| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Zakupy w drodze licytacji a „kup teraz” – możliwości odstąpienia od umowy

Zakupy w drodze licytacji a „kup teraz” – możliwości odstąpienia od umowy

Zakupy przez Internet stają się coraz bardziej popularne. Pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas, ale również pieniądze. Każde zakupy powinny być przemyślane, ponadto te dokonywane za pomocą sieci wymagają zachowania reguł ostrożności. Możemy przecież się rozmyślić. Czy przysługuje w takiej sytuacji prawo odstąpienia od umowy?

– cena lub wynagrodzenie (obejmujące w szczególności cła i podatki),

– zasady zapłaty ceny lub wynagrodzenia,

– koszty oraz termin i sposób dostawy,

– prawo odstąpienia od umowy w terminie 10 dni, ze wskazaniem wyjątków przewidzianych w przepisach,

– miejsce i sposób składania reklamacji;

Termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi 3 miesiące i liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi – od dnia jej zawarcia. W przypadku, gdy konsument po rozpoczęciu biegu tego terminu otrzyma potwierdzenie, termin ulega skróceniu do 10 dni od tej daty.

Skutki odstąpienia od umowy

Odstąpienie od umowy oznacza, że nie została ona zawarta, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań względem kontrahenta. Świadczenie obu stron ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, o ile zmiana nie była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrotu powinno się dokonać niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 14 dni.

Gdy konsument dokonał przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od dnia ich zrealizowania.

Kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość?

Istnieje kilka przypadków, kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość. Nie można domagać się odstąpienia, jeżeli:

– świadczenia usług rozpoczęto, za zgodą konsumenta, przed upływem terminu 10-dniowego,

– dotyczy to nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania,

umowy dotyczą świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym,

– dotyczy to świadczeń o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą,

– dotyczy to świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub, których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu,

– dotyczy to dostarczania prasy,

– odnosi się to do usług w zakresie gier hazardowych.

Sprzedaż z licytacji

Sprzedaż z licytacji wyłącza możliwość odstąpienia od umowy na zasadach dotyczących umów zawieranych na odległość. Należy zwrócić uwagę, że licytacja elektroniczna ma nieco inny charakter. Wprawdzie możemy dochodzić swoich praw i dążyć do odstąpienia, ale będzie to utrudnione. W takiej sytuacji możemy argumentować, że rzecz jest wadliwa – niestety na nas będzie spoczywał ciężar udowodnienia tego faktu.

Zobacz serwis: Konsument w sieci

Podstawa prawna

Ustawa z 2.03.2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. Nr 22, poz. 271 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK