reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Podział majątku - w sądzie czy polubownie?

Podział majątku - w sądzie czy polubownie?

Sąd nie jest jedynym rozwiązaniem dla rozwiedzionych małżonków, którzy chcą podzielić swój majątek. Czy warto zdecydować się na rozwiązanie sprawy w sądzie polubownym lub u mediatora?

W sądzie

Pierwszym krokiem przy podziale sądowym jest złożenie wniosku do sądu o podział majątku. Wniosek wnosimy do sądu rejonowego (wydział cywilny) miejsca położenia majątku.

W postępowaniu o podział majątku wspólnego stosuje się odpowiednio przepisy o dziale spadku.

Bezpłatny wzór wniosku o podział majątku wspólnego możesz pobrać TUTAJ

Co z nierównym podziałem?

Zarówno w postępowaniu sądowym, jak i prywatnym (polubownym) możliwe jest rozstrzygnięcie o nierównych udziałach małżonków w majątku wspólnym. Każdy z małżonków może bowiem żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

Nierówne udziały w majątku wspólnym może również przewidywać zawarta między małżonkami umowa majątkowa (potocznie zwana intercyzą).

Zobacz również: Nierówny podział majątku małżonków

Mediacja

Kwestie podziału majątku można uregulować również poprzez mediację. Niewątpliwą zaletą tej formy jest możliwość wyboru mediatora oraz niejawność postępowania.

Mediacja prowadzona jest na podstawie umowy stron albo skierowania sądu. W umowie małżonkowie określają m. in. przedmiot mediacji, osobę mediatora a także sposób jego wyboru.

Mediator to osoba bezstronna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych.

Zobacz również: Gdzie znaleźć mediatora?

Z przebiegu mediacji sporządza się protokół. Jeżeli strony zawarły przed mediatorem ugodę, to zamieszcza się ją w protokole. Podpisanie ugody przez małżonków oznacza, iż wyrażają oni zgodę na wystąpienie do sądu z wnioskiem o jej zatwierdzenie.

Zawarta przed mediatorem ugoda po jej zatwierdzeniu przez sąd ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.

Sąd zatwierdza ugodę w sprawie podziału majątku przez nadanie jej klauzuli wykonalności

Zobacz również: Mediacja cywilna - podział majątku, dział spadku

Sąd polubowny

W kwestii podziału majątku, warto wiedzieć, iż możliwy jest tu również podział dokonany przez sąd polubowny.

Do tego, by to właśnie sąd polubowny, a nie państwowy dokonał podziału majątku potrzebny jest zapis na sąd polubowny. Jak stanowi art. 1161 Kodeksu postępowania cywilnego, poddanie sporu pod rozstrzygnięcie sądu polubownego wymaga umowy stron, w której należy wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć (zapis na sąd polubowny).

Strony mogą wskazać stały sąd polubowny do rozstrzygnięcia sprawy (warto wcześniej zapoznać się z regulaminem takiego sądu) albo samodzielnie wybrać osobę lub osoby  (arbitrów), którzy rozstrzygną spór.

Zapis powinien zostać sporządzony w formie pisemnej. Może także zostać zamieszczony w wymienionych między stronami pismach lub oświadczeniach złożonych za pomocą środków porozumiewania się na odległość, które pozwalają utrwalić ich treść.

Zanim zdecydujesz się na ten sposób rozstrzygnięcia, zapoznaj się z poradami naszego działu Sądy polubowne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama