REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwalczanie stadionowej przestępczości

Anna Sergiej

REKLAMA

REKLAMA

Wobec osoby, która dopuszcza się wybryku chuligańskiego na stadionie, może zostać zastosowany tzw. zakaz stadionowy polegający na obowiązku stawiania się w czasie trwania sportowej imprezy masowej na posterunku lub w wyznaczonym przez właściwego komendanta policji miejscu.

W sytuacji niewłaściwego zachowania się kibica na imprezie sportowej sąd może orzec tzw. zakaz stadionowy, czyli niemożność uczestniczenia w imprezie sportowej. Sąd może zasądzić zakaz na okres od 2 do 6 lat, na wszystkie imprezy sportowe na terytorium kraju, bądź tylko na mecze z uczestnictwem drużyn podczas których nastąpiło niewłaściwe zachowanie uczestnika.

REKLAMA

Zakaz stadionowy –na czym polega?

Sąd w przypadkach wskazanych w ustawie może orzec zakaz wstępu na imprezę masową, jeżeli zachowanie sprawcy wskazuje, że jego udział w imprezach masowych zagraża dobrom chronionym prawem (art. 41b .§ 1 k.k.).
Zakaz ten wiąże się z koniecznym stawieniem się osoby skazanej w trakcie trwania imprezy masowej na Policji, lub w miejscu wyznaczonym przez komendanta powiatowego (rejonowego, lub miejskiego).

Zobacz: Kodeks karny

Gdzie obowiązuje zakaz?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakaz wstępu na imprezę masową obowiązuje na terytorium całej Polskie, ale również może dotyczyć meczu piłki nożnej rozgrywanego przez polską kadrę narodową i polski klub sportowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Plany na przyszłość

REKLAMA

W planach jest wprowadzenie na Euro 2012 sądowego zakazu stadionowego dla chuliganów na zagraniczne mecze polskich drużyn, karanie za posiadanie niebezpiecznych narzędzi w miejscu publicznym kiedy jest podejrzenie, że mogą być one użyte w celu popełnienia przestępstwa.

Na czas trwania turnieju policja będzie mogła gromadzić i przetwarzać informacje o osobach, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w czasie mistrzostw. Wymóg umieszczenia danych osobowych na biletach wstępu na mecze Euro 2012 to kolejny pomysł, który ma zapobiegać agresji na stadionach. 

Sąd odmiejscowiony

W projekcie zmiany kodeksu postępowania karnego opracowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości znalazł się również zapis o wprowadzeniu tzw. rozprawy odmiejscowionej, która będzie szczególnie przydatna podczas Euro 2012.
Instytucja ta umożliwi osądzenie osoby bezpośrednio na stadionie, w salach wyposażonych w sprzęt umożliwiający połączenie z sędzią przebywającym w tym momencie w sali rozpraw.

Instytucja sądu odmiejscowionego ma polegać na umożliwieniu przeprowadzania jednej sprawy w dwóch miejscach jednocześnie, poprzez porozumiewanie się jej ucz estników w drodze wideokonferencji, czyli za pomocą łączy teleinformatycznych.

Zmiany te z całą pewnością spowodują istotne przyspieszenie całej procedury, ponieważ dzięki możliwości przesłuchania na odległość odejdzie konieczność przetransportowania zatrzymanych do sądu.

Zobacz: Elektroniczne bransolety na stadionach

Elektroniczne obrączki dla chuliganów

Nowym rozwianiem będzie również możliwość zastosowania od stycznia 2012 r. elektronicznych obrączek nie tylko wobec sprawców tzw. lekkich przestępstw (przepis ten stosowany jest od 2009 roku) ale także wobec chuliganów stadionowych.
Sąd będzie mógł nałożyć na skazanego chuligana oprócz zakazu stadionowego, również dozór elektroniczny. Będzie on funkcjonował zamiast stawiennictwa na policji. W przypadku recydywistów SDE będzie obowiązkowy przy orzekaniu zakazu stadionowego.

Zakrywanie twarzy na stadionie

Prokuratura Generalna w celu zwalczania stadionowej przestępczości proponuje zakrywanie twarzy w czasie trwania imprezy sportowej, a także dożywotni zakaz stadionowy dla sprawców przestępstw popełnionych w warunkach recydywy.

Zaproponowane zostało również, aby zezwolenie na rozegranie meczu wydawały nie, jak obecnie, organa samorządowe, ale administracji rządowej. Organizator meczu, w trakcie którego uporczywie naruszanoby prawo miałby obowiązek przerwania meczu. W sytuacji nie dopełnienia go, nie otrzymałby zgody na organizację następnego meczu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Do polskiego prawa zostaną wdrożone przepisy unijne. Jakie będą zmiany?

Obecna ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zostanie zastąpiona nową ustawą, która implementuje do polskiego prawa europejskiej dyrektywy adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Przepisy nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu powinny być wdrożone do 15 listopada 2024 r.

Renta wdowia wraca pod obrady Sejmu. Znamy już datę

Posłowie zajmą się obywatelskim projektem ustawy w sprawie renty wdowiej. Tak wynika z planu czterodniowego posiedzenia Sejmu. Zajmą się tym ważnym dla wdów i wdowców projektem dokładnie w czwartek 25 lipca.

Sieć dróg płatnych będzie rozszerzona. Idzie nieuniknione

Resort infrastruktury pracuje nad przepisami, których celem jest rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat. Z informacji opublikowanych na stronie KPRM wynika, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 r.

Zostało tylko kilka dni. Pobierz i przygotuj z nami wniosek o bon energetyczny [komu przysługuje bon energetyczny, treść wniosku, jak złożyć, termin wypłaty świadczenia]

W ramach rekompensaty za częściowe odmrożenie cen energii elektrycznej uprawnieni mogą otrzymać bon energetyczny. Wnioski o to świadczenie można składać od 1 sierpnia. Przewiduje się, że najliczniejszą grupę objętą wsparciem, ok. 12,5 mln, stanowią gospodarstwa domowe. Sprawdź, czy masz prawo do bonu energetycznego, pobierz wniosek i go wypełnij!

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy są pewne. Będziemy pracowali krócej. Jak będzie wyglądała praca przez 4 dni w szpitalach? Wiemy to.

Trwają prace nad wprowadzeniem najkorzystniejszego rozwiązania w zakresie skrócenia tygodnia pracy. I choć niewiadomych jest nadal wiele, to jest już pewne, że zmiany nas nie ominą. Wielu z nas trudno to sobie wyobrazić, szczególni, gdy chodzi o takie sfery naszego życia, jak służba zdrowia.

Stypendium dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. Nie tylko średnia ocen brana pod uwagę

W poniedziałek, 2 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2024/2025. Sprawdź, jakie stypendia przysługują uczniom. Jakie warunku muszą spełnić? Co oprócz średniej ocen jest brane pod uwagę? Ile maksymalnie mogą wynosić poszczególne stypendia?

300 zł na wyprawkę szkolną. Jak odwołać się od decyzji ZUS?

Rodzice mogą ubiegać się o dofinansowanie do szkolnej wyprawki. Co w sytuacji, gdy Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi przyznania świadczenia 300 plus? Czy można się odwołać od takiej decyzji?

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r. Sprawdź, ile aktualnie wynosi zasiłek pielęgnacyjny. W 2024 r. kwota zasiłku pielęgnacyjnego podlega weryfikacji. Ile będzie wynosić od 1 listopada 2024 r.? Kto może skorzystać z zasiłku pielęgnacyjnego? Komu nie przysługuje? 

REKLAMA

Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo nie będzie zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

REKLAMA