| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Podział majątku > Sądowy podział majątku a kredyt hipoteczny

Sądowy podział majątku a kredyt hipoteczny

Sądowy podział majątku wspólnego byłych małżonków musi obejmować także wysokość hipoteki, która obciąża nieruchomość. Sąd dokonując podziału majątku powinien więc wziąć pod uwagę wysokość kredytu hipotecznego.

Przez wiele lat w sprawach o podział majątku byłych małżonków kontrowersje wzbudzała kwestia tego, czy sąd powinien uwzględnić w takim podziale okoliczność, że ich nieruchomość obciążona jest kredytem. Ma to olbrzymie znaczenie z punktu widzenia interesów stron postępowania, gdyż nieruchomość jest najważniejszym, a często jedynym wartościowym składnikiem całego majątku.

Zobacz również: Pozew o rozwód WZÓR

Problem związany jest z tym, że przez wiele lat sądy ignorowały w ogóle obciążenie nieruchomości kredytem. W orzeczeniu wydanym w dniu 21 stycznia 2010 r. Sąd Najwyższy przesądził jednak, że wartość lokalu, będącego przedmiotem podziału w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, powinna być ustalona przy uwzględnieniu hipoteki obciążającej ten lokal (postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 21 stycznia 2010 r. I CSK 205/09). Oznacza to, że sąd ustalając wysokość spłat na rzecz danego małżonka, przyznając własność nieruchomości drugiemu z nich, winien wziąć pod uwagę wartość nieruchomości pomniejszoną o wartość kredytu.

Sąd, dzieląc majątek byłych małżonków musi uwzględnić wysokość hipoteki obciążającej nieruchomość.

Drugi problem, z którym strony muszą się borykać, jest związany z tym, że zgodnie z przepisami sąd dzieli jedynie aktywa i nie dokonuje podziału pasywów (czyli długów) stron, a do nich należy kredyt. Oznacza to, że sąd przyznając nieruchomość jednemu z małżonków, nie będzie rozstrzygał tego, który z byłych małżonków ma spłacać kredyt zaciągnięty na zakup/ wybudowanie nieruchomości. Te kwestie będzie w dalszym ciągu regulowała umowa byłych małżonków z bankiem, to byli małżonkowie musieliby postarać się o wyłączenie jednego z nich z umowy kredytowej.

Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego?

Sądowy podział majątku wspólnego małżonków

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »