| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Urlopy pracownicze > Kiedy pracodawca jest obowiązany przesunąć termin urlopu na późniejszy

Kiedy pracodawca jest obowiązany przesunąć termin urlopu na późniejszy

Czy istnieje przepis prawa pracy, który nakazuje pracodawcy przesunąć urlop na termin późniejszy?

Na podstawie przepisów Kodeksu pracy można wyróżnić trzy sytuacje kiedy można przesunąć termin urlopu wypoczynkowego : 

1 poprzez złożenie przez pracownika wniosku o przesunięcie urlopu wypoczynkowego umotywowanego ważnym przyczynami art. 164 § 1 Kodeksu pracy
2 wystąpienie szczególnych potrzeb po stronie pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenie toku pracy 164 § 2 Kodeksu pracy
3 wystąpienie przyczyn usprawiedliwiających nieobecność pracownika art. 165 Kodeksu pracy

Ostatni przypadek jest dla pracodawcy obligatoryjny, co oznacza, że jest on zobowiązany do przesunięcia terminu urlopu jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
4) urlopu macierzyńskiego.

Podstawa prawna:

Kodeks pracy

Zadaj pytanie: Forum prawników

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK