| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Ponowne przeliczenie emerytury a aktywność zawodowa emerytów

Ponowne przeliczenie emerytury a aktywność zawodowa emerytów

W większości przypadków seniorzy decydują się na dalszą pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego w celu dorobienia do niskiej emerytury. Ustawa odbiera im taką możliwość, zakazując łączenia emerytury z pracą.

Oferta renty dożywotniej, produktu już dziś dostępnego dla seniorów,  ze względu na metodę  wyliczania świadczenia, opartą na pełnej wartości nieruchomości, jest korzystniejsza od odwróconego kredytu hipotecznego. Podstawą wyliczenia  świadczenia w przypadku  kredytu z założenia będzie tylko część wartości nieruchomości, co w konsekwencji musi  prowadzić do niższej stawki świadczenia – komentuje Maria Schicht, prezes Funduszu Hipotecznego Familia oferującego rentę dożywotnią.  

Kolejna istotna różnica między rentą dożywotnia a odwróconym kredytem oferowanym przez banki to czas otrzymywania świadczenia przez seniora. Jak z samej nazwy wynika, renta jest świadczeniem dożywotnim, natomiast w przypadku kredytu istnieje ograniczenie czasowe np. 10 lat.

Hipoteka odwrócona jest rozwiązaniem, które może pomóc utrzymać się na emeryturze mimo niesprzyjających warunków finansowo-prawnych. Dzięki niemu seniorzy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, nie muszą decydować się na pozostanie na stanowisku pracy a tym samym zrzekać się swej emerytury.  Dodatkowy dochód z renty pozwoli seniorom nie tylko na spokojne życie na emeryturze, ale także na realizację pasji i marzeń.

Zobacz serwis: Prawa seniora

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK