| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Jakie kary może nałożyć Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych?

Jakie kary może nałożyć Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych?

Od marca 2011 roku Generalny Inspektor Danych Osobowych otrzymał więcej narzędzi to tego, by jeszcze skuteczniej wykonywać swoje zadania. Po zmianach, osoba, która utrudnia czynności kontrolne GIODO może trafić do więzienia na 2 lata.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych jest organem do spraw ochrony danych osobowych.

Do jego zadań należy m.in.:

1) kontrola zgodności przetwarzania danych z przepisami o ochronie danych osobowych,
2) wydawanie decyzji administracyjnych i rozpatrywanie skarg w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych,
3) opiniowanie projektów ustaw i rozporządzeń dotyczących ochrony danych osobowych,
4) prowadzenie rejestru zbiorów danych oraz udzielanie informacji o zarejestrowanych zbiorach.

Wykonując swoje zadania, zarówno GIODO, jak i jego zastępca czy też inni upoważnieni pracownicy mają prawo wstępu, w godzinach od 6:00 do 22:00, do pomieszczenia, w którym zlokalizowany jest zbiór danych i przeprowadzenia niezbędnych badań lub innych czynności kontrolnych w celu oceny zgodności przetwarzania danych z ustawą,

Niewykonanie decyzji Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych wiązać się będzie z kosztownymi konsekwencjami. Jednorazowa grzywna, którą może nałożyć na firmę GIODO wynosi 50 tysięcy złotych. Karę tą można nałożyć czterokrotnie, a więc firma musi liczyć się z tym, że grzywna wyniesie nawet 200 tysięcy złotych.

W przypadku osób fizycznych jednorazowa kara grzywny wynosi 10 tysięcy złotych. Łączna suma grzywien nie może przekroczyć jednak 50 tysięcy złotych.

Kara grzywny nie jest jedynym narzędziem w rękach GIODO. Nowelizacja z marca 2011 roku wprowadziła do ustawy o ochronie danych osobowych przepis karny, który sankcjonuje udaremnianie bądź utrudnianie wykonania czynności kontrolnej. Taka osoba podlegać będzie grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Innego rodzaju uprawnieniem, jakie uzyskał Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych na mocy nowelizacji ustawy, jest możliwość tworzenia biur zamiejscowych.

GIODO może wykonywać swoje zadania przy pomocy jednostek zamiejscowych, jeżeli jest to uzasadnione charakterem i liczbą spraw z zakresu ochrony danych osobowych na danym terenie.

Nadanie statutu Biuru, określenie jego organizacji i zasad działania należy do Prezydenta RP, po zasięgnięciu opinii Generalnego Inspektora Danych Osobowych.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK