| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Śledztwo i dochodzenie > Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia

Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia

Instytucja zwrotu sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia przez niego dochodzenia lub śledztwa jest uprawnieniem sądu, z którego może skorzystać po wpłynięciu aktu oskarżenia a przed rozpoczęciem postępowania. Jest jednym z możliwych elementów tzw. uprzedniej merytorycznej kontroli aktu oskarżenia.

Jeżeli po wniesieniu przez oskarżyciela aktu oskarżenia okazałoby się, iż oskarżyciel zaniechał dokonania szeregu istotnych czynności np. w sprawie prezesa firmy oskarżonego o oszustwo nie ustalił w pełni listy kontrahentów, którym oskarżony nie zapłacił, nie ustalił pełnej wysokości zobowiązań ani tego czego one dotyczyły, nie ustalił stanu majątkowego firmy oskarżonego (brak analizy ksiąg rachunkowych, brak analizy majątku firmy,) to braki takie z pewnością są istotne, a ich prowadzenie dla sądu byłoby czasochłonne. Uzasadniałoby to zastosowanie przez Sąd instytucji zwrotu sprawy prokuratorowi.

Jakie jest znaczenie tej instytucji?

Istnienie instytucji zwrotu sprawy prokuratorowi jest korzystne zarówno dla Sądu jak i stron postępowania. Z punktu widzenia Sądu ma sprawić, aby Sąd rozpoznawał tylko sprawy należycie przygotowane przez oskarżyciela, a tym samym ma uwolnić Sąd od konieczności poszukiwania dowodów etc, czyli od czynności, które powinny były być dokonane w postępowaniu przygotowawczym.

Z kolei dla stron istnienie omawianej instytucji oznacza szansę na to, aby Sąd nie dopuścił do rozpoznawania sprawy poprzedzonej wadliwym postępowaniem przygotowawczym. Należy wskazać, iż strony (a zasadniczo i przede wszystkim – oskarżony) mogą same wnosić przed rozpoczęciem postępowania sądowego (czyli przed odczytaniem aktu oskarżenia) o zwrot sprawy prokuratorowi. Oskarżony może to uczynić przykładowo w tzw. odpowiedzi na akt oskarżenia, do udzielenia której ma prawo każdorazowo po otrzymaniu aktu oskarżenia (w terminie instrukcyjnym 7 dni).

Zobacz serwis: Prawo karne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK