REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego warto szybko rozpocząć kościelny proces małżeński?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Małżeństwo,
Małżeństwo, "rozwód kościelny"/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Człowiek winien „dojrzeć” do podjęcia decyzji odnośnie wszczęcia kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności jego małżeństwa. Czasami jest to podyktowane faktem, iż osoba jest emocjonalnie wyczerpana dotychczasowym, bądź wychodzi z założenia, iż nie zamierza w przyszłości wstępować w nowy związek małżeński. W niniejszym artykule spróbujemy jednak powiedzieć, dlaczego warto w miarę szybko podjąć starania o proces.

REKLAMA

Proces o orzeczenie nieważności małżeństwa jest bardzo szczegółowy, przy okazji artykułu poświęconego Specyfice kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zostały poruszone kwestie, które w tym procesie brane są pod uwagę. Krótko dla przypomnienia, są nimi nie tylko przedślubny jak i poślubny okres życia stron, co ich lata dzieciństwa, młodości, rodzina pochodzenia itp. adekwatnie do tytułu. W miarę upływu czasu pewne szczegółowe informacje mogą zostać zapomniane, ale nie dotyczy to wyłącznie ich. Gdy piszę pozwy wraz ze stronami to zauważam, iż na zasadzie pewnego obronnego mechanizmu strony eliminują ze swojej pamięci to, co było dla nich przykre, czyli to, co może być dla procesu istotne. Sytuacja pogarsza się naturalnie w miarę upływu czasu.

REKLAMA

Gdy zatem u stron obserwuje się pewne luki w wiedzy, to w analogii to samo obserwujemy przy świadkach przez nie zaproponowanych, z tą różnicą, iż w większości przypadków strony spędziły ze sobą większość czasu aniżeli świadkowie ze stronami, co tylko może pogorszyć treść ich zeznań.

Zobacz również: Świadkowie w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

REKLAMA

Przy świadkach warto poruszyć też inną niemniej istotną sprawę, a mianowicie jest zasada, według której przesłuchanie świadków przypada na czas zawiązania sporu, tym samym otwarcia postępowania dowodowego i zbierania dowodów, gdy jednak istnieje niebezpieczeństwo utraty zeznania, np. z racji niebezpieczeństwa grożącego świadkowi, wówczas można odstąpić od tej reguły i przesłuchać świadka przed tymże etapem (kan. 1529 KPK).

Strony winny zatem sobie uświadomić, iż w miarę zwlekania przez nie z podjęciem kroków celem wszczęcia procesu nastawiają się na ryzyko utraty cennych dowodów. Nie zawsze przecież strona posiada dokumenty, nie zawsze proces przebiega na ich podstawie, co może doprowadzić nawet do sytuacji, że proces, który mógłby w sumie zakończyć się pozytywnym wyrokiem, w ogóle nie zostanie wszczęty, a to ze względu na niestety brak dowodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie powinno się też przyjmować odgórnie założenia, iż rezygnuje się z kościelnego procesu, gdyż podjęło się postanowienie o nie wstępowaniu w przyszłości związek. Człowiek jest tylko człowiekiem i warto pośród tego wszystkiego wziąć również pod uwagę to, iż dla poznanej osoby zawarcie związku kościelnego może być jednak dużą wartością, iż może ona nie chcieć ze względów religijno-moralnych pozostawać czy w związku wolnym, czy cywilnym. Wreszcie warto wziąć pod uwagę i to, iż w miarę upływu czasu stronie może być trudniej o zmobilizowanie się do podjęcia działania zmierzającego do rozpatrzenia jej małżeństwa przez właściwy Sąd.

Z pewnością można przytoczyć inną argumentację – dlaczego warto w miarę szybko podjąć pewne kroki, ja przedstawiłam najważniejszą z punktu widzenia prawnego.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zapłaciłeś opłatę cukrową? Dziś jest ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Termin mija i trzeba płacić. Sprawdź zasady.

Zapłaciłeś opłatę cukrową? 25 dzień miesiąca to ostatni dzień na złożenie informacji CUK-1. Czy to wspiera prozdrowotne wybory konsumentów i ogranicza spożycie słodkich napojów? Bez względu na to, jaka jest odpowiedź na to pytanie, termin mija, a płacić trzeba.

TSUE nakłada karę na Polskę - 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów

Niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów będzie kosztowało Polskę 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

ZUS wypłacił ponad 15 mld zł na 13. emerytury

13. emerytury trafiły już do 8,5 mln osób, a łączna kwota wypłat przekroczyła 15 mld zł – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Trzynastki są wypłacane wraz z emeryturą i rentą, w terminie ich wypłat.

Waloryzacja zasiłku pielęgnacyjnego. Ile będzie? 300 zł 400 zł? 500 zł?

Dziś zasiłek pielęgnacyjny wynosi jeszcze 215,84 zł miesięcznie. Ile będzie po zbliżającej się waloryzacji? Tego jeszcze nie wiemy - 300 zł? 400 zł? 500 zł?

REKLAMA

Producenci będą musieli naprawiać towary, nawet po okresie gwarancyjnym. Unia przyjęła przepisy rozszerzające “prawo do naprawy”

Konsumenci mogą odetchnąć z ulgą. We wtorek Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, która ma im zapewnić większą możliwość przedłużania cyklu życia produktów dzięki wprowadzeniu nowych regulacji prawnych. Dla producentów nowe prawo oznacza obowiązek naprawy towarów, nawet po okresie gwarancyjnym. Decyzję Europarlamentu komentuje Mariusz Ryło, CEO Fixit 

Ksiądz aresztowany za oszustwa podatkowe na wielką skalę. Skarb Państwa mógł stracić 5 mln zł

Funkcjonariusze z Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie zatrzymali księdza z jednej z parafii warszawskich. Zatrzymanie miało miejsce w kontekście śledztwa dotyczącego oszustw podatkowych i przywłaszczenia funduszy z darowizn. Nadzór nad śledztwem sprawuje Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Polisa może pokryć drogie leczenie zwierzaka

Polacy kochają zwierzęta domowe. W polskich domach mieszka ok. 8 mln psów i ponad 7 mln kotów. Posiadanie czworonoga to także odpowiedzialność i często kosztowne wizyty u weterynarza. Czy ubezpieczenie dla zwierzaka do dobry pomysł? 

Wsparcie rodziców w czasie egzaminów. Jak pomóc dzieciom przebrnąć przez stresujący czas

Nawet coraz bardziej niezależne dziecko potrzebuje wsparcia rodzica w procesie kształcenia. Wybór szkoły, pomoc w obraniu właściwej ścieżki, wsparcie przy decyzji o zajęciach dodatkowych to ogromnie ważne kwestie. Jak wspierać wyrozumiale? 

REKLAMA

1,27 mld zł na bony energetyczne w 2024 r. Kto się załapie na te pieniądze?

Bon energetyczny to nowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych, które będzie przyznawane na podstawie konkretnych kryteriów dochodowych, w zależności od ilości osób w gospodarstwie. Wiem już, że pula środków na wypłaty bonów energetycznych w 2024 roku wynosi 1,27 mld zł. Teraz tylko pytanie, czy jesteś w grupie, która skorzysta z tych pieniędzy.

Komunikat MC: Zmiany w Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ochrona przed zagrożeniami w cyberprzestrzeni będzie wzmocniona

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Ustawa ma wzmocnić ochronę obywateli oraz instytucji przed rosnącymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni. Projekt został skierowany do konsultacji publicznych, które potrwają do 24 maja 2024 r.

REKLAMA