| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Czy Polacy sięgają po upadłość konsumencką?

Czy Polacy sięgają po upadłość konsumencką?

Jak wynika z danych zgromadzonych przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor, od początku tego roku do miesiąca lipca aż 831 osób skorzystało z możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej, najwięcej osób sięgnęło po to rozwiązanie na Mazowszu, Śląsku oraz w Wielkopolsce.

Od 1 stycznia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej. Zmiany uznać należy za rewolucyjne. Polski ustawodawca konstruując przepisy w końcu przechylił środek ciężkości uregulowania z interesu wierzycieli na rzecz interesu dłużników. Przy spirali zadłużenia windykacja trwająca latami powodowała wypchnięcie dłużników poza system prawny oznaczający faktyczną śmierć cywilną oraz bytowanie poza oficjalnym obrotem gospodarczym. W końcu ktoś dostrzegł, że takie marginalizowanie obywatela jest bardziej kosztowne dla społeczeństwa, niż zachowywanie formalnego interesu wierzyciela. Obecnie celem postępowania upadłości konsumenckiej jest oddłużenie dłużnika, a nie zaspokojenie wierzycieli. To wynik nowelizacji Prawa upadłościowego i naprawczego, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dzięki zmianom, osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, łatwiej mogą ogłosić upadłość.

Upadłość konsumencka - podsumowanie zmian

Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym przewidzianym dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Mogą z niej korzystać konsumenci, którzy stali się niewypłacalni - nie mają pieniędzy na bieżące rachunki, zakup artykułów codziennego użytku oraz spłatę kredytów czy pożyczek – informuje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Z upadłości konsumenckiej można skorzystać raz na 10 lat. Dopiero po 10 latach ponownie można złożyć wniosek o upadłość w sytuacji, gdy poprzedni zostanie oddalony albo umorzony. Przy odformalizowaniu samego wniosku o ogłoszenie upadłości oraz zmniejszeniu opłaty sądowej z 1000,00 PLN do 30,00 PLN zmiany należy uznać za korzystne i rewolucyjne.

Ponad 100 mln długów

Jak wynika z danych BIG InfoMonitor upadłość konsumencka cieszy się dużą popularnością. Od początku roku do końca lipca skorzystało z niej już 831 Polaków. Tylko w  pierwszych sześciu miesiącach do sądów trafiło 2 535 wniosków. Dla porównania od marca 2009 roku do końca 2011 roku ogłoszono 36 upadłości konsumentów na 1875 złożonych wówczas wniosków. Wśród bankrutujących w tym roku znaleźli się m.in.: kobieta, która ma 47 kredytów oraz mężczyzna, który ma ich  44. Jednak wartość kredytów tych osób na tle zadłużenia innych nie jest wcale wysoka - jak informuje BIG Info Monitor,  wynosi niecałe 35 tys. zł. Średnia dla ogłaszającego upadłość to natomiast 160,7 tys. zł. W grupie osób z ogłoszoną przez sąd upadłością konsumencką posiadających zadłużenie w bankach, 43 osoby mają więcej niż 10 kredytów, a 197 od 5 do 10 zobowiązań.

Upadłość konsumencka - szansa na lepsze jutro

Czytaj także

Ekspert:

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zdjęcia

Czy Polacy sięgają po upadłość konsumencką? /Fot. Fotolia
Czy Polacy sięgają po upadłość konsumencką? /Fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »