| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Renta rodzinna a nauka w wielu szkołach

Renta rodzinna a nauka w wielu szkołach

Dostaje rentę rodzinną i mam ją przyznaną do 30.09. br. Obecnie uczę się w szkole policealnej. Podczas roku szkolnego uczyłam się również w dwóch innych szkołach i nie zostało to zgłoszone do ZUS. Wypisując się ze szkoły jednej w tym samym dniu zapisałam się do drugiej szkoły i jeśli nie zgłosiłam tego a uczę się nadal to czy poniosę jakieś konsekwencję? Ile razy można dokonywać zmiany szkół?

Zgodnie z przepisami – dzieci w wieku powyżej 16 lat mają prawo do renty rodzinnej pod warunkiem nauki w szkole – nie dłużej jednak niż do osiągnięcia wieku 25 lat. Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku nauki w szkole wyższej prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku.

Z powyższego wynika, że podstawowym warunkiem uprawniającym do renty rodzinnej jest nauka. Zatem to, że Pani zmienia szkoły kontynuując jednocześnie naukę – nie ma wpływu na pobieraną rentę rodzinną.

Tym samym nie jest również Pani zobowiązana do informowania ZUS o fakcie zmiany szkoły. Natomiast – zgodnie z przepisami i pouczeniem zawartym w decyzji przyznającej rentę rodzinną – jest Pani zobowiązana do poinformowania organ rentowy o fakcie przerwania nauki.

Dodaję również, że renta rodzinna przysługuje za miesiące kalendarzowe – co oznacza, że jeżeli uczyła się Pani chociażby przez jeden dzień w miesiącu, to renta rodzinna przysługuje za cały miesiąc.

Zobacz serwis: Renta rodzinna

Podstawa prawna: Art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »