| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Emeryt > Kto ponosi koszty pobytu w domach pomocy społecznej

Kto ponosi koszty pobytu w domach pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej (DPS-y) zajmują się pomocą osobom wymagającym całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności. Decydując się na umieszczenie osoby najbliższej w takiej instytucji należy pamiętać, że jest to odpłatne. Koszty utrzymania ponosi mieszkaniec domu, jego rodzina i gmina.

Dom pomocy społecznej

Dom pomocy społecznej świadczy usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązującego standardu, w zakresie i formach wynikających z indywidualnych potrzeb osób w nim przebywających. Organizacja DPS oraz zakres i poziom usług przez niego świadczonych uwzględnia w szczególności wolność, intymność, godność i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców domu oraz stopień ich fizycznej i psychicznej sprawności.

DPS-y w zależności od tego, dla kogo są przeznaczone, dzielą się na następujący typy domów dla:

1. osób w podeszłym wieku;
2. osób przewlekle somatycznie chorych;
3. osób przewlekle psychicznie chorych;
4. dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie;
5. dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;
6. osób niepełnosprawnych fizycznie.

Koszt utrzymania w DPS-ie

Pobyt w DPS-ie jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania. Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca:
1. w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym - ustala wójt (burmistrz, prezydent miasta) i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku;
2. w domu pomocy społecznej o zasięgu powiatowym - ustala starosta i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku;
3. w regionalnym domu pomocy społecznej - ustala marszałek województwa i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym, nie później niż do dnia 31 marca każdego roku.

Opłaty za pobyt w DPS-ie pokrywają w kolejności:
1. mieszkaniec domu, a w przypadku osób małoletnich przedstawiciel ustawowy z dochodów dziecka,
2. małżonek, zstępni przed wstępnymi,
3. gmina, z której osoba została skierowana do domu pomocy społecznej
- przy czym osoby i gmina określone w pkt 2 i 3 nie mają obowiązku wnoszenia opłat, jeżeli mieszkaniec domu ponosi pełną odpłatność.

Zobacz również: Jakie są zasady odpłatności z leki

Wyjątek

Rodzina jest zwolniona ze współpłacenia, jeżeli jej dochody w przeliczeniu na członka rodziny są niższe niż 250 % kryterium dochodowego (877,5 zł lub 1192,5 zł) oraz w uzasadnionych przypadkach, np. długotrwałej choroby lub gdy rodzina utrzymuje się z jednego wynagrodzenia.
Ważne

Koszty utrzymania wszystkich osób, które zostały umieszczone w DPS-ie przed 2004 r. płaci budżet. Jednak dotacja wojewody i opłata mieszkańca nie wynoszą tyle, ile średni miesięczny koszt utrzymania. Oznacza to, że samorządy muszą pokryć tę różnicę same.

Średni miesięczny koszt utrzymania w tym roku wynosi 2,5 tys. zł, a dotacja wojewody 1,6 tys. zł. Warto zauważyć, że dochody mieszkańców najczęściej stanowią renty socjalne lub rodzinne, które nie są wysokie (ok. 400 zł). W związku z tym do kwoty 2,5 tys. zł brakuje jeszcze 500 zł.

Ponieważ gminy po 2004 r. przejęły na siebie część kosztów związanych z pobytem w DPS-ach, mają wyższy udział w PIT. Powiaty mogą się starać u wojewody o zwiększenie o 20 % dotacji.

Władze DPS-ów podnoszą, że należałoby wprowadzić współfinansowanie kosztów przez najbliższą rodzinę dla wszystkich podopiecznych DPS-ów. Często zdarza się bowiem, że rodziny osiągają przychody pozwalające na całkowite pokrycie kosztów.

Zobacz również serwis: Prawa seniora

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »