| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Jak uzyskać pomoc z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Jak uzyskać pomoc z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Osoba samotnie wychowująca dziecko może starać się o dodatkowe środki na jego utrzymanie. Jakie kryteria muszą być spełnione, aby uzyskać pomoc z tego tytułu?

Kto może starać się o dodatek?

Ustawa o świadczeniach rodzinnych mówi, że dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje samotnie wychowującym dziecko matce lub ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka. Powodem takiego niezasądzenia może być śmierć drugiego z rodziców, nieznajomość drugiego rodzica oraz oddalone powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców.

Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje również osobie uczącej się, jeśli ojciec jest nieznany, a matka nie żyje.

Wysokość dodatku

Wysokość dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka przysługuje w wysokości 170 zł na jedno dziecko. Jednak ustawodawca ograniczył wysokość świadczenia do 340 zł. Oznacza to, że świadczenie przysługuje w pełni tylko na dwójkę dzieci. Rodzic wychowujący dwójkę dzieci otrzyma taką samą wysokość świadczenia, co rodzic wychowujący trójkę i większą liczbę dzieci.

Rodzic posiadający więcej niż troje dzieci, które są uprawnione do zasiłku rodzinnego, będzie uznany wraz z nimi za rodzinę wielodzietną, na którą przyznawane jest dodatkowe świadczenie. Przysługuje ono w wysokości 80 zł na trzecie i każde kolejne dziecko uprawnione do zasiłku. Dodatek może otrzymać rodzic, opiekun prawny lub faktyczny dziecka.

Zobacz: Na jaki okres przyznawany jest zasiłek rodzinny?

Niepełnosprawne dziecko

Rodzic, wychowujący samotnie dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, otrzymuje świadczenie o 80 zł wyższe na jedno dziecko, czyli 250 zł. Jednak i tu napotykamy ograniczenie, gdyż dodatek nie może być wyższy niż 160 zł na wszystkie dzieci.

Wniosek o dodatek

Wniosek składa się do właściwego organu w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Jeżeli matka, składa wniosek o pomoc z tytułu samotnego wychowania dziecka, a wniosek motywuje nieznajomością ojca dziecka, powinna wraz z wnioskiem dołączyć zupełny odpis aktu urodzenia dziecka.

Wnioskodawczyni zobowiązuje się jednocześnie do informowania o wszystkich zmianach mających wpływ na prawo do otrzymywanych świadczeń, np. o uznaniu dziecka przez jego ojca. 

Zobacz serwis: Pomoc społeczna

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »