REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szerszy zakres odstępstwa rolnego

Rząd zaakceptował propozycje zmian zaproponowanych przez ministra rolnictwa. Nowe przepisy mają umożliwić większej liczbie rolników zwolnienie z opłat na rzecz hodowców w związku z korzystaniem przez nich z instytucji odstępstwa rolnego.

Wsparcie obszarów wiejskich – nowelizacja

Zmiany w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.

Czy czekają nas dwudniowe wybory?

6 czerwca Prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję o tym, czy wybory potrwają dwa dni. Zdaniem głowy państwa takie rozwiązanie sprzyja wyższej frekwencji.

Stalking wchodzi w życie

Długo oczekiwana nowelizacja kodeksu karnego zacznie obowiązywać od 6.06.2011r. Zgodnie z dodanym do kodeksu karnego art. 190a odpowiedzialności karnej będzie podlegał każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność.

REKLAMA

Nowy termin na wypłatę zasiłku pogrzebowego

Wniosek o zasiłek pogrzebowy złożymy w ciągu roku od dnia pogrzebu, a nie - jak dotychczas – od dnia zgonu.

Będą zmiany w pracowniczych programach emerytalnych

Rząd zaakceptował projekt zmian w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Projektowane przepisy obejmą pracodawców i pracownicze fundusze emerytalne oraz zarządzające nimi towarzystwa emerytalne.

Prawne podsumowanie maja 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w maju 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dzieci rzadziej trafią do domu dziecka

Od przyszłego roku dzieci poniżej 10 roku życia mają przybywać w rodzinach zastępczych. Domy dziecka będą liczyły maksymalnie 14 dzieci.

REKLAMA

DGP: przez VAT adwokaci mogą nie udzielić darmowych porad

Narzucenie adwokatom obowiązku posiadania kas fiskalnych może się odbić na tegorocznych dniach bezpłatnych porad adwokackich – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Problemem jest kwestia rejestrowania takich bezpłatnych usług.

DGP: skargi aplikantów będą szybciej rozpatrywane

W Senacie trwają prace nad zmianami prawa, które miałyby przyspieszyć procedurę rozpatrywania odwołań aplikantów po egzaminach końcowych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Będzie nowy rodzaj umowy o pracę?

W Komisji Trójstronnej toczą się dyskusje nad zmianami w Kodeksie pracy. Wedle propozycji pracodawców miałby powstać nowy rodzaj umowy o pracę, czyli tzw. umowa projektowa, na czas wykonywania przez pracodawcę określonego projektu.

Przedsiębiorcy szybciej rozpoczną działalność

Przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność gospodarczą już w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 1 lipca 2011 r. w życie wejdą zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych

Od 1 czerwca 2011 r. wzrosną zasiłki dla bezrobotnych. Osoby uprawnione otrzymają w każdym miesiącu o kilkanaście złotych więcej niż dotychczas.

Nowe zasady ruchu rowerowego już weszły w życie

W dniu 21 maja 2011 roku weszły w życie nowe przepisy Prawa o ruchu drogowym ustanawiające nowe zasady ruchu rowerowego. Zmiany mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg.

Urząd Stanu Cywilnego w Internecie czyli PLUSC

Platforma Usług Stanu Cywilnego (PLUSC) ma umożliwić internautom pozyskiwanie informacji dotyczących spraw załatwianych w Urzędzie Stanu Cywilnego. Skorzystają więc Ci, którzy chcą zawrzeć związek małżeński lub którym urodziło się dziecko.

Koniec z lokatami antypodatkowymi

Rada Ministrów przyjęła projekt, który zlikwiduje tzw. lokaty antypodatkowe, umożliwiające unikanie płacenia podatku od zysków kapitałowych.

Ustawa medialna znowelizowana

Dnia 23 maja 2011 r. weszła w życie znaczna część nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 85, poz. 459, dalej „nowelizacja”), której celem jest wdrożenie do polskiego systemu prawnego unijnej dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. Nowelizacja dostosowuje w pewnym stopniu polskie ustawodawstwo do nowoczesnego rynku usług medialnych. Chociaż warto przy tym zauważyć, że w trakcie prac nad nowelizacją zrezygnowano z objęcia nią i zdefiniowania audiowizualnych usług medialnych na żądanie, gdyż te kwestie wywoływały wiele kontrowersji, o czym pisaliśmy w naszej publikacji z dnia 22 kwietnia 2011 r.

Koniec łamania prawa na forach internetowych?

Rada Ministrów gotuje się do walki z łamiącymi prawo wpisami na forach internetowych – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Wszystko w ramach specjalnego rozporządzenia, które ma ustalić jasne zasady blokowania i usuwania nielegalnych treści.

„Pokoje rodzinne” w zakładach śledczych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się 19 maja 2011 roku do Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie braku w części zakładów karnych i aresztów śledczych tzw. "pokoi rodzinnych", przeznaczonych do spotkań skazanych lub tymczasowo aresztowanych z dziećmi.

Nowelizacja ustawy medialnej

Od 23 maja 2011 r. obowiązują nowe przepisy ustawy medialnej. W radiostacjach usłyszymy więcej polskiej muzyki a w telewizji zobaczymy więcej reklam.

Przedmioty rozszerzone wybierze uczeń

MEN chce, by to uczeń szkoły ponadgimnazjalnej wybierał przedmioty rozszerzone. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2012 r.

Większe kary za znęcaniem się nad zwierzętami

Zmniejszenie ilości bezdomnych zwierząt, zaostrzenie kar za znęcanie się na nimi, czy wprowadzenie obowiązkowych czipów- to niektóre z założeń nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, zaproponowane przez Koalicję dla Zwierząt.

Kobiety później przejdą na emeryturę

Rząd opracował harmonogram zrównania wieku przejścia na emeryturę kobiet i mężczyzn oraz podniesienia granicy do 67. roku życia.

TK o możliwości dochodzenia alimentów od byłego małżonka

Wyłączenie możliwości dochodzenia alimentów od byłego małżonka po zawarciu przez niego kolejnego związku małżeńskiego jest zgodne z konstytucją-uznał w dniu 11 maja Trybunał Konstytucji.

Jaki wiek emerytalny w Unii Europejskiej?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel proponuje, by wiek emerytalny we wszystkich państwach Unii wynosił 67 lat.

Zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług

Rozliczenie w walucie obcej podatników świadczących usługi wstępu na imprezy masowe (np. Euro 2012) będzie uproszczone. To jedno z założeń projektu zmian w prawie, jakie zaproponował minister finansów.

Nowe dowody osobiste od 1 stycznia 2013 r.

Wprowadzenie do obrotu nowych dowodów nastąpi później, niż zakładano, tj. dopiero od 1 stycznia 2013 r. Powodem przesunięcia terminu są względy organizacyjne i techniczne.

Świadczenie usług przez zagranicznych prawników w Polsce

Rząd chce zmian w przepisach dotyczących świadczenia usług przez zagranicznych prawników na terenie Polski. Zmiany zakładają umożliwienie zagranicznym prawnikom świadczenie usług w formie spółki komandytowo-akcyjnej.

Liberalizacji zasad przy łączeniu i podziale spółek

Rada Ministrów zaakceptowała projekt zmian w Kodeksie spółek handlowych. Możliwe będzie odstąpienie od sporządzenia sprawozdania uzasadniającego połączenie spółek.

Odrębne postępowanie gospodarcze do likwidacji

Rada Ministrów zaakceptowała zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego, których celem jest przyspieszeniem postępowania procesowego oraz wzmocnienie egzekucji. Do likwidacji pójdzie odrębne postępowanie gospodarcze.

Nowe przywileje dla rowerzystów

Nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami, która wejdzie w życie 21 maja 2011 roku umożliwi rowerzystom sprawniejsze i bezpieczniejsze korzystanie z ulic.

Urzędnicy odpowiedzą finansowo za popełnione błędy

17 maja kończy się bezkarność urzędników. Tego dnia wchodzi w życie ustawa o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Zwalczanie stadionowej przestępczości

Wobec osoby, która dopuszcza się wybryku chuligańskiego na stadionie, może zostać zastosowany tzw. zakaz stadionowy polegający na obowiązku stawiania się w czasie trwania sportowej imprezy masowej na posterunku lub w wyznaczonym przez właściwego komendanta policji miejscu.

Nowa ustawa refundacyjna niekorzystna dla pacjentów?

Zakazane będą promocje, karty rabatowe czy zniżki dla seniorów.

Trwa ustalanie wysokości opłat za wpis do rejestru żłobków

Uzyskanie wpisu do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych podlega opłacie określanej przez uchwały rad gmin.

Znane są kody ubezpieczenia dla niań

Zatrudnienie niani będzie wiązało się z obowiązkiem zgłoszenia jej do ubezpieczenia społecznego. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia, zawierającego kody przy zgłaszaniu opiekunek do ZUS.

Nie wszyscy bezrobotni dostaną pieniądze z Funduszu Pracy

Mniej pieniędzy w kasie FP na aktywne formy walki z bezrobociem spowoduje, że tylko część chętnych z nich skorzysta.

Zatruwanie środowiska w kodeksie karnym

Nowelizacja kodeksu karnego przewiduje wysokie kary za zatruwanie środowiska. Zanieczyszczenie wody, powietrza czy ziemi, które przyczyni się do obniżenia jakości środowiska na danym terenie będzie podlegać karze od trzech do pięciu miesięcy pozbawienia wolności.

Mandaty na drogach osiedlowych

Od 14 maja 2011 roku zarządcy dróg wewnętrznych mogą ustawiać znaki strefy ruchu na swoich terenach. Skutkuje to obowiązkiem przestrzegania w tych miejscach wszystkich przepisów ruchu drogowego.

Znikną leki za złotówkę

Pacjenci nie kupią lekarstw za złotówkę, a apteki nie dadzą upustu na leki refundowane.

Będą zmiany w prawie bankowym

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa bankowego, przedłożony przez ministra finansów. Zmiany dotyczą liberalizacji zasad w outsourcingu bankowym.

Mniej posterunków policji

W marcu w samym województwie mazowieckim zamknięto kilkanaście posterunków policji. Brakuje dokładnych danych ile posterunków zniknęło od początku roku.

Aplikacja adwokacka ma być bardziej praktyczna

Naczelna Rada Adwokacka chce szykuje zmiany w sposobie prowadzenia aplikacji. Zajęcia dla przyszłych adwokatów mają być bardziej praktyczne – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Gaz łupkowy będzie własnością Skarbu Państwa

Sejm przegłosował forsowane przez koalicję rządzącą zmiany w przepisach prawa geologicznego i górniczego Ustawa ma ułatwić uzyskanie koncesji, jak również zlikwidować niejasności co do własności złóż.

Do więzienia za bezprawne udostępnienie danych osobowych?

Administratorów danych osobowych obowiązują nowe zasady ich udostępniania – donosi „Dziennik Gazeta Prawna”. Za bezprawne udostępnianie grożą nawet 2 lata więzienia.

Operatorzy zagwarantują minimalną prędkość internetu?

Operatorzy Internetowi będą musieli określić w umowach gwarantowaną przez siebie minimalną prędkość połączenia internetu. Będzie musiała ona odpowiadać prędkości określanej w reklamach – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rządowy projekt budżetu już gotowy

Rada Ministrów przygotowała projekt budżetu na 2012 r., przedłożony przez ministra finansów. Planowany deficyt ma osiągnąć poziom 35 mld zł.

Osobom z rentą socjalną łatwiej o zatrudnienie

Po zmianach renciści socjalni mogliby pracować na ogólnych zasadach, jak pozostali emeryci i renciści. W praktyce więc takie osoby będą mogły zarobić do 2406,80 zł, bez groźby zmniejszenia świadczenia.

W 2013 r. uczniowie przystąpią do e-matury

Jak zapewnia resort edukacji, który przeznaczył 4 mln zł środków unijnych na stworzenie odpowiedniego systemu informatycznego, korzystanie z programu przyniesie oszczędności. W przyszłości nie trzeba będzie m.in. płacić egzaminatorom za sprawdzanie egzaminów. Zrobi to za nich za darmo komputer.

Zmiany w prawie karnym

8 maja wejdzie w życie nowelizacja ustaw karnych w zakresie stosowania wyroków skazujących wydanych w krajach UE.

REKLAMA