| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta socjalna > Czy mam prawo do renty socjalnej

Czy mam prawo do renty socjalnej

Mam przepracowane 20 lat. Od 12 lat nie pracuje i nie pobieram zasiłku dla bezrobotnych. W ostatnim czasie zachorowałam (obstrukcyjna choroba płuc i przepuklina trzech kręgów lędźwiowych z pęknięciem oraz krwioplucie). Mam pytanie, czy mi się należy renta socjalna, lub z ZUS-u, ponieważ lekarz stwierdził że nie nadaje się do pracy. Mam 49 lat i samotnie wychowuje syna.  

Renta socjalna jest świadczeniem, którego przyznanie nie jest uzależnione od udowodnienia jakiekolwiek okresu pracy. Jednakże renta ta przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  • przed ukończeniem 18 roku życia;
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia;
  • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Wprawdzie przyznanie renty socjalnej nie jest uzależnione od wymiaru przebytych okresów pracy, ale przysługuje ona wyłącznie tym osobom, które w dzieciństwie lub w okresie nauki doznały naruszenia sprawności organizmu, co w konsekwencji doprowadziło do całkowitej niezdolności do pracy. Te okoliczności może stwierdzić wyłącznie lekarz orzecznik ( komisja lekarska) ZUS.

Natomiast renta pracownicza z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika komisji lekarskiej) ZUS została uznana za całkowicie lub częściowo niezdolną do pracy. Niezdolność ta musi powstać w czasie zatrudnienia lub nie później niż w ciągu 18 m- cy od ustania zatrudnienia.

Dodaję, że na równi z zatrudnieniem traktuje się np. okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat wymagany do przyznania renty okres składkowy i nieskładkowy wynosi 5 lat. Okres tych 5 lat musi jednak przypadać w okresie ostatniego 10-lecia poprzedzającego datę powstania niezdolności do pracy lub datę zgłoszenia wniosku o rentę

Warunek powstania niezdolności do pracy w czasie zatrudnienia lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od jego ustania nie musi być spełniony w przypadku kobiety, która jest całkowicie niezdolna do pracy i posiada co najmniej 20 letni okres składkowy i nieskładkowy.

Podstawa prawna:

Art.57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Art. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej ( Dz. U. nr 135, poz. 1268 z późn. zm. )

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK