| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zwalczanie stadionowej przestępczości

Zwalczanie stadionowej przestępczości

Wobec osoby, która dopuszcza się wybryku chuligańskiego na stadionie, może zostać zastosowany tzw. zakaz stadionowy polegający na obowiązku stawiania się w czasie trwania sportowej imprezy masowej na posterunku lub w wyznaczonym przez właściwego komendanta policji miejscu.

W sytuacji niewłaściwego zachowania się kibica na imprezie sportowej sąd może orzec tzw. zakaz stadionowy, czyli niemożność uczestniczenia w imprezie sportowej. Sąd może zasądzić zakaz na okres od 2 do 6 lat, na wszystkie imprezy sportowe na terytorium kraju, bądź tylko na mecze z uczestnictwem drużyn podczas których nastąpiło niewłaściwe zachowanie uczestnika.

Zakaz stadionowy –na czym polega?

Sąd w przypadkach wskazanych w ustawie może orzec zakaz wstępu na imprezę masową, jeżeli zachowanie sprawcy wskazuje, że jego udział w imprezach masowych zagraża dobrom chronionym prawem (art. 41b .§ 1 k.k.).
Zakaz ten wiąże się z koniecznym stawieniem się osoby skazanej w trakcie trwania imprezy masowej na Policji, lub w miejscu wyznaczonym przez komendanta powiatowego (rejonowego, lub miejskiego).

Zobacz: Kodeks karny

Gdzie obowiązuje zakaz?

Zakaz wstępu na imprezę masową obowiązuje na terytorium całej Polskie, ale również może dotyczyć meczu piłki nożnej rozgrywanego przez polską kadrę narodową i polski klub sportowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Plany na przyszłość

W planach jest wprowadzenie na Euro 2012 sądowego zakazu stadionowego dla chuliganów na zagraniczne mecze polskich drużyn, karanie za posiadanie niebezpiecznych narzędzi w miejscu publicznym kiedy jest podejrzenie, że mogą być one użyte w celu popełnienia przestępstwa.

Na czas trwania turnieju policja będzie mogła gromadzić i przetwarzać informacje o osobach, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w czasie mistrzostw. Wymóg umieszczenia danych osobowych na biletach wstępu na mecze Euro 2012 to kolejny pomysł, który ma zapobiegać agresji na stadionach. 

Sąd odmiejscowiony

W projekcie zmiany kodeksu postępowania karnego opracowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości znalazł się również zapis o wprowadzeniu tzw. rozprawy odmiejscowionej, która będzie szczególnie przydatna podczas Euro 2012.
Instytucja ta umożliwi osądzenie osoby bezpośrednio na stadionie, w salach wyposażonych w sprzęt umożliwiający połączenie z sędzią przebywającym w tym momencie w sali rozpraw.

Instytucja sądu odmiejscowionego ma polegać na umożliwieniu przeprowadzania jednej sprawy w dwóch miejscach jednocześnie, poprzez porozumiewanie się jej ucz estników w drodze wideokonferencji, czyli za pomocą łączy teleinformatycznych.

Zmiany te z całą pewnością spowodują istotne przyspieszenie całej procedury, ponieważ dzięki możliwości przesłuchania na odległość odejdzie konieczność przetransportowania zatrzymanych do sądu.

Zobacz: Elektroniczne bransolety na stadionach

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »