| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Rozwiązanie umowy > Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę

W pracy krążą plotki, że mój zakład pracy będzie przeniesiony na innego pracodawcę. Jakie są tego konsekwencje dla pracowników? Czy utrzymamy swoje stanowiska, czy nowy pracodawca może nas dowolnie zwalniać?

Sytuacja pracowników w zakładzie pracy, który przechodzi na innego pracodawcę została uregulowana w kodeksie pracy.

Przepisy chronią pracownikiem przed wypowiedzeniem umowy o pracę z powodu zmiany pracodawcy stanowiąc, iż przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie przez pracodawcę stosunku pracy.

Jeżeli w zakładzie nie działają zakładowe organizacje związkowe, dotychczasowy i nowy pracodawca informują na piśmie swoich pracowników o przewidywanym terminie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, jego przyczynach, prawnych, ekonomicznych oraz socjalnych skutkach dla pracowników, a także zamierzonych działaniach dotyczących warunków zatrudnienia pracowników, w szczególności warunków pracy i płacy. Informacje te powinny być przekazane co najmniej na 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

Zobacz: Rozwiązanie umowy o pracę za 7-dniowym uprzedzeniem

W terminie 2 miesięcy od przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, pracownik może bez wypowiedzenia, za 7-dniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy.

Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jak rozwiązanie stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.

Powyższe warunki dotyczą zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

Jeśli pracownik świadczył prace na podstawie innej niż umowa o pracę np. na podstawie powołania, wówczas nowy pracodawca ma obowiązek zaproponować nowe warunki pracy i płacy. Pracownik we wskazanym terminie, nie krótszym niż 7 dni, jest zobowiązany złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odmowie przyjęcia proponowanych warunków.

W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia, liczonego od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków, lub od dnia, do którego mógł złożyć takie oświadczenie.

Zobacz serwis: Praca

Podstawa prawna: Art. 23(1) Kodeks pracy

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia.
W razie nieuzgodnienia nowych warunków pracy i płacy dotychczasowy stosunek pracy rozwiązuje się z upływem okresu równego okresowi wypowiedzenia.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »