| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Prawa pacjenta > Kto może zostać dyrektorem szpitala?

Kto może zostać dyrektorem szpitala?

Regulacja dotycząca wyboru dyrektora szpitala jest zawarta w rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej. Stawia ono przed kandydatem kilka warunków, których spełnienie jest konieczne.

Osoba ubiegająca się o posadę dyrektora szpitala powinna legitymować się dyplomem uczelni wyższej oraz minimalnie sześcioletnim stażem w zawodzie. Staż w zawodzie może byś skrócony do trzech lat w przypadku, gdy kandydat ma ukończone studia podyplomowe o kierunku zarządzanie.

Kandydat może również legitymować się studiami wyższymi, trzy letnim stażem pracy oraz ukończonym szkoleniem zagranicznym, które jest potwierdzone odpowiednim certyfikatem. Szkolenie takie musi odbywać się w ośrodku zagranicznym oraz trwać przynajmniej pół roku. Musi zostać zakończone egzaminem oraz przyznaniem certyfikatu. Szkolenie to musi być również uznawane przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

Wybór dyrektora szpitala odbywa się w drodze konkursu. Konkurs jest organizowany za pomocą komisji konkursowej, która jest powołana przez podmiot, który utworzył zakład opieki zdrowotnej. Może być to zarówno minister, wojewoda, jednostka samorządu terytorialnego oraz publiczna uczelnia medyczna jak również fundacja. 

Zobacz: Planowane zmiany w refundacji leków

W składzie komisji nie może znaleźć się małżonek kandydata oraz jego krewny i powinowaty aż do drugiego stopnia włącznie, a także osoba pozostająca z nim w takim stosunku prawnym i faktycznym, który może budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności.

Powołanie komisji wszczyna postępowanie konkursowe. Powinno ono nastąpić w przeciągu dwóch miesięcy od dnia zwolnienia stanowiska, które ma zostać obsadzone. Komisja w postępowaniu przyjmuje i opracowuje regulamin konkursu. Robi to na podstawie ramowego postępowania konkursowego. W ciągu dwóch miesięcy od wszczęcia postępowania komisja ogłasza konkurs, następnie rozpatruje zgłoszone kandydatury.

Procedura konkursowa kończy się obsadzeniem stanowiska. W przypadkach nadużyć powołuje się nowa komisję, która może niektóre czynności uznać za nieprawidłowe i przeprowadzić je jeszcze raz.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK