| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Zawarcie związku małżeńskiego - poradnik

Zawarcie związku małżeńskiego - poradnik

Kto może zawrzeć związek małżeński? Jak wziąć ślub za granicą? Kiedy zdecydować się na ślub konkordatowy? Zawarcie małżeństwa wiąże się z wieloma pytaniami. Poniżej ślub w pytaniach i odpowiedziach.

Kto może zawrzeć związek małżeński?

Warunkiem zawarcia związku małżeńskiego jest ukończenie osiemnastego roku życia. Małżonkami mogą być jedynie osoby o odmiennej płci.

Kto nie może zawrzeć w związku małżeńskiego?

  • Nie może zawrzeć małżeństwa osoba dotknięta chorobą psychiczną albo niedorozwojem umysłowym. Jeżeli stan zdrowia lub umysłu takiej osoby nie zagraża małżeństwu ani zdrowiu przyszłego potomstwa i jeżeli osoba ta nie została ubezwłasnowolniona całkowicie, sąd może jej zezwolić na zawarcie małżeństwa.
  • Nie może zawrzeć małżeństwa osoba ubezwłasnowolniona całkowicie.

Zobacz również: Czy ubezwłasnowolniony częściowo może zawrzeć związek małżeński?

  • Nie może zawrzeć małżeństwa, kto już pozostaje w związku małżeńskim. Warto pamiętać, iż zawarcie związku małżeńskiego przez osobę, która pozostaje w innym związku małżeńskim stanowi przestępstwem bigamii określone w art. 206 Kodeksu karnego.
  • Nie mogą zawrzeć małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo, powinowaci w linii prostej  ani osoby pozostające ze sobą w stosunku przysposobienia. Z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi.

Zobacz również: Czy powinowaci mogą wstąpić w związek małżeński?

Zezwolenie na zawarcie małżeństwa przez nieletnią

Z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. Osoba, która nie ma wymaganego wieku, powinna złożyć do sądu rejonowego wniosek o zezwolenie na zawarcie małżeństwa.

Zobacz również: Zezwolenie na zawarcie małżeństwa

Czym jest „ślub konkordatowy”?

Małżeństwo konkordatowe to małżeństwo kościelne, które po spełnieniu określonych warunków wywiera skutki cywilnoprawne.

Akt małżeństwa w przypadku takiego ślubu kierownik urzędu stanu cywilnego sporządza po dostarczeniu mu przez duchownego zaświadczenia o złożeniu przed nim oświadczeń małżonków.

Zobacz również: Małżeństwo konkordatowe

Zobacz również: Ślub konkordatowy krok po kroku

W jakich kościołach udzielany jest tzw. "ślub konkordatowy"?

Oprócz kościoła katolickiego możliwość zawarcia ślubu "konkordatowego "posiada dziesięć innych kościołów i związków wyznaniowych działających w Polsce.

Zobacz również: W jakich kościołach udzielany jest tzw. "ślub konkordatowy"?

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »