| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Rozwiązanie ważnie zawartego małżeństwa

Rozwiązanie ważnie zawartego małżeństwa

Nie zawsze jest akurat tak, iż w kościelnym prawie małżeńskim mamy do czynienia wyłącznie z sytuacją, kiedy następuje orzeczenie (stwierdzenie) nieważności zawartego związku z uwagi na prosty fakt, iż od początku było ono nieważne. Czasami jest zupełnie inaczej – małżeństwo zostaje ważnie zawarte, a jednak stronom przysługuje prawo po odpowiedniej procedurze ponownego jego zawarcia.

Po tych kilku zaledwie przykładach nasuwa się kolejny wniosek: Kodeks Prawa Kanonicznego reguluje nie tylko małżeńskie związki pomiędzy katolikami, ale także i niekatolików czy nieochrzczonych. Dosadnym i dodatkowym tego przykładem jest prowadzenie kościelnych procesów małżeńskich przez kościelne Sądy tych osób, które właśnie, czy nie przynależą do Kościoła Katolickiego (a przynależą do Kościoła, bądź wspólnoty nie mającej pełnej jedności z Kościołem Katolickim), czy są osobami nieochrzczonymi. Wynika to z podstawowej zasady, wg której małżeństwo zawarte pomiędzy ochrzczonymi (dotyczy to zatem np. stron będących członkami Kościoła lub wspólnoty nie mającej jedności z Kościołem Katolickim) jest sakramentem, a zatem jest i nierozerwalne (kan. 1055 §2 KPK), ale i wynika to także z chęci uporządkowania tych spraw.

Tematykę tę poruszałam w swojej pracy doktorskiej, w której można znaleźć bogaty przykład literatury: Arletta Bolesta, Obowiązki i prawa rodziców w zakresie nauczycielskiego i uświęcającego zadania Kościoła. Studium pastoralno-prawne, Kraków 2008.

Polecamy serwis: Rozwody

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK