| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Rzadko spotykane w kościelnym procesie małżeńskim wady zgody małżeńskiej

Rzadko spotykane w kościelnym procesie małżeńskim wady zgody małżeńskiej

W analogii do artykułu na temat rzadko spotykanych przeszkód małżeńskich w obecnym poruszymy tematykę sporadycznie spotkanych wad zgody małżeńskiej, również celem pełniejszego ich obrazu.. Wybrałam te wady, które dotyczą błędu.

Obok błędu co do małżeństwa istnieje też błąd co do osoby, bądź co do przymiotu osoby. Pierwszy człon kanonu wydaje się raczej jasny, chodzi o zawarcie związku z tą osobą, z którą nie ma się zamiaru zawiązywać węzła małżeńskiego. Drugi, już jest bardziej skomplikowany, krótko mówiąc, na jego podstawie można orzec nieważność zawartego związku, gdy jakiś przymiot, który był przedmiotem woli przynajmniej jednego z nupturientów, i dla którego wstąpił on w związek małżeński, nie istnieje (np. błąd co do wieku); innymi słowy chodzi w tym przypadku nie tylko o wykazanie, iż przymiot ten nie istnieje, co o udowodnienie, iż związek został zawarty wyłącznie z racji jego, iż gdyby go nie było, to nie doszłoby do zawarcia małżeństwa.

W końcu, przechodząc do ostatnio wymienionego błędu. Przedmiotem jego jest m. in. nierozerwalność. Aby mówić o nieważności zawiązanego węzła małżeńskiego istnieje wymóg nie tylko udowodnienia, iż przynajmniej jedna ze stron była w posiadaniu błędnej wiedzy nt. tegoż przymiotu, czyli inaczej nie wiedziała, iż małżeństwo cechuje się nierozerwalnością, co także wykazania, iż strona ta właśnie dlatego zawarła związek, dodajmy, chodzi o wykazanie, iż nie zawarła związku nierozerwalnego, gdyż nie taki chciała, dalej, gdyż nie wiedziała o istnieniu takiegoż.

Oczywiście zauważa się, iż strony będące w błędzie nie są „winne” opisanego stanu rzeczy. Strony będące w błędzie bardzo szybko zostają skonfrontowane ze stanem rzeczywistym. Czasami bywa tak, iż dzięki takiej możliwości, tj. orzeczenia nieważności z tegoż tytułu chroni się przynajmniej jedną ze stron, ale równocześnie, mając na uwadze fakt, iż gros z nich może być „niewinnymi” Prawodawca wprowadził instytucję konwalidacji nieważnie zawartego związku, czyli jego uzdrowienia.

Pośród wad konsensu małżeńskiego wydaje mi się, iż akurat te są najrzadziej u nas spotkane, co nie oznacza o zamknięciu tego tematu.

Na ten temat m. in. w:
Viladrich P.J., Konsens małżeński. Sposoby prawnej oceny i interpretacji w kanonicznych procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa (kanony 1095-1107 Kodeksu Prawa Kanonicznego), Warszawa 2002

T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, Prawo małżeńskie, T. III, Olsztyn 1996.

Polecamy: Rozwód kościelny

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK