REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Mediacje fot. Fotolia
Mediacje fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mediacja w sprawach rodzinnych bardzo często wiąże się z silnymi, niejednokrotnie negatywnymi emocjami. Niezwykle istotną rolą prowadzącego posiedzenia mediacyjne jest motywowanie do budowania pozytywnych emocji i relacji między sobą.

 Rodzina w mediacji

REKLAMA

Każda rodzina ma własną strukturę i tworzy system rodzinny. Oznacza to, że jest złożona z pojedynczych jednostek, które pozostają w interakcji podczas wspólnego życia. W literaturze podkreślany jest jednak fakt, że są one więcej niż tylko sumą. Tworzą odrębną całość, która odróżnia je od  innych systemów.

REKLAMA

Pracując z rodziną w ujęciu systemowym szczególną uwagę zwraca się na komunikację i relacje jakie w niej panują. Działania jakie podejmują jej członkowie można zrozumieć obserwując ich interakcje z całą rodziną. System rodzinny dzieli się na mniejsze podsystemy, w które włączeni są członkowie rodziny i w których zmiana powoduje również przekształcenia w innych podsystemach. Diagnoza w rodzinie i pomoc w rozwiązywaniu problemów jakie dotykają człowieka jest niemożliwa bez poznania i zrozumienia jego relacji z najbliższymi oraz bez obserwacji środowiska w którym żyje. System rodzinny dąży do zachowania homeostazy czyli równowagi oznaczającej stałe, dające się powtarzać wzorce zachowań wszystkich członków rodziny. Charakteryzuje się także dążeniem do utrzymania prawidłowych relacji w rodzinie (koherencja) oraz równowagi i stabilności całego systemu. Jeśli systemowi, w którym żyje rodzina grozi destabilizacja, członkowie podejmują działania mające na celu utrzymanie jego trwałości.

Zobacz również: Rozwód przed sądem czy mediacja?

REKLAMA

Posiadając wiedzę na temat funkcjonowania systemu rodzinnego mediator jest w stanie uświadomić i pokazać stronom ich wzajemne zależności oraz dotychczasowy sposób komunikowania się w rodzinie. To pozwala im lepiej zrozumieć własne zachowania i motywacje oraz skoncentrować się na próbie wspólnego rozwiązania zaistniałego problemu. Wówczas zamiast wzajemnych oskarżeń jest szansa na wspólne propozycje rozwiązań konfliktu.

Konflikty rodzinne im głębsze, tym więcej niosą ze sobą emocji. Mechanizmem obronnym człowieka w takich sytuacjach jest indywidualna reakcja na konflikt. Różni się ona między innymi w zależności od indywidualnych cech strony lub wybranej  przez nią strategii. W małżeństwie wyróżnić można podstawowe style reakcji na konflikt. Jednym z nich jest przekierowanie uwagi na dziecko. Małżonek ogranicza swą funkcję w rodzinie do wypełniania roli matki lub ojca, jednocześnie przestając funkcjonować w podsystemie, jaki do tej pory tworzył z drugą stroną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wejście w konflikt to reakcja skoncentrowana na wzajemnym ataku i walce. Inną często spotykaną formą zachowania jest utrzymywanie przez jedną lub obie strony dystansu emocjonalnego. Może być on fizyczny lub psychiczny. Jest spowodowany lękiem przed bliskimi kontaktami. Partnerzy podobnie jak w przypadku przekierowania zainteresowania na dzieci, koncentrują się na wypełnianiu innej roli społecznej. Przykładem może być całkowite zaangażowanie się w sprawy zawodowe lub wejście w relacje pozamałżeńskie.

W przypadku konfliktów małżeńskich, jedna ze stron może również zdecydować o rezygnacji z własnych potrzeb i celów na rzecz drugiej lub zaproponować kompromis. Taka reakcja strony  często wynika z bezsilności i wyczerpania zasobu sił w przypadku ostrego lub przewlekłego konfliktu, lub też lęku przed rozpadem więzi rodziny.

Mediacja w sprawach rodzinnych bardzo często wiąże się z silnymi, niejednokrotnie negatywnymi emocjami. Sprawy związane z podjęciem decyzji o rozstaniu małżonków są coraz bardziej powszechne w mediacji. Rozwód, jak wynika ze skali opracowanej przez psychiatrów T. Holmesa i R. Rahe’a zajmuje drugie miejsce pod względem najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Wywołuje negatywne emocje, takie jak złość czy rozczarowanie, często  również chęć odwetu.  Dlatego też istotną rolę w tym czasie odgrywa mediator, którego zadaniem jest pomoc stronom w opanowaniu emocji, które uniemożliwiają podjęcie rozmów i negocjacji oraz zakłócają porządek spotkania. Osoba mediatora stara się ukierunkować uczestników mediacji na poszukiwanie rozwiązań, aktywizować ich i zachęcić do zaangażowania we wspólne sprawy.

Polecamy serwis: Mediacja

W mediacji konfliktu rodzinnego istotne jest utrzymanie równowagi sił między stronami. To także zadanie mediatora. Niezwykle istotną rolą prowadzącego posiedzenia mediacyjne jest motywowanie do budowania pozytywnych emocji i relacji między sobą.

W mediacjach, które dotyczą rozwodu i ustalenia zasad opieki nad dzieckiem, mediator musi uświadomić rodzicom, że najważniejsze jest dobro małoletniego. Jego obowiązkiem jest ochrona interesów i dobra dziecka. Mediator musi także dbać o to, by przyjęte przez rodziców ustalenia i porozumienie uwzględniały i szanowały potrzeby dziecka. Zdarza się, że małżonkowie podejmując decyzję o rozstaniu skupiają się tylko na sprawach związanych z zakończeniem związku, nie koncentrując się na sytuacji dziecka. Dlatego ważne jest, aby mediator dokładnie znał potrzeby małoletnich  i mógł ukierunkować rodziców przede wszystkim na interesy dziecka.

Dodatkową, lecz niezmiernie istotną rolą mediatora jest edukowanie. Mediator „edukuje” strony przez używanie określonego tonu, narzędzi efektywnej komunikacji, stworzenie przyjaznej i bezpiecznej atmosfery, równe traktowanie oraz danie szansy pełnego wypowiedzenia się każdej z nich, co powoduje, że zaczynają dostosowywać się do atmosfery mediacji. W ten sposób strony mają szansę zmienić podejście do konfliktu  oraz wzmocnić relacje między sobą, a także wykorzystać te umiejętności   w przyszłości.  Mediator realizuje w ten sposób także cele ogólnospołeczne, polegające na zrozumieniu przez strony, że każdy problem i konflikt może być rozwiązany przez konstruktywny dialog, co w konsekwencji sprzyja tworzeniu społeczeństwa otwartego.

Rola nauczyciela ma także zastosowanie w edukacji i uświadomienie stronom mechanizmów zachowań występujących w rodzinie.

Cybulko A., Siedlecka-Andrychowicz A., op. cit. s. 171.

Katarzyna Meler

Zobacz również serwis: Rozwody

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA