REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Osobą bezdomną jest osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym oraz osoba niezameldowana na pobyt stały.
Osobą bezdomną jest osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym oraz osoba niezameldowana na pobyt stały.

REKLAMA

REKLAMA

Według przepisów prawa osobą bezdomną jest osoba niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych i nigdzie niezameldowaną na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Czym jest bezdomność

Bezdomność należy postrzegać jako zjawisko społeczne. Nie należy je klasyfikować w kategoriach prawnych. Nie rzadko zdarza się, że ktoś pomimo posiadania prawa do lokalu z różnych przyczyn pozostaje bezdomny. Niekiedy konflikty rodzinne uniemożliwiają współzamieszkiwanie w tym lokalu, skazując taką osobę na tułaczkę.
Bezdomność jest w dzisiejszych czasach problem ogólnoświatowym. Bezdomnych można spotkać nie tylko w najbiedniejszych krajach, ale także w tych najbardziej rozwiniętych.

REKLAMA

Zobacz też: Bezdomność i mieszkania komunalne

Organizacje w Polsce pomagające bezdomnym

W Polsce jest blisko setka organizacji niosąca pomoc bezdomnym. Największe to Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Monar.

Bezdomność to problem całego społeczeństwa

Bezdomność to pozbawienie miejsca zamieszkania. Osoby bez dachu nad głową mieszkają na dworcach kolejowych, ogródkach działkowych czy kanałach ciepłowniczych. Bezdomni są pozbawieni możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb. Mają trudności z zaopatrzeniem się w artykuły żywnościowe, z utrzymywaniem higieny osobistej, czy z ciepłą odzieżą i zapewnieniem opału na zimę.

Zima najgorsza

Gdy przychodzi zima sytuacja bezdomnych ulega drastycznemu pogorszeniu. Okres największych mrozów jest dla nich prawdziwą walką o przetrwanie. Wtedy też każdy powinien szczególnie zatroszczyć się o takie osoby, aby uniknąć tragedii jaką powoduje wychłodzenie organizmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ilu w Polsce jest bezdomnych?

REKLAMA

Nie ma dokładnych statystyk, ale przybliżone liczby mogą działać na wyobraźnię. Według różnych szacunków w Polsce może mieszkać od 30 000 do nawet 300 000 bezdomnych. Ze sprawozdań, które przesyłają organizacje pozarządowe do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że pomagają one około 130 000 potrzebującym. Do tej liczby należy doliczyć tych bezdomnych, którzy nie korzystają z przysługującej im pomocy.

Ze względu na kiepską kondycję finansową naszego kraju, pomoc bezdomnym jest znacznie okrojona. Wręcz w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi jest ona wręcz mizerna. Do tego rosnące bezrobocie, zapaść w dziedzinie budownictwa społecznego czy szalejący kryzys nie pomagają w walce z tym społecznym problemem.

Zobacz też: Zasiłki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  Zmiana definicji gwałtu. Prof. Płatek: zgoda na seks powinna być entuzjastyczna [Wywiad]

  W Sejmie RP trwają obecnie prace nad poselskim projektem zakładającym zmiany w Kodeksie karnym. Zmianie ma ulec m.in. definicja zgwałcenia. Nowa definicja tego czynu zabronionego zakłada, że do zgwałcenia dochodzi, jeśli sprawca nie uzyska świadomej i dobrowolnej zgody ofiary na współżycie seksualne. Zdaniem prof. Monika Płatek zgoda na seks powinna być wręcz entuzjastyczna. W wywiadzie dla PAP wyjaśnia dlaczego tak być powinno.

  REKLAMA

  Opieka senioralna w Polsce: „Centrum Zdrowia 75+” - hucpa wyborcza czy próba rzetelnego wyjścia problemowi naprzeciw?...

  Szacuje się, że dzisiaj w Polsce osób w wieku 75+ jest 2,7 mln, to około 7 proc. obywateli. Seniorów będzie przybywało. Eksperci szacują, że w 2030 w tej grupie wiekowej będzie 11,3% społeczeństwa, w 2040 r. będzie to około 14,4 proc., a w 2050 r. – 16,5 proc. wszystkich obywateli. Już dzisiaj stanowią oni ważny liczebnie elektorat, nad którego potrzebami żadna licząca się siła polityczna w Polsce nie może przejść obojętnie.

  261,74 zł zamiast 240,52 zł. Tak przeciętnie wzrosła od 1 kwietnia 2024 r. składka wypadkowego. Sprawdź, czy dla twojej grupy działalności też.

  Od 1 kwietnia 2024 r. stopa procentowa składki wypadkowej wzrosła dla 1 grupy działalności, a dla 32 została obniżona. Najniższa wynosi 0,67 proc., a najwyższa 3,33 proc.

  Nowe świadczenia - babciowe to trzy opcje: 1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie na dziecko

  Nowe świadczenia, tzw. babciowe oznaczają możliwość skorzystania z trzech opcji świadczeń „aktywny rodzic” już od 1 października 2024 roku. Może to być 1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie na dziecko. Przy czym, na to samo dziecko, za dany miesiąc, przysługuje tylko jedno ze świadczeń „aktywny rodzic”.

  Program bezpłatnej pomocy psychologicznej dla dzieci uzależnionych od nowych technologii będzie przedłużony

  Do 30 czerwca 2025 r. potrwa pilotaż programu dla dzieci uzależnionych od nowych technologii cyfrowych, a nie - jak dotychczas planowano - do końca czerwca 2024 r. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia.

  REKLAMA

  Czego dotyczą projekty zmian w prawie aborcyjnym?

  W Sejmie zakończyła się debata nad czterema projektami ustaw dotyczącymi zmian w prawie aborcyjnym. Na piątek 12 kwietnia zaplanowano głosowania w sprawie dalszych prac nad projektami.

  Dwie wypłaty w jednym miesiącu. Kiedy złożyć wniosek, żeby pobrać podwójne świadczenie? Sprawdź zasady.

  Tablice trwania życia, trzynasta i czternasta emerytura oraz waloryzacja kapitału – to wszystko, obok stażu pracy i wysokości zarobków, które były uzyskiwane, ma wpływ na wysokość emerytury, jaka zostanie przyznana wnioskującemu. Jak zyskać jeszcze więcej? Można dostać dodatkowe świadczenie.

  REKLAMA