REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakupy w drodze licytacji a „kup teraz” – możliwości odstąpienia od umowy

Agnieszka Wiśniewska
Sprzedaż z licytacji wyłącza możliwość odstąpienia od umowy na zasadach dotyczących umów zawieranych na odległość.
Sprzedaż z licytacji wyłącza możliwość odstąpienia od umowy na zasadach dotyczących umów zawieranych na odległość.

REKLAMA

REKLAMA

Zakupy przez Internet stają się coraz bardziej popularne. Pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas, ale również pieniądze. Każde zakupy powinny być przemyślane, ponadto te dokonywane za pomocą sieci wymagają zachowania reguł ostrożności. Możemy przecież się rozmyślić. Czy przysługuje w takiej sytuacji prawo odstąpienia od umowy?

Czym są umowy zawierane na odległość?

REKLAMA

REKLAMA

Dokonując zakupu przedmiotu np. na Allegro zawieramy umowę na odległość (na Allegro – opcja „kup teraz”). Jest to umowa nawiązana z konsumentem bez jednoczesnej obecności obu stron, przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość (w tym sieci Internet), o ile kontrahent to przedsiębiorca, który w taki sposób zorganizował swoją działalność. Przez przedsiębiorcę należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej prowadzącą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. W praktyce oznacza to, że osoba wystawiająca okazjonalnie przedmioty na Allegro nie jest przedsiębiorcą. Będzie nim natomiast profesjonalista, który trudni się taką sprzedażą internetową zawodowo. Poza tym umowa musi być zawarta z konsumentem, czyli z osobą fizyczną dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Ania, z zawodu księgowa, kupiła w sklepie internetowym „Mol książkowy” kilka książek fantasy. Będzie to umowa zawarta na odległość. Ania nabyła przedmiot niezwiązany z jej działalnością zawodową (inaczej gdyby kupiła np. podręczniki dotyczące rachunkowości), natomiast „Mol książkowy” to księgarnia internetowa (a więc przedsiębiorca).

Co do zasady przyjmuje się, że osoba, która prosi o wystawienie faktury VAT nie jest konsumentem.

Prawo odstąpienia od umowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konsument może odstąpić od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyn, w terminie 10 dni od dnia wydania rzeczy, a kiedy umowa dotyczy świadczenia usługi – od dnia jej zawarcia. Do odstąpienia konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia na piśmie (nie w formie np. maila). Żeby zachować termin 10-dniowy należy wysłać oświadczenie przed jego upływem.

Prawa odstąpienia od umowy nie można w żaden sposób wyłączyć. Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno zrezygnować z zawarcia umowy za zapłatą oznaczonej sumy (tzw. odstępne).

Zobacz: Oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość - WZÓR PISMA

Termin 3-miesięczny na odstąpienie od umowy

W pewnych sytuacjach odstąpienie od umowy jest możliwe w terminie 3-miesięcznym. Jeżeli przedsiębiorca nie potwierdzi informacji takich jak:

– jego imię i nazwisko (nazwa), adres zamieszkania (siedziba), organ, który zarejestrował jego działalność,

– cena lub wynagrodzenie (obejmujące w szczególności cła i podatki),

– zasady zapłaty ceny lub wynagrodzenia,

– koszty oraz termin i sposób dostawy,

– prawo odstąpienia od umowy w terminie 10 dni, ze wskazaniem wyjątków przewidzianych w przepisach,

– miejsce i sposób składania reklamacji;

Termin, w którym konsument może odstąpić od umowy, wynosi 3 miesiące i liczy się od dnia wydania rzeczy, a gdy umowa dotyczy świadczenia usługi – od dnia jej zawarcia. W przypadku, gdy konsument po rozpoczęciu biegu tego terminu otrzyma potwierdzenie, termin ulega skróceniu do 10 dni od tej daty.

Skutki odstąpienia od umowy

Odstąpienie od umowy oznacza, że nie została ona zawarta, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań względem kontrahenta. Świadczenie obu stron ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, o ile zmiana nie była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrotu powinno się dokonać niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 14 dni.

Gdy konsument dokonał przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od dnia ich zrealizowania.

Kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość?

Istnieje kilka przypadków, kiedy nie można odstąpić od umowy zawartej na odległość. Nie można domagać się odstąpienia, jeżeli:

– świadczenia usług rozpoczęto, za zgodą konsumenta, przed upływem terminu 10-dniowego,

– dotyczy to nagrań audialnych i wizualnych oraz zapisanych na informatycznych nośnikach danych po usunięciu przez konsumenta ich oryginalnego opakowania,

umowy dotyczą świadczeń, za które cena lub wynagrodzenie zależy wyłącznie od ruchu cen na rynku finansowym,

– dotyczy to świadczeń o właściwościach określonych przez konsumenta w złożonym przez niego zamówieniu lub ściśle związanych z jego osobą,

– dotyczy to świadczeń, które z uwagi na ich charakter nie mogą zostać zwrócone lub, których przedmiot ulega szybkiemu zepsuciu,

– dotyczy to dostarczania prasy,

– odnosi się to do usług w zakresie gier hazardowych.

Sprzedaż z licytacji

Sprzedaż z licytacji wyłącza możliwość odstąpienia od umowy na zasadach dotyczących umów zawieranych na odległość. Należy zwrócić uwagę, że licytacja elektroniczna ma nieco inny charakter. Wprawdzie możemy dochodzić swoich praw i dążyć do odstąpienia, ale będzie to utrudnione. W takiej sytuacji możemy argumentować, że rzecz jest wadliwa – niestety na nas będzie spoczywał ciężar udowodnienia tego faktu.

Zobacz serwis: Konsument w sieci

Podstawa prawna

Ustawa z 2.03.2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. Nr 22, poz. 271 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 października 2024 roku zapłacimy więcej w aptece. Wzrosną ceny, a kwoty dopłat spadną. Do tego koniec refundacji leku na cukrzycę i odchudzanie.

Od 1 października 2024 roku zapłacimy więcej w aptece. Wzrosną ceny, a kwoty dopłat spadną. To również koniec refundacji leku na cukrzycę i odchudzanie. Znamy nową listę refundacyjną, która podlega aktualizacji co 2 miesiące.

Rekomendacje MSWiA i MRPiPS: Uproszczenie procedury o zasiłki dla poszkodowanych w powodzi

Wnioski o zasiłek powodziowy oraz zasiłek z pomocy społecznej będą przyjmowane zgodnie z zasadą „jednego okienka”. Minister spraw wewnętrznych oraz minister rodziny i pracy wydali wspólnie rekomendacje upraszczające procedury.

735 tys. bezpłatnych laptopów lub tabletów dla uczniów w roku 2025. Na jakich zasadach zostaną rozdysponowane?

Nowe laptopy lub tablety dla uczniów, to jeden z punktów „Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji” – strategicznego dokumentu, który wyznacza ramy polityki państwa i działań dla dalszego rozwoju edukacji cyfrowej w Polsce. Kiedy i na jakich zasadach laptopy mają trafić do uczniów?  

Cyfrowa rewolucja w edukacji: To już koniec papierowych podręczników i zbyt ciężkich tornistrów. Wszystkie podręczniki szkolne w wersji cyfrowej

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która ma uzależnić dopuszczenie podręcznika do użytku szkolnego, od tego czy będzie on posiadał swój odpowiednik cyfrowy i to niezależnie od daty, w której to dopuszczenie do użytku nastąpiło. Cyfryzacja ma zatem objąć wszystkie podręczniki szkolne, tym samym – istotnie odciążając tornistry uczniów. Pozostaje jednak pytanie – czy podręczniki te będą dostosowane również do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami? 

REKLAMA

Sąd: 120 tys. zł dla sąsiadów za smród z chlewni - tyle musi zapłacić pewien rolnik. Minister: to podważa sens rolnictwa, konieczne nowe przepisy

Rolnik, hodowca trzody chlewnej z Grodziska k. Łodzi ma zapłacić ok. 120 tys. zł sąsiadom, którzy przed sądem poskarżyli się na przykre zapachy docierające do ich posesji z jego chlewni. Taki wyrok wydał we wrześniu br. Sąd Apelacyjny w Łodzi, o czym pierwszy poinformował portal farmer.pl. Wieś jest miejscem produkcji rolnej i rolnik, który hoduje zwierzęta, nie może płacić odszkodowania za nieprzyjemne zapachy - ocenił minister rolnictwa Czesław Siekierski komentując ten wyrok. Zapowiedział przygotowanie przepisów prawnych "na szczeblu krajowym", które zapobiegną takim sytuacjom w przyszłości.

Sejm: Bez wniosku osoby niepełnosprawnej. Od 30 września tylko z zaświadczeniem. Zasiłek pielęgnacyjny (215,84 zł) [Przedłużanie orzeczeń o niepełnosprawności]

Posłowie koalicji rządowej złożyli projekt nowelizacji przepisów o przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności. Głównym celem nowelizacji jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym w wieku do 16-lat przedłużenie ważności orzeczeń. Ale równie ważna jest nowa zasada, że osoba niepełnosprawna starając się o przedłużenie prawa do np. zasiłku pielęgnacyjnego nie musi składać żadnego wniosku. Sprawa jest wszczynana z urzędu na podstawie zaświadczenia przedstawionego przez osobę niepełnosprawną.

Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA