| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Bezdomność

Według przepisów prawa osobą bezdomną jest osoba niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych i nigdzie niezameldowaną na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Czym jest bezdomność

Bezdomność należy postrzegać jako zjawisko społeczne. Nie należy je klasyfikować w kategoriach prawnych. Nie rzadko zdarza się, że ktoś pomimo posiadania prawa do lokalu z różnych przyczyn pozostaje bezdomny. Niekiedy konflikty rodzinne uniemożliwiają współzamieszkiwanie w tym lokalu, skazując taką osobę na tułaczkę.
Bezdomność jest w dzisiejszych czasach problem ogólnoświatowym. Bezdomnych można spotkać nie tylko w najbiedniejszych krajach, ale także w tych najbardziej rozwiniętych.

Zobacz też: Bezdomność i mieszkania komunalne

Organizacje w Polsce pomagające bezdomnym

W Polsce jest blisko setka organizacji niosąca pomoc bezdomnym. Największe to Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Monar.

Bezdomność to problem całego społeczeństwa

Bezdomność to pozbawienie miejsca zamieszkania. Osoby bez dachu nad głową mieszkają na dworcach kolejowych, ogródkach działkowych czy kanałach ciepłowniczych. Bezdomni są pozbawieni możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb. Mają trudności z zaopatrzeniem się w artykuły żywnościowe, z utrzymywaniem higieny osobistej, czy z ciepłą odzieżą i zapewnieniem opału na zimę.

Zima najgorsza

Gdy przychodzi zima sytuacja bezdomnych ulega drastycznemu pogorszeniu. Okres największych mrozów jest dla nich prawdziwą walką o przetrwanie. Wtedy też każdy powinien szczególnie zatroszczyć się o takie osoby, aby uniknąć tragedii jaką powoduje wychłodzenie organizmu.

Ilu w Polsce jest bezdomnych?

Nie ma dokładnych statystyk, ale przybliżone liczby mogą działać na wyobraźnię. Według różnych szacunków w Polsce może mieszkać od 30 000 do nawet 300 000 bezdomnych. Ze sprawozdań, które przesyłają organizacje pozarządowe do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że pomagają one około 130 000 potrzebującym. Do tej liczby należy doliczyć tych bezdomnych, którzy nie korzystają z przysługującej im pomocy.

Ze względu na kiepską kondycję finansową naszego kraju, pomoc bezdomnym jest znacznie okrojona. Wręcz w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi jest ona wręcz mizerna. Do tego rosnące bezrobocie, zapaść w dziedzinie budownictwa społecznego czy szalejący kryzys nie pomagają w walce z tym społecznym problemem.

Zobacz też: Zasiłki

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osobą bezdomną jest osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym oraz osoba niezameldowana na pobyt stały.
Osobą bezdomną jest osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym oraz osoba niezameldowana na pobyt stały.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK