| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Leasing konsumencki > Kradzież samochodu w leasingu

Kradzież samochodu w leasingu

Samochód z leasingu pozostaje własnością firmy leasingowej. Jakie skutki dla leasingodawcy ma kradzież leasingowanego samochodu?

Leasing samochodu

Jedną z istotnych różnic między zakupem samochodu na kredyt a leasingiem pojazdu jest to, iż w tym drugim przypadku pozostaje on własnością leasingodawcy. Leasingobiorca może z niego korzystać jedynie na podstawie zawartej umowy, przy czym obowiązany jest on obowiązany do uiszczania regularnie rat leasingowych.

Co jednak stanie się zarówno z umową leasingu, jak i z obowiązkiem spłaty rat w przypadku utraty pojazdu np. w skutek jego kradzieży?

Kradzież samochodu

W przypadku kradzieży, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, umowa leasingu wygaśnie. Firma leasingowa będzie miała jednak w takim przypadku roszczenie o  natychmiastowe zapłacenie wszystkich niezapłaconych rat.

Zobacz serwis: Leasing konsumencki

Umowa leasingu została zawarta na 2 lata. W tym czasie leasingobiorca miał umieszczać comiesięcznie raty leasingowe oznaczonej wartości. Jeżeli samochód zostanie skradziony po upływie 6 miesięcy, umowa leasingu wygaśnie. Przy tym leasingodawca będzie mógł domagać się uiszczenia wszystkich niezapłaconych rat, które były przewidziane w umowie, tj. za okres półtora roku.

Nie oznacza to jednak, że leasingodawca będzie ponosił olbrzymie straty. Obowiązek wypłaty niespłaconych rat będzie bowiem pomniejszony o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem, wygaśnięcia umowy. Co najistotniejsze chodzi tutaj również o korzyści, które przypadną firmie leasingowej wskutek ubezpieczenia pojazdu od takiej utraty (np. ubezpieczenie od kradzieży).

Po wygaśnięciu umowy leasingu wskutek utraty pojazdu z racji kradzieży leasingobiorcy zostało do spłacenia 20 tys. zł niezapłaconych rat. Na taką kwotę firma leasingowa uzyskała jednak odszkodowanie od ubezpieczenia z tytułu umowy ubezpieczenia od kradzieży pojazdu. W takim przypadku leasingobiorca nie będzie musiał spłacać żadnych rat.

Zobacz także: Samochód w najem czy w leasing?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »