| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Renta socjalna w pytaniach i odpowiedziach

Renta socjalna w pytaniach i odpowiedziach

Prawo do renty przysługuje osobie, która jest pełnoletnia i całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Niezdolność musi powstać w określonym czasie. Sprawdź kto i na jakich zasadach może otrzymać rentę socjalną. 

Renta socjalna może być przyznana wyłącznie osobie uznanej za całkowicie niezdolną do pracy.

Za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę , która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik ZUS - zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną. Orzeczenie takie wydaje na podstawie dołączonej do wniosku dokumentacji, a jeżeli dokumentacja ta jest niewystarczająca również po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie.

Od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS - osobie, która nie zgadza się z tym orzeczeniem przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej. Komisja lekarska orzeka w składzie trzyosobowym, a rozstrzygnięcia podejmuje w formie orzeczenia, większością głosów. Istotne jest to, że członek komisji lekarskiej nie może być równocześnie lekarzem orzecznikiem.

Jeżeli osoba zainteresowana nie zgodzi się z orzeczeniem komisji lekarskiej – wówczas od decyzji organu rentowego wydanej na podstawie orzeczenia tej komisji - może wnieść odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Jeżeli zatem – Pani zdaniem - lekarz orzecznik wydał orzeczenie niezgodne ze stanem faktycznym, proponuję skorzystanie z podanych wyżej środków odwoławczych.

Natomiast jeżeli Pani stan zdrowia ulegnie pogorszeniu - to w takim przypadku - może Pani ponowić wniosek o rentę socjalną – niezależnie od tego, czy skorzystała Pani ze środków odwoławczych od wcześniej wydanej odmownej decyzji. Do ponownego wniosku o rentę socjalną powinna Pani dołączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające pogorszenie stanu zdrowia.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej

art. 13 i 14 ustawy z dnia 17 grudnia 19998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czy ZUS może sprawdzić wysokość przychodów rencisty

Pobieram rentę socjalną. Niebawem podejmę pracę z miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 2 tys. zł. Czy w przypadku gdybym nie poinformowała ZUS o tym przychodzie albo podała dużo niższy od faktycznego, urząd będzie mógł zweryfikować treść mojego oświadczenia?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo do występowania do urzędu skarbowego o przekazanie informacji dotyczącej:

  • wysokości przychodów objętych podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

ZUS może wystąpić do urzędu skarbowego o sprawdzenie przychodów nie tylko wtedy, gdy osoba uprawniona złożyła zawiadomienie o jego osiąganiu i zamierza sprawdzić, czy zgadza się wysokość przychodów, ale również wtedy, gdy w ogóle nie złożyła takiego zawiadomienia.

W przypadku wykrycia, że fakt osiągania przychodu lub jego rzeczywista wysokość zostały zatajone przez świadczeniobiorcę, ZUS zażąda zwrotu wypłaconego świadczenia wraz z odsetkami.

Podstawa prawna: art. 10 ust. 8 ustawy o rencie socjalnej

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK