| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Renty > Renty 2013 > Waloryzacja rent i emerytur 2013

Waloryzacja rent i emerytur 2013

Jaki rodzaj waloryzacji czeka emerytury i renty w 2013 roku? Dnia 19 grudnia Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone wnioski Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz w sprawie tegorocznej nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych, która to wprowadza na rok 2012 kwotową waloryzację rent i emerytur.

Celem samej waloryzacji świadczeń z ubezpieczenia społecznego jest zapewnienie świadczeniobiorcom odpowiedniego poziomu przysługującym im świadczeń mając na uwadze chociażby zmianę siły nabywczej pieniądza.

Świadczenia emerytalno-rentowe zostały zwaloryzowane kwotowo, a więc podniesione o jednakową dla każdego świadczeniobiorcy kwotę 71 złotych, niezależnie od wysokości pobieranego świadczenia. Skutkuje to tym, iż świadczenia wypłacane w kwocie poniżej 1480 złotych miesięcznie zostaną podwyższone w stopniu większym, niż gdyby przeprowadzono waloryzację procentową, zaś świadczenia wypłacane w kwocie większej niż 1480 zł będą niższe nić, gdyby przeprowadzono waloryzację według wcześniejszych zasad.

Polecamy serwis: Renty

Powracając do niezgodności waloryzacji kwotowej z wyrażoną w konstytucji zasada równości, wnioskodawcy zaznaczają, iż waloryzacja kwotowa rent i emerytur zapewnia tylko obywatelom pobierającym świadczenie o wartości poniżej 1480 złotych zachowanie realnej wartości świadczenia. Taki zabieg będzie negatywnie skutkował dla świadczeniobiorców również w kolejnych latach. Zwaloryzowana w 2012 roku kwota świadczenia będzie bowiem podstawą do wyliczenia świadczenia na kolejne lata.

Zdaniem wnioskodawców, obywatel, który decyduje się na wydłużenie okresu aktywności zawodowej lub podejmuje dodatkowe zajęcie zarobkowe, co skutkuje zwiększeniem się składek odprowadzanych do funduszu, działa w zaufaniu do państwa będącego gwarantem ubezpieczeń społecznych. Zmiana przyjętych zasad waloryzacji świadczeń, może podważyć celowość podjętych przez świadczeniobiorów działań i zdaniem wnioskodawców może zostać uznana za naruszenie konstytucyjnej zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Rząd tłumaczy wprowadzone zmiany, trudną sytuacją ekonomiczną. Rozprawa przed Trybunałem w sprawie połączonych wniosków Prezydenta Rzeczypospolitej i Rzecznika Praw Obywatelskich, jest o tyle istotna, że Trybunał w wyrokach w 2001 i 2006 roku wskazywał, iż ubezpieczony musi się liczyć z faktem, że podczas warunków recesji gospodarczej lub demograficznej, kiedy to wpływy ze składek ubezpieczeniowych są mniejsze, państwo może być zmuszone zmienić obowiązujące regulacje prawne na mniej korzystne. Wydaje się jednak, że w świetle konstytucyjnej zasady równości, mniej korzystne regulacje powinny dotknąć wszystkich świadczeniobiorców w równym stopniu, nie zaś jak w obecnej sytuacji, tych których świadczenia z Funduszy Ubezpieczeń Społecznych przekraczają kwotę 1480 złotych. Trybunał będzie w tej sprawie orzekał w pełnym składzie.

Polecamy serwis: Emerytury

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK