| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Odpowiedzialność żołnierza za popełnienie przestępstwa

Odpowiedzialność żołnierza za popełnienie przestępstwa

Na żołnierza, który popełnia przestępstwo może zostać nałożony jeden ze środków karnych przewidzianych w części ogólnej kodeksu karnego. Ponadto, sąd może wymierzyć środki karne przewidziane w części wojskowej, tj. wydalić żołnierza ze służby lub zdegradować go do stopnia szeregowego.

Środki karne

Wobec żołnierza, który popełnia przestępstwo mogą zostać zastosowane środki karne przewidziane w art. 39 kodeksu karnego (zobacz opis), takie jak:

  1. pozbawienie praw publicznych,
  2. zakaz prowadzenia pojazdów,
  3. przepadek,
  4. obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę,
  5. nawiązka,
  6. podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Poza nimi, sąd może zdecydować o wymierzeniu środków karnych, które zostały przewidziane dla żołnierzy, w części wojskowej kodeksu karnego. Są to:

  1. wydalenie z zawodowej służby wojskowej,
  2. degradacja.

Wydalenie ze służby i degradacja

Sąd może orzec wydalenie z zawodowej służby wojskowej, jeżeli żołnierz przy popełnieniu przestępstwa umyślnego rażąco nadużył swoich uprawnień albo okazał, że dalsze pełnienie tej służby zagraża istotnym dobrom chronionym prawem. W takiej sytuacji, żołnierz jest bezzwłocznie usuwany ze służby i traci odznakę oraz zaszczytne wyróżnienia, które nadał mu dowódca.

Degradacja natomiast obejmuje utratę posiadanego stopnia wojskowego i powrót do stopnia szeregowego. Sąd może orzec taki środek karny, w razie skazania za przestępstwo umyślne, jeżeli rodzaj czynu, sposób i okoliczności jego popełnienia pozwalają przyjąć, że sprawca utracił właściwości wymagane do posiadania stopnia wojskowego, a zwłaszcza w wypadku działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Kara aresztu wojskowego

Wyłącznie wobec żołnierza może zostać orzeczona kara aresztu wojskowego. Sąd może orzec taka karę, jeżeli przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat, a wymierzona kara nie byłaby surowsza niż 2 lata pozbawienia wolności.

Karę aresztu wojskowego żołnierz odbywa w specjalnym zakładzie karnym, jednocześnie podlega szkoleniu wojskowemu.

Podczas odbywania kary, żołnierz nie może być mianowany na wyższy stopień wojskowy ani wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe. Nie może również brać udziału w paradach i uroczystościach organizowanych w jednostce wojskowej lub z udziałem jednostki.

Sąd może odstąpić od wymierzenia kary i zwrócić się do właściwego dowódcy o wymierzenie żołnierzowi kary dyscyplinarnej.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność karna żołnierza uregulowana jest w kodeksie karnym. / Fot. Fotolia
Odpowiedzialność karna żołnierza uregulowana jest w kodeksie karnym. / Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK