REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

List żelazny - jak wystąpić o jego wydanie?

List żelazny - jak wystąpić o jego wydanie?/ fot. Fotolia
List żelazny - jak wystąpić o jego wydanie?/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

List żelazny zapewnia oskarżonemu (podejrzanemu), przebywającemu za granicą, pozostawanie na wolności do czasu zakończenia toczącego się przeciw niemu postępowania karnego, pod warunkiem, że spełni określone przesłanki. Decyzja Sądu nie jest jednak obligatoryjna.

Art. 281 k.p.k stanowi, że jeżeli oskarżony przebywający za granicą złoży oświadczenie, że stawi się do sądu lub do prokuratora w oznaczonym terminie pod warunkiem odpowiadania z wolnej stopy, właściwy miejscowo sąd okręgowy może wydać oskarżonemu list żelazny.

REKLAMA

Cytowany przepis zawiera dwie przesłanki, które muszą zostać spełnione, aby oskarżony mógł wystąpić o wydanie listu żelaznego:

  1. oskarżony (podejrzany) przebywa za granicą;
  2. oskarżony złoży oświadczenie, że stawi się do sadu lub prokuratora w oznaczonym terminie.

W przypadku wątpliwości sąd orzekający może przed wydaniem orzeczenia dokonać sprawdzenia okoliczności faktycznych np. ustalić czy oskarżony faktycznie przebywa za granicą.

Wydanie listu żelaznego ma charakter fakultatywny zatem spełnienie powyższych przesłanek nie obliguje sądu do jego wydania. Wydanie listu żelaznego może mieć miejsce zarówno na etapie postępowania przygotowawczego jak i sądowego. Brak natomiast podstaw do wydania listu żelaznego w toku postępowania przygotowawczego, po uprawomocnieniu się wyroku skazującego, nawet gdy skazany przebywa za granicą i uchyla się od odbycia kary.

List żelazny wydaje właściwy miejscowo sąd okręgowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Treść oświadczenia i obowiązki wnioskującego

W składamy wraz z wnioskiem o wydanie listu żelaznego oświadczeniu oskarżony powinien oświadczyć, że:

  • będzie się stawiał w oznaczonym terminie na wezwanie sądu, a w postępowaniu przygotowawczym – także na wezwanie prokuratora;
  • nie będzie się wydalał bez pozwolenia sądu z obranego miejsca pobytu w kraju;
  • nie będzie nakłaniał do fałszywych zeznań lub wyjaśnień albo w inny bezprawny sposób starał się utrudnić postepowanie.

Jak wynika z powyższego, oskarżony musi poinformować sąd właściwy do wydania listu żelaznego o obranym w Polsce miejscu pobytu i nie może go opuszczać bez zgody sądu.

|podstawa prawna art. 282 § 1 k.p.k.|

Skutki wydania listu żelaznego

Wydanie listu żelaznego gwarantuje oskarżonemu odpowiadanie z wolnej stopy w toku całego postępowania karnego aż do wydania prawomocnego wyroku. List żelazny nie ma zastosowania w postępowaniu kasacyjnym. Wydanie listu żelaznego stanowi ponadto przeszkodę do pozbawienia oskarżonego wolności w toku prowadzonego postępowania karnego w sprawie, w której został wydany. Mowa zarówno o zakazie tymczasowego aresztowania jak i zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu oskarżonego.

List żelazny a ENA

Co do zasady wydanie listu żelaznego nie pozwala na tymczasowe aresztowanie oskarżonego. Zasada ta nie ma jednak zastosowania w przypadku, gdy wobec oskarżonego toczy się inne postępowanie karne. Oznacza to ze skutki wydania listu żelaznego rozciągają się wyłącznie na postępowanie co do którego został on wydany. Postanowienie o tymczasowym aresztowaniu w innej sprawie jest wobec oskarżonego w pełni skuteczne.

Drugą kwestią jest wydanie ENA, czyli Europejskiego Nakazu Aresztowania, w judykaturze podkreśla się, że wydanie europejskiego nakazu aresztowania nie stanowi przesłanki negatywnej do wydania listu żelaznego, ale obie te instytucje nie mogą funkcjonować łącznie. Oznacza to, że by oskarżony mógł skutecznie wystąpić o wydanie listu żelaznego musi zostać wobec niego uchylony nakaz aresztowania.

Odwołanie listu żelaznego

List żelazny może zostać odwołany przez właściwy miejscowo sąd okręgowy w sytuacji, gdy oskarżony narusza warunki jego wydania, tzn.:

  1. nie stawia się bez usprawiedliwienia na wezwanie sadu lub prokuratora;
  2. wydalił się bez pozwolenia sądu poza granice kraju;
  3. nakłaniał do składania fałszywych zeznań lub wyjaśnień;
  4. w inny bezprawny sposób utrudnia postępowanie karne.

Aby odwołanie listu żelaznego był możliwe, sąd okręgowy wydający list żelazny musi pouczyć oskarżonego o ciążących na nim obowiązkach.

|podstawa prawna 282 § 2 k.p.k.|

Poręczenie majątkowe

Sąd może uzależnić wydanie listu żelaznego można od złożenia poręczenia majątkowego. Decyzje taką sąd może podjąć z urzędu lub na wniosek prokuratora. W razie odwołania listu żelaznego z powodu naruszenia warunków jego wydania poręczenie majątkowe przepada.

|podstawa prawna 283 k.p.k.|

Zażalenie na postanowienie o odwołaniu listu żelaznego.

Zażalenie przysługuje na:

  1. postanowienie o odmowie wydania listu żelaznego;
  2. postanowienie o odwołaniu listu żelaznego;
  3. postanowienie o przepadku przedmiotu poręczenia i ściągnięcia sumy poręczenia majątkowego.

Zażalenie nie przysługuje natomiast na postanowienie w przedmiocie wydania listu żelaznego.

|podstawa prawna 284 § 2 k.p.k.|

Jak wystąpić o wydanie listu żelaznego?

O wydanie listu żelaznego wystąpić może oskarżony (podejrzany), jego obrońca lub prokurator, sąd może takie orzeczenie wydać również z urzędu.

Do właściwego miejscowo sądu okręgowego kieruje się wniosek o wydanie listu żelaznego zawierający informację o postępowaniu karym toczącym się przeciwko oskarżonemu, adresie, pod którym oskarżony ma zamiar przebywać w Polsce oraz załącza się oświadczenie, w którym oskarżony zobowiązuje się do stawiania się na każde wezwanie sądu lub prokuratora oraz do nienaruszania warunków wydania listu żelaznego opisanych w art. 282 k.p.k. Wniosek należy uzasadnić.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA