| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Nowe zasady ruchu rowerowego już weszły w życie

Nowe zasady ruchu rowerowego już weszły w życie

W dniu 21 maja 2011 roku weszły w życie nowe przepisy Prawa o ruchu drogowym ustanawiające nowe zasady ruchu rowerowego. Zmiany mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg.

Rowerzyści zyskali m.in. specjalne pasy ruchu i śluzy rowerowe na skrzyżowaniach. Najważniejsze zmiany w Prawie o ruchu drogowym dotyczące rowerzystów to możliwość wyprzedzania rowerem pojazdów stojących w korku z ich prawej strony i możliwość jazdy po chodniku przy złej pogodzie. 


Definicje roweru i przewożenie dzieci


Nowe przepisy wprowadzają możliwość przewożenia dzieci w specjalnych rowerowych przyczepkach za rowerem, dotychczas groziło za to 300 zł mandatu. Oprócz tradycyjnego jednośladu, jako rower określony jest także trójkołowiec o szerokości do 0,9 m, czy mieszcząca się w tych wymiarach riksza. Nowelizacja mówi też o rowerach elektrycznych, które do tej pory traktowane były jak motocykle. Taki rower musi mieć silnik zasilany napięciem nie większym niż 48 V i korzystając z elektrycznego napędu nie może rozwijać większej szybkości niż 25 km/h. Wózkiem rowerowym jest każdy rower przekraczający szerokość 0,9 m. Takie pojazdy nie będą mogły poruszać się po ścieżkach dla rowerzystów.

Zobacz: Uprawnienia Straży Miejskiej wobec kierowców

Śluza rowerowa i jazda środkiem pasa


Śluza rowerowa to wyznaczony obszar pomiędzy linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem, który kierujący rowerem, po ominięciu samochodów, będzie wykorzystywał do ustawienia się do lewoskrętu.

Zgodnie ze starymi przepisami rowerzysta musiał jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Teraz na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim może poruszać się środkiem pasa, jeśli umożliwia on opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

Zobacz: Łatwiejsza powtórna rejestracja pojazdów

Wyprzedzanie rowerem i pierwszeństwo ścieżki


Rowerzyści mogą teraz wyprzedzać z prawej strony wolno jadące pojazdy i np. swobodnie dojechać do świateł na skrzyżowaniu. W przypadku ścieżek rowerowych przecinających jezdnie, rowerzysta jadący po takiej ścieżce będzie miał pierwszeństwo przed samochodem, kiedy ten skręcać będzie z drogi głównej. Nowe prawo daje również możliwość jazdy dwóch rowerzystów obok siebie, ale tyko wtedy, gdy nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu. Dzięki temu dorośli będą mogli na przykład asekurować swoje dzieci.

Zobacz: Stłuczka i co dalej?

Jazda rowerem po chodniku


Nowe przepisy wprowadzają możliwość jazdy rowerem po chodniku, ale tylko podczas złych warunków pogodowych, czyli mgły, deszczu, śniegu czy wiatru. Rowerzysta ma obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym. Nadal będzie obowiązywał przepis, że rowerzysta może jechać chodnikiem, jeśli na położonej obok jezdni dozwolona prędkość jest wyższa niż 50 km/h, a chodnik ma więcej niż dwa metry szerokości. Proponowano również aby wprowadzić zmiany w zakresie oznakowania rowerzystów, czyli np. obowiązek jazdy w kaskach oraz odblaskowych kamizelkach, jednak propozycje te odrzucono.

Zobacz: Nowe przepisy dotyczące quadów

Czytaj także

Ekspert:

Roma Opoka

Aplikant adwokacki

Źródło:

Własne

Zdjęcia

 fot.sxc.hu
fot.sxc.hu

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »