| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - turystyka > Przewóz zwierząt za granicę - zmiany od 2012 roku

Przewóz zwierząt za granicę - zmiany od 2012 roku

Wiele osób myśląc o wyjedzie za granicę zastanawia się co zrobić z ich pupilami. Jakie przepisy obowiązują względem zwierząt, aby mogły razem z nami podróżować poza granicami kraju?

Otóż trzeba zapoznać się z przepisami obowiązującymi w państwie do którego planuje się podróż oraz z wymogami w państwach tranzytowych, ponieważ mogą tam obowiązywać odmienne od polskich unormowania.

Wszystkie niezbędne informacje otrzymamy telefonicznie w ambasadzie danego państwa.

Szczególnie warto wiedzieć, czy w danym kraju nie obowiązuje kwarantanna lub czy na granicy nie jest dokonywana obowiązkowa kontrola weterynaryjna, ponieważ czynności te dokonywane są na koszt właściciela zwierzęcia.

Zobacz również: Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?

Rozporządzenie (WE) nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 r. w sprawie wymogów dotyczących przemieszczania zwierząt domowych o charakterze niehandlowym, mówi między innymi o tym, że przejazd zwierząt domowych pomiędzy krajami Unii Europejskiej wymaga posiadania paszportu zwierzęcia oraz specjalnego tatuażu albo chipa (tzw. transpondera), które umożliwią jego identyfikację.

Od roku 2012 jedyną dopuszczalną formą identyfikacji są transpondery i paszporty ze stosownymi zaświadczeniami. Paszport otrzyma tylko zwierzę oznakowane. Koszt oznakowania to 80 - 100 zł. Paszport kosztuje 50 zł i wydawany jest od ręki w lecznicach weterynaryjnych.

Pupil musi posiadać również ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie.
Zwierzę powinno być wolne od kleszczy i tasiemców a informacje o leczeniu i szczepieniach w tym zakresie muszą być wpisane do paszportu.

• Jeśli kontrola ujawni, że zwierzę nie spełnia wymogów, a wiozący zwierzę nie jest w stanie umożliwić odczytania danych podczas kontroli, to może być ono zawrócone do kraju pochodzenia lub/i poddane kwarantannie na czas niezbędny do spełnienia wymogów zdrowotnych,
• Jeśli nie można zwierzęcia odesłać do kraju pochodzenia lub poddać kwarantannie, to zwierzę może zostać nawet uśpione.

Czego wymagają poszczególne kraje od właścicieli i ich psów lub innych pupili:

• Irlandia, Wielka Brytania i Szwecja- wymagają aby zwierzę posiadało transponder, a w paszporcie dodatkowo powinno znajdować się zaświadczenie, że przeprowadzono (tylko w zatwierdzonym laboratorium!) neutralizujące miareczkowanie przeciwciał na poziomie co najmniej 0,5 IU/ml na próbce pobranej przez upoważnionego weterynarza( koszt takiego badania około 500 zł). Zwierzę może wjechać na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku wyżej wymienionego badania. Przemieszczanie kotów i fretek w wieku poniżej trzech miesięcy, nieszczepionych przeciwko wściekliźnie jest niedozwolone.
• Austria i Niemcy- pies nie zostanie wpuszczony, jeżeli przekracza granicę z innś osobą  niż wpisana w dokumentach jako właściciel.
• Szwajcaria - nie są wpuszczane psy z kopiowanymi uszami i ogonami.
• Niektóre kraje nie wpuszczają wybranych ras psów - głównie bojowych.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Jadąc samochodem należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa, a jeśli jedziemy za granicę paszport.
Jadąc samochodem należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa, a jeśli jedziemy za granicę paszport.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK