REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość konsumencka – co musisz o niej wiedzieć?

SaldeoSMART
SaldeoSMART - zaufany partner w księgowości
Upadłość konsumencka – co musisz o niej wiedzieć?/ Fot. Fotolia
Upadłość konsumencka – co musisz o niej wiedzieć?/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z możliwości, z której mogą skorzystać zadłużeni konsumenci jest złożenie wniosku o upadłość. Jednakże, z tego przywileju korzysta wciąż niewielu dłużników. Czym jest upadłość konsumencka i jakie zmiany w przepisach upadłościowych przyniósł nowy, 2016 rok?

Główna przesłanka ogłoszenia upadłości – niewypłacalność

Przepisy o upadłości konsumenckiej stosuje się wobec osoby, która w czasie stanu upadłości nie prowadzi ani działalności gospodarczej ani zawodowej. Podstawą do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest niewypłacalność, czyli niezdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. W przeciwieństwie do upadłości przedsiębiorcy, w przypadku niewypłacalności konsumenta, nie ma obowiązku złożenia wniosku o upadłości. Aby można było uznać konsumenta za osobę niewypłacalną wystarczy, że posiada on dwa kolejne niespłacone zobowiązania wobec jednego wierzyciela. Stan niewypłacalności powstaje z chwilą, gdy zażądał on zapłaty zaległych należności, a ustaje po zawarciu między stronami umowy restrukturyzacyjnej. Zadłużony konsument nie ma możliwości skorzystania z procedury sądowej, umożliwiającej zapobieżenie niewypłacalności.

REKLAMA

Celowe zwiększenie niewypłacalności a oddalenie wniosku o upadłość

W związku z tym, że złożenie wniosku o upadłość konsumencką nie jest obowiązkiem, a przywilejem, jaki przysługuje dłużnikowi, najistotniejszym elementem procesu niewypłacalności jest zachowanie konsumenta. Jeśli działa on z pokrzywdzeniem wierzycieli, umyślnie, bądź przez niedbalstwo zwiększa swoją niewypłacalność oraz lekkomyślnie zaciąga kolejne zobowiązania, wniosek o ogłoszenie upadłości może być bezwarunkowo oddalony przez sąd.

Czy Polacy sięgają po upadłość konsumencką?

Umorzenie długu

Okres wykonywania planu spłaty wynosi 3 lata, a w przypadku gdy niewypłacalny konsument nie jest w stanie wywiązać się z wynikających z niego obowiązków, może zostać jednorazowo przedłużony o 18 miesięcy.  Z kolei, jeśli dłużnik nie ma fizycznej możliwości jego wykonania (np. z powodu ciężkiej choroby), sąd może uchylić plan spłaty oraz umorzyć pozostałe zaległe należności. Jednakże, gdy zadłużony dopuści się poważnych jego naruszeń, sąd może odmówić oddłużenia upadłego konsumenta. Sąd ma także możliwość umorzenia długu bez określania planu spłaty w sytuacji, gdy dłużnik nie jest w stanie dokonać jakichkolwiek spłat. W tym przypadku, wszelkie koszty pokrywa Skarb Państwa.

Upadłość konsumencka - podsumowanie zmian

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa upadłość 2016

Wraz z początkiem nowego roku, w przepisach o upadłości konsumenckiej pojawiły się trzy zasadnicze zmiany. Pierwszą z nich jest możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej na wniosek wierzyciela. W tym przypadku, osoba niewypłacalna nie będzie mogła liczyć na całkowite oddłużenie. Drugą zmianą jest zniesienie rocznego okresu czekania na możliwość złożenia wniosku o upadłość dla byłych przedsiębiorców. Obecnie, wniosek ten można złożyć następnego dnia po wyrejestrowaniu działalności gospodarczej. Ostatnia, trzecia zmiana polega na zmianie formy składania wniosku. Od nowego roku należy go złożyć na formularzu według wzoru określonego przez Ministra Sprawiedliwości. 

Autor: SaldeoSMART

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy limit?

Renta wdowia jest ograniczona limitem ustawowym. Wysokość tego nowego świadczenia dla wdów i wdowców nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury. Co będzie się działo w sytuacji gdy renta wdowia przekroczy ten limit? Co wówczas zrobi ZUS?

Nie tylko bon energetyczny. ZUS wypłaca także ryczałt energetyczny. Jak go uzyskać?

Do 30 września 2024 r. można składać wnioski o bon energetyczny. Nie jest to jedyne świadczenie, które ma łagodzić wysokie koszty energii. Co miesiąc ZUS wypłaca uprawnionym niemal 300 zł ryczałtu energetycznego.

MRPiPS pracuje nad przepisami, które usprawnią proces orzekania o niepełnosprawności

Resort rodziny, pracy i polityki społecznej pracuje nad projektem zmian w ustawie o rehabilitacji, które mają przyczynić się do usprawnienia pracy zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Regulacja zakłada też m.in. rozszerzenie miejsc wstępu z psem asystującym.

Od 1 października rusza program Aktywny Rodzic. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS

Od 1 października 2024 roku ruszy program Aktywny Rodzic, który wprowadza nowe świadczenia pieniężne dla rodzin. Program ma ułatwić rodzicom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Wnioski o świadczenia można składać do ZUS od 1 października 2024 r.

REKLAMA

Rusza operacja „Feniks”. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wyjaśnia

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał, że rozpoczęta w poniedziałek 23 września operacja „Feniks” dotyczy zaangażowania wojska w odbudowę zalanych terenów, zabezpieczenia przesiąkniętych wałów po przejściu fali. Wydzielono 25 706 żołnierzy.

Wyrok za szabrownictwo: Sąd w Głubczycach skazał na 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości 4 i 6 tysięcy złotych

Szabrownictwo po powodzi. Na kary ośmiu miesięcy pozbawienia wolności skazał Sąd Rejonowy w Prudniku dwóch mężczyzn, którzy podczas powodzi w Głuchołazach ukradli garaż powodzianina. Wyrok jest nieprawomocny.

Duże zmiany dla niepełnosprawnych w 2025 roku. Zmiana zasad orzekania, weryfikacja ważności orzeczenia, maksymalne terminy rozpatrywania wniosków, przedłużenie ważności kart parkingowych

Doprecyzowane będą przepisy dotyczące procedury rozpatrywania wniosków o uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności. Wniosek taki będzie musiał być rozpatrzony nie dłużej niż w 3 miesiące w I instancji i nie dłużej niż 2 miesiące w przypadku odwołania do II instancji. Na rok 2025 będzie rozszerzona możliwość ustalania poziomu potrzeby wsparcia od dnia złożenia wniosku. Ponadto nowe przepisy określą możliwość wydłużenia ważności kart parkingowych w związku z wydłużonym zachowaniem ważności dotychczasowych orzeczeń o niepełnosprawności. Nowością będą też przepisy pozwalające na weryfikację ważności orzeczenia o niepełnosprawności. To nie wszystkie zmiany jakie wynikają z opublikowanych 23 września 2024 r. założeń nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w 2025 roku.

Zmiany w terminach wypłaty emerytur w październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy i kto dostanie dwa świadczenia

Zmiany w terminach wypłaty emerytur. W październiku 2024 r. Sprawdź, kiedy będą przelewy, a kiedy przekazy pocztowe i kto dostanie dwa świadczenia w jednym miesiącu. Sprawę determinuje nie tylko kalendarz, ale i powódź.

REKLAMA

Pobrane RKO a babciowe, aktywnie w żłobku i aktywnie w domu [Przykład]

Czy rodzice, którzy mają już pobrane RKO w pełnej kwocie mogą wnioskować o babciowe, aktywnie w żłobku lub aktywnie w domu? Czy pobranie 12 tys. zł wyklucza możliwość pobierania świadczeń z nowego programu "Aktywny rodzic"?

Obowiązkowe badania lekarskie dla myśliwych – kontrowersje wokół propozycji Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska zasugerował, że myśliwi powinni przechodzić obowiązkowe badania lekarskie co 4-5 lat, podobnie jak kierowcy, żołnierze czy policjanci. Argumentował to bezpieczeństwem publicznym, przywołując niedawne tragiczne wypadki z udziałem myśliwych. Propozycję popiera również minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. Pomysł jednak spotkał się ze sprzeciwem myśliwych.

REKLAMA