| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Nieważność małżeństwa katolickiego

Nieważność małżeństwa katolickiego

Na przykładzie wybranych zagadnień z prawa małżeńskiego przedstawione zostaną różnice pomiędzy Kodeksem Kanonów Kościołów Wschodnich a Kodeksem Prawa Kanonicznego.

Inna sytuacja jest, jeśli warunek odnosi się do przyszłości, wówczas każdorazowo małżeństwo zawarte pod nim będzie nieważne, a wynika to z tego, iż w przeciwnym razie byłby jakiś czas pomiędzy zawarciem związku a jego zaistnieniem bądź też nie, w zależności od przedmiotu warunku. To z kolei powodowałoby, iż związek pozostawałby ściśle nieokreślony, stąd powyższa regulacja.

Na zakończenie warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Porównując na chociażby tych dwóch przykładach Kodeksy pojawia się pytanie: co w sytuacji, gdy zawarte zostaje małżeństwo pomiędzy członkiem Katolickiego Kościoła Wschodniego a Kościoła Rzymskokatolickiego i gdy po pewnym czasie chcą uczynić oni starania o orzeczenie nieważności ich małżeństwa z tytułu nieobecnego w jednym z Kodeksów. Czy zatem w tak nakreślonej sytuacji mogą to uczynić. Należy na to pytanie odpowiedzieć pozytywnie, abstrahując od możliwości starania się o dyspensę przed zawarciem związku.

Na ten temat m. in. w:

U. Nowicka, Przeszkody małżeńskie w perspektywie międzyobrządkowej według KPK i KKKW, w: Jus matrimoniale, T. 15 (21) 2010.

T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, Prawo małżeńskie, T. III, Olsztyn 1996.

Zobacz również: Jakie formalności przy ślubie z prawosławnym?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK