Kategorie

Dlaczego warto szybko rozpocząć kościelny proces małżeński?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Małżeństwo, "rozwód kościelny"/ fot. Fotolia
Małżeństwo, "rozwód kościelny"/ fot. Fotolia
Człowiek winien „dojrzeć” do podjęcia decyzji odnośnie wszczęcia kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności jego małżeństwa. Czasami jest to podyktowane faktem, iż osoba jest emocjonalnie wyczerpana dotychczasowym, bądź wychodzi z założenia, iż nie zamierza w przyszłości wstępować w nowy związek małżeński. W niniejszym artykule spróbujemy jednak powiedzieć, dlaczego warto w miarę szybko podjąć starania o proces.

Proces o orzeczenie nieważności małżeństwa jest bardzo szczegółowy, przy okazji artykułu poświęconego Specyfice kościelnego procesu o nieważność małżeństwa zostały poruszone kwestie, które w tym procesie brane są pod uwagę. Krótko dla przypomnienia, są nimi nie tylko przedślubny jak i poślubny okres życia stron, co ich lata dzieciństwa, młodości, rodzina pochodzenia itp. adekwatnie do tytułu. W miarę upływu czasu pewne szczegółowe informacje mogą zostać zapomniane, ale nie dotyczy to wyłącznie ich. Gdy piszę pozwy wraz ze stronami to zauważam, iż na zasadzie pewnego obronnego mechanizmu strony eliminują ze swojej pamięci to, co było dla nich przykre, czyli to, co może być dla procesu istotne. Sytuacja pogarsza się naturalnie w miarę upływu czasu.

Gdy zatem u stron obserwuje się pewne luki w wiedzy, to w analogii to samo obserwujemy przy świadkach przez nie zaproponowanych, z tą różnicą, iż w większości przypadków strony spędziły ze sobą większość czasu aniżeli świadkowie ze stronami, co tylko może pogorszyć treść ich zeznań.

Zobacz również: Świadkowie w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Przy świadkach warto poruszyć też inną niemniej istotną sprawę, a mianowicie jest zasada, według której przesłuchanie świadków przypada na czas zawiązania sporu, tym samym otwarcia postępowania dowodowego i zbierania dowodów, gdy jednak istnieje niebezpieczeństwo utraty zeznania, np. z racji niebezpieczeństwa grożącego świadkowi, wówczas można odstąpić od tej reguły i przesłuchać świadka przed tymże etapem (kan. 1529 KPK).

Strony winny zatem sobie uświadomić, iż w miarę zwlekania przez nie z podjęciem kroków celem wszczęcia procesu nastawiają się na ryzyko utraty cennych dowodów. Nie zawsze przecież strona posiada dokumenty, nie zawsze proces przebiega na ich podstawie, co może doprowadzić nawet do sytuacji, że proces, który mógłby w sumie zakończyć się pozytywnym wyrokiem, w ogóle nie zostanie wszczęty, a to ze względu na niestety brak dowodów.

Nie powinno się też przyjmować odgórnie założenia, iż rezygnuje się z kościelnego procesu, gdyż podjęło się postanowienie o nie wstępowaniu w przyszłości związek. Człowiek jest tylko człowiekiem i warto pośród tego wszystkiego wziąć również pod uwagę to, iż dla poznanej osoby zawarcie związku kościelnego może być jednak dużą wartością, iż może ona nie chcieć ze względów religijno-moralnych pozostawać czy w związku wolnym, czy cywilnym. Wreszcie warto wziąć pod uwagę i to, iż w miarę upływu czasu stronie może być trudniej o zmobilizowanie się do podjęcia działania zmierzającego do rozpatrzenia jej małżeństwa przez właściwy Sąd.

Z pewnością można przytoczyć inną argumentację – dlaczego warto w miarę szybko podjąć pewne kroki, ja przedstawiłam najważniejszą z punktu widzenia prawnego.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  19 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.