REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Osobą bezdomną jest osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym oraz osoba niezameldowana na pobyt stały.
Osobą bezdomną jest osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym oraz osoba niezameldowana na pobyt stały.

REKLAMA

REKLAMA

Według przepisów prawa osobą bezdomną jest osoba niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych i nigdzie niezameldowaną na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Czym jest bezdomność

Bezdomność należy postrzegać jako zjawisko społeczne. Nie należy je klasyfikować w kategoriach prawnych. Nie rzadko zdarza się, że ktoś pomimo posiadania prawa do lokalu z różnych przyczyn pozostaje bezdomny. Niekiedy konflikty rodzinne uniemożliwiają współzamieszkiwanie w tym lokalu, skazując taką osobę na tułaczkę.
Bezdomność jest w dzisiejszych czasach problem ogólnoświatowym. Bezdomnych można spotkać nie tylko w najbiedniejszych krajach, ale także w tych najbardziej rozwiniętych.

REKLAMA

Zobacz też: Bezdomność i mieszkania komunalne

Organizacje w Polsce pomagające bezdomnym

W Polsce jest blisko setka organizacji niosąca pomoc bezdomnym. Największe to Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Monar.

Bezdomność to problem całego społeczeństwa

Bezdomność to pozbawienie miejsca zamieszkania. Osoby bez dachu nad głową mieszkają na dworcach kolejowych, ogródkach działkowych czy kanałach ciepłowniczych. Bezdomni są pozbawieni możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb. Mają trudności z zaopatrzeniem się w artykuły żywnościowe, z utrzymywaniem higieny osobistej, czy z ciepłą odzieżą i zapewnieniem opału na zimę.

Zima najgorsza

Gdy przychodzi zima sytuacja bezdomnych ulega drastycznemu pogorszeniu. Okres największych mrozów jest dla nich prawdziwą walką o przetrwanie. Wtedy też każdy powinien szczególnie zatroszczyć się o takie osoby, aby uniknąć tragedii jaką powoduje wychłodzenie organizmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ilu w Polsce jest bezdomnych?

REKLAMA

Nie ma dokładnych statystyk, ale przybliżone liczby mogą działać na wyobraźnię. Według różnych szacunków w Polsce może mieszkać od 30 000 do nawet 300 000 bezdomnych. Ze sprawozdań, które przesyłają organizacje pozarządowe do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że pomagają one około 130 000 potrzebującym. Do tej liczby należy doliczyć tych bezdomnych, którzy nie korzystają z przysługującej im pomocy.

Ze względu na kiepską kondycję finansową naszego kraju, pomoc bezdomnym jest znacznie okrojona. Wręcz w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi jest ona wręcz mizerna. Do tego rosnące bezrobocie, zapaść w dziedzinie budownictwa społecznego czy szalejący kryzys nie pomagają w walce z tym społecznym problemem.

Zobacz też: Zasiłki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA