| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta rodzinna > Czy przysługuje mi górnicza renta rodzinna

Czy przysługuje mi górnicza renta rodzinna

Od 1990r. pobieram górniczą rentę bez względu na wiek, pracuję zawodowo. Czy ZUS słusznie zmniejsza moją rentę miesięcznie skoro wypłatę świadczeń wypadkowych regulują odrębne przepisy, które w przypadku śmierci gwarantują zachowanie prawa do świadczeń określonych w ustawie o ubezpieczeniach społecznych z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Nadmieniam, że mąż był inwalidą I grupy. 2. Czy po przejściu na męża rentę po zakończeniu pracy zawodowej mogę przeliczyć górniczą rentę inwalidzką na emeryturę z nową kwotą bazową.

Z przekazanych informacji wynika, że Pani rodzinna renta wypadkowa została przyznana na podstawie przepisów ustawy z dnia 12.06.1975r. o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Renty rodzinne oraz renty z tytułu niezdolności do pracy przyznane na podstawie tej ustawy rzeczywiście nie podlegały zawieszeniu ani też zmniejszeniu w przypadku osiągania przychodów przez osoby uprawnione do tych świadczeń. Ten stan prawny uległ jednak zmianie z dniem 1.01.2003r. tj. z dniem wejścia w życie nowych przepisów wypadkowych, czyli przepisów ustawy z dnia 30.10.2002r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W związku z nowymi przepisami do rent z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową oraz do rent rodzinnych przysługujących po osobach, których śmierć pozostawała w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową mają zastosowanie zasady rozliczania świadczeń w związku z osiąganiem przychodów.

Jeżeli zatem jest Pani uprawniona do wypadkowej renty rodzinnej, to świadczenie to podlega rozliczeniu w związku z tym, że osiąga pani przychody.

Informuję również, że o świadczenie emerytalne może wnioskować wyłącznie osoba zainteresowana. Nie może zatem takiego wniosku złożyć wdowa w zamian za nieżyjącego męża.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

art.116 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

dr Robert Rykowski

Adwokat, partner w RYKOWSKI & GNIEWKOWSKI KANCELARIA ADWOKATÓW I RADCÓW PRAWNYCH, ekspert prawa cywilnego. Prowadzi postępowania sporne, arbitrażowe i mediacyjne. Posiada doświadczenie w postępowaniach regulacyjnych, w tym przed Prezesem UOKiK i URE. W kancelarii odpowiada za prawną analizę, przygotowanie taktyki procesowej i procesów. Autor wielu artykułów oraz opinii do czasopism prawniczych. Prelegent na szkoleniach i konferencjach, wykładowca w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, wcześniej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Arbiter Sądów Arbitrażowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej i Konfederacji Lewiatan.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »