reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Jakie formalności przy ślubie z prawosławnym?

Jakie formalności przy ślubie z prawosławnym?

Szczególnie na wschodzie naszego kraju dochodzi do wielu małżeństw katolików z prawosławnymi. Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić aby wziąć ślub kościelny z prawosławnym?

Ślub z prawosławnym jest dopuszczalny w Kościele katolickim. Prawosławni są chrześcijanami i od katolików różnią się przede wszystkim obrządkiem, a nie prawdami wiary. Wszelkie warunki ślubu z osobą prawosławną określa prawo kanoniczne.

Formalności w parafii

Narzeczeni, w celu zorganizowania ślubu w kościele katolickim, powinni udać się do proboszcza parafii, w której planują wziąć ślub. To właśnie proboszcz musi wystąpić z pisemną prośbą o wyrażenie zgody przez biskupa diecezjalnego. Biskup w razie pozytywnie rozpatrzonej prośby udziela katolikowi dyspensy na zawarcie małżeństwa z osobą wyznania prawosławnego.  

Wymagane dokumenty

Osoba katolicka powinna dostarczyć akt chrztu, bierzmowania i świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego oraz dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego, takie jak skrócony odpisy aktu urodzenia oraz zaświadczenie informujące o braku jakichkolwiek przeszkód na zawarcie związku małżeńskiego.

Osoba prawosławna dostarcza metrykę chrztu z kościoła prawosławnego, ewentualnie świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego, skrócony odpisy aktu urodzenia oraz zaświadczenie informujące o braku jakichkolwiek przeszkód na zawarcie związku małżeńskiego.

Zobacz: Zawarcie związku małżeńskiego - poradnik

Zobowiązania katolika

W związku z ryzykiem, jakie powstaje w przypadku małżeństw mieszanych, kościół katolicki wymaga od swojego członka stosownych zobowiązań. Wynika to z zagrożenia utraty przez niego wiary. Katolik, przed zawarciem sakramentalnego związku małżeńskiego z osobą prawosławną, musi złożyć pewne zobowiązania pod postacią pisemnych oświadczeń. Katolik zobowiązuje się do uczynienia wszystkiego, aby odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary oraz uczynienia wszystkiego co w jego mocy, aby każde z dzieci zostało ochrzczone i wychowane w kościele katolickim.

O zobowiązaniach katolika zostanie powiadomiony jego prawosławny narzeczony. Ma to na celu uświadomienie i danie możliwości zaakceptowania tych oświadczeń przez prawosławnego.

Osoba wyznania prawosławnego powinna złożyć zobowiązanie, że nie będzie utrudniała stronie katolickiej wykonywania obowiązków religijnych oraz wychowania dzieci w duchu katolickim.

Ślub w kościele

W przypadku ślubu katolika z prawosławnym, ceremonia może odbyć się na Mszy świętej. Nie ma również przeszkód w przyjęciu Komunii świętej przez osobę prawosławną. Nie powoduje to, pomimo utartych poglądów, przejścia z prawosławia na katolicyzm.

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama