: kary „unijne” nałożone na Polskę są niezgodne z naszą Konstytucją

Niezgodne z Konstytucją RP są przepisy unijne o nakładaniu kar na Polskę za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego.

REKLAMA

28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

REKLAMA

Świąteczne prezenty kupuj z głową! Poradnik konsumenta - reklamacje, zwroty, ceny

Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze tylko dwa tygodnie, a wiele osób wciąż czeka z zakupem świątecznych prezentów. Galerie handlowe przeżywają oblężenie, a w chaosie łatwo o pomyłkę czy niedopatrzenie podczas zakupów. Jak nie dokładać sobie stresu, kupując gwiazdkowe prezenty? Jakie egzekwować swoje prawa? Co trzeba wiedzieć? Przypominamy.

W 2024 roku nie trzeba składać nowego oświadczenia podatkowego do ZUS, jeśli nie zaszły żadne zmiany

ZUS informuje, że nie ma konieczności składania co roku oświadczeń podatkowych w ZUS przez emerytów czy rencistów. Oświadczenia obowiązują także na kolejne lata podatkowe. Nowe oświadczenia składamy w sytuacji zmiany lub odwołania dotychczasowego. 

REKLAMA