| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renty 2012 > Wysokość najniższej renty rodzinnej w 2012 roku

Wysokość najniższej renty rodzinnej w 2012 roku

Zgodnie z planowanymi zmianami przepisów, w wyniku waloryzacji o 71 złotych wzrośnie najniższa renta rodzinna. Jaka będzie wysokość renty rodzinnej w 2012 roku?

Uprawnieni do renty rodzinnej

Do renty rodzinnej uprawnieni są następujący członkowie rodziny zmarłego: dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletniości wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,  małżonek (wdowa i wdowiec) oraz rodzice. Renta rodzinna przysługuje tym uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Ponadto renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

Zobacz także: Wszystko co warto wiedzieć o rencie rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej

Renta rodzinna wynosi:
•    dla jednej osoby uprawnionej – 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
•    dla dwóch osób uprawnionych – 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
•    dla trzech i więcej osób uprawnionych – 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.

Zobacz także: Kiedy renta rodzinna ulega podziałowi

Wysokość najniższej renty rodzinnej w 2012 roku

Przepisy ustawy o emeryturach i rentach Z FUS przewidują granicę najniższej renty rodzinnej.  Jeśli osoba uprawniona do renty rodzinnej uzyska niższe świadczenie, wtedy z urzędu zwiększa się jej wysokość renty rodzinnej do najniższej wysokości świadczenia. Kwoty najniższych świadczeń ulegają podwyższeniu w wyniku corocznej waloryzacji.  Dotychczas waloryzacja przeprowadzana była w systemie waloryzacji procentowej, jednak od tego roku ma nastąpić zmiana w sposobie waloryzacji rent. Waloryzacja ma być waloryzacją kwotową, co oznacza, że wszystkie świadczenia rentowe, w tym renty rodzinnej wzrosną o jednakową kwotę. Zgodnie z zapowiedziami, będzie to kwota 71 zł.

Podwyższeniu ulegnie wysokość najniższej renty rodzinnej. Zgodnie z projektem zmiany ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych kwota najniższej renty rodzinnej wyniesie w 2012 roku 719, 18 zł.

Dla przypomnienia kwoty najniższej gwarantowanej renty rodzinnej wynosiła od 1 marca 2011 roku 728,18 zł.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »