| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Reklamacje > Terminy > Przedawnienie w umowie o dzieło

Przedawnienie w umowie o dzieło

Przedawnienie roszczeń w umowie o dzieło jest skomplikowanym i jednocześnie bardzo ważnym zagadnieniem. Należy zapamiętać, że jeżeli składamy reklamacje na wady dzieła, to nasze uprawnienia z tym związane nie przedawniają się, lecz wygasają z upływem roku od momentu a gdy chodzi o wady budynku - po upływie lat trzech, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Umowa o dzieło ma na celu stworzenie określonego dzieła, które nie jest rzeczą ruchomą, za odpowiednią zapłatą. Wynika z tego, że w chwili zawierania umowy dzieło jeszcze nie istnieje. Efekt końcowy musi być spójny z postanowieniami umowy, które strony: zamawiający i wykonawca określiły.

Wadliwe dzieło

Niekiedy dzieło może posiadać wady. Wtedy konsumentowi przysługuje prawo do złożenia reklamacji i zażądania usunięcia usterek wyznaczając w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu można zażądać obniżenia ceny, a jeśli wady są istotne to nawet odstąpić od umowy.

Zobacz również: Co napisać w reklamacji

Wygaśnięcie roszczeń

Od momentu zauważenia wady należy poinformować przedsiębiorcę o niej w ciągu miesiąca. Tego typu roszczenia, czyli związane z rękojmią za wady dzieła wygasają po upływie roku od momentu, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Dla wad budynku przewidziany jest dłuższy – 3 letni termin.

Zgłoszono reklamację do dewelopera, ponieważ nieruchomość miała wady. Deweloper zobowiązał się je poprawić jednak nie określił bliżej terminu naprawy. Konsument czekał cierpliwie, tym bardziej, że przez pierwsze trzy lata od momenty zakupu nieruchomości nie zamieszkiwał jej. Kiedy wreszcie nadszedł czas, że miał się tam wprowadzić postanowił uporządkować swoje sprawy. Wysłał kilkakrotnie pismo do dewelopera jednak bez rezultatu. Konsument zdecydował się wreszcie na dochodzenie swych praw na drodze sądowej, ale zastanawia się czy po upływie trzy i pół roku takie prawo mu jeszcze przysługuje?                                          Roszczenia konsumenta wygasają w przypadku wad budynku po upływie 3 lata od momentu wydanie nieruchomości kupującemu. W tym przypadku złożenie pozwu do sądu powszechnego nie będzie miało podstaw ze względu na upływ terminów.

Przedawnienie roszczeń

W pozostałych przypadkach roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat 2 od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane. Dotyczyć to może np. żądania wykonawcy zapłaty za wykonane prace albo rozliczenia za niezużyte materiały.

Zobacz również: Co zrobić jeśli umowa o działo jest wykonana w sposób nienależyty

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po bezskutecznym upływie terminu na usunięcie usterek, można żądać obniżenia ceny albo nawet odstąpić od umowy.
Po bezskutecznym upływie terminu na usunięcie usterek, można żądać obniżenia ceny albo nawet odstąpić od umowy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK