| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Kogo traktuje się tak samo jak multirecydywistę

Kogo traktuje się tak samo jak multirecydywistę

Recydywista, w potocznym rozumieniu, to osoba, która po raz kolejny popełnia przestępstwo. Przepisy prawa rozróżniają dwie odmiany recydywy: recydywę pojedynczą oraz multirecydywę. Wymieniają także podmioty, które ponoszą taka samą odpowiedzialność jak multirecydywiści.

O tym, że osoby powracające do przestępstwa należy karać nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Z takiego samego założenia wyszedł nasz ustawodawca. Wyrazem tego przekonania jest Rozdział VII Kodeksu karnego. W tym rozdziale uregulowano sytuację prawną recydywistów.

Przepisy na równi z recydywistami traktują pewne osoby, które nie działają w warunkach określonych w art. 64 kodeksu karnego. Jednak ze względu na duża szkodliwość ich działalności oraz brak poszanowania prawa przewidziana jest dla nich surowsza odpowiedzialność.

Do takich podmiotów zaliczamy osoby, które z popełniania przestępstw uczyniły sobie źródło dochodów.

Na takich samych zasadach jak recydywista odpowiada także osoba działająca w zorganizowanej grupie przestępczej.

W takiej tez sytuacji znajduje się osoba działająca w związku przestępczym.

Także osobę która dopuściła się przestępstwa o charakterze terrorystycznym traktujemy jak multirecydywistę.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Wobec wymienionych wyżej osób kodeks przewiduje surowszą odpowiedzialność karną. Polega ona na tym, że kara zawsze jest obostrzona. Sąd orzekając karę pozbawienia wolności, orzeka ją w przedziale powyżej dolnej granicy ustawowego zagrożenia do górnej granicy zagrożenia zwiększonej o połowę.

Nie jest to jednak jedyne obostrzenie. Do osób tych co do zasadnie można stosować bowiem środka probacyjnego, w postaci warunkowego zawieszenia kary. Natomiast jeżeli sąd już zastosuje go , wtedy okres próby wynosi od 3 do 5 lat. W okresie próby natomiast sąd oddaje taką osobę pod dozór kuratora.

Inaczej wygląda również stosowanie drugiego środka związanego z poddaniem sprawcy próbie. O warunkowe zwolnienie z odbywania kary mogą osoby, o których tu mowa wystąpić po odbyciu ¾ kary. Okres próby w tym wypadku wynosi minimalnie 3 lata, co jest również obostrzeniem.

Osoby te nie mogą korzystać z warunkowego umorzenia postępowania.

reklama

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Multirecydywiści nie mogą korzystać z warunkowego umorzenia postępowania.
Multirecydywiści nie mogą korzystać z warunkowego umorzenia postępowania.

Klasyfikacja budżetowa 2017 (książka)129.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »