reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Podział majątku po rozwodzie a kredyt mieszkaniowy

Podział majątku po rozwodzie a kredyt mieszkaniowy

Podział majątku po rozwodzie nastręcza wielu trudności, gdy małżonków łączy również kredyt mieszkaniowy. Mimo rozwodu małżonkowie nie przestają być dłużnikami banku. Czy zatem sąd dokonując podziału majątku wspólnego zwolni jednego z małżonków z obowiązku spłaty kredytu mieszkaniowego?

Wiele osób, z którymi rozmawiam o podziale majątku dorobkowego (wspólnego) po rozwodzie pyta o kwestię podziału mieszkania i kredytu wziętego na jego zakup. Otóż, gdy małżonkowie razem podpisali w banku umowę o kredyt, to fakt, że się rozwiedli nie powoduje, że przestają być dłużnikami banku. Są nimi nadal. I za spłacanie tego długu ex-małżonkowie są odpowiedzialni w całości razem. Sąd dzieląc majątek wspólny (obecnie dorobkowy) dzieli tylko aktywa, nie dzieli natomiast zobowiązań, kredytów. I tak, sąd dokonujący podziału majątku nie nakazuje jednemu z byłych małżonków spłacenie kredytu zwalniając z tego obowiązku drugiego z małżonków, nawet w sytuacji, gdy mieszkanie na drodze wyroku przypada tylko jednemu z nich.

Zobacz również: Umowa kredytu WZÓR

Spłata kredytu przez jednego małżonka

Jeśli dochody jednego z małżonków są duże bank może zgodzić się na przejęcie przez tego małżonka całego kredytu (przejęcie długu). Wówczas małżonkowi zawierają porozumienie (na podstawie umowy oraz przepisów art. 519 i nast. KC), na podstawie którego jeden z małżonków otrzymuje całą nieruchomość oraz tym samym cały kredyt do spłaty.

Jednak trzeba tu pamiętać, że dla skuteczności porozumienia konieczna jest zgoda banku, na którą nie ma wpływu sąd dokonujący podziału majątku.

Mieszkanie a spłata kredytu

Jednak często zdarza się tak, że w wyniku podziału majątku mieszkanie staje się własnością jednego z małżonków, a kredyt wciąż obciąża byłych małżonków łącznie. Taka sytuacja jest mało komfortowa dla małżonka bez nieruchomości a nadal obciążonego kredytem. Wszystko jest dobrze gdy ex-małżonek spłaca kredyt. Jednak taka sytuacja może generować problemy, gdy małżonek będący właścicielem mieszkania i obiecujący uprzednio, że będzie spłacał kolejne raty kredytowe przestaje to robić. Formalnie ex-małżonek nie będący już właścicielem mieszkania nadal jest dłużnikiem banku, gdyż wiąże go a z bankiem umowa kredytowa, a bank – wierzyciel ma prawo zwrócić się o spłatę także do niego i były małżonek nie może się  zasłaniać orzeczeniem sądu o podziale majątku. Przy zaprzestaniu spłacania kolejnych rat kredytowych bank może uzyskać tytuł wykonawczy i egzekwować dług również i od tego małżonka, przed komornikiem.

Co może zrobić wówczas ex-małżonek nie będący już właścicielem mieszkania a windykowany przez bank? Może wystąpić do sądu w odrębnym postępowaniu i domagać się zwrotu wpłaconych pieniędzy na zasadzie roszczenia regresowego. Podstawą takiego żądania będzie orzeczenie sądu o podziale majątku, brak istnienia wspólności ustawowej małżeńskiej i dokonana spłata zadłużenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wniosek o podział majątku wspólnego

Sądowy podział majątku wspólnego małżonków

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama