| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Bezdomność

Według przepisów prawa osobą bezdomną jest osoba niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych i nigdzie niezameldowaną na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Czym jest bezdomność

Bezdomność należy postrzegać jako zjawisko społeczne. Nie należy je klasyfikować w kategoriach prawnych. Nie rzadko zdarza się, że ktoś pomimo posiadania prawa do lokalu z różnych przyczyn pozostaje bezdomny. Niekiedy konflikty rodzinne uniemożliwiają współzamieszkiwanie w tym lokalu, skazując taką osobę na tułaczkę.
Bezdomność jest w dzisiejszych czasach problem ogólnoświatowym. Bezdomnych można spotkać nie tylko w najbiedniejszych krajach, ale także w tych najbardziej rozwiniętych.

Zobacz też: Bezdomność i mieszkania komunalne

Organizacje w Polsce pomagające bezdomnym

W Polsce jest blisko setka organizacji niosąca pomoc bezdomnym. Największe to Caritas Polska, Polski Czerwony Krzyż, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Monar.

Bezdomność to problem całego społeczeństwa

Bezdomność to pozbawienie miejsca zamieszkania. Osoby bez dachu nad głową mieszkają na dworcach kolejowych, ogródkach działkowych czy kanałach ciepłowniczych. Bezdomni są pozbawieni możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb. Mają trudności z zaopatrzeniem się w artykuły żywnościowe, z utrzymywaniem higieny osobistej, czy z ciepłą odzieżą i zapewnieniem opału na zimę.

Zima najgorsza

Gdy przychodzi zima sytuacja bezdomnych ulega drastycznemu pogorszeniu. Okres największych mrozów jest dla nich prawdziwą walką o przetrwanie. Wtedy też każdy powinien szczególnie zatroszczyć się o takie osoby, aby uniknąć tragedii jaką powoduje wychłodzenie organizmu.

Ilu w Polsce jest bezdomnych?

Nie ma dokładnych statystyk, ale przybliżone liczby mogą działać na wyobraźnię. Według różnych szacunków w Polsce może mieszkać od 30 000 do nawet 300 000 bezdomnych. Ze sprawozdań, które przesyłają organizacje pozarządowe do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że pomagają one około 130 000 potrzebującym. Do tej liczby należy doliczyć tych bezdomnych, którzy nie korzystają z przysługującej im pomocy.

Ze względu na kiepską kondycję finansową naszego kraju, pomoc bezdomnym jest znacznie okrojona. Wręcz w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi jest ona wręcz mizerna. Do tego rosnące bezrobocie, zapaść w dziedzinie budownictwa społecznego czy szalejący kryzys nie pomagają w walce z tym społecznym problemem.

Zobacz też: Zasiłki

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osobą bezdomną jest osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym oraz osoba niezameldowana na pobyt stały.
Osobą bezdomną jest osoba niezamieszkująca w lokalu mieszkalnym oraz osoba niezameldowana na pobyt stały.

PKWiU - Nowa matryca stawek VAT – Usługi178.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Miżołębska

biuro prawne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »