| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Jakie formalności przy ślubie z prawosławnym?

Jakie formalności przy ślubie z prawosławnym?

Szczególnie na wschodzie naszego kraju dochodzi do wielu małżeństw katolików z prawosławnymi. Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić aby wziąć ślub kościelny z prawosławnym?

Ślub z prawosławnym jest dopuszczalny w Kościele katolickim. Prawosławni są chrześcijanami i od katolików różnią się przede wszystkim obrządkiem, a nie prawdami wiary. Wszelkie warunki ślubu z osobą prawosławną określa prawo kanoniczne.

Formalności w parafii

Narzeczeni, w celu zorganizowania ślubu w kościele katolickim, powinni udać się do proboszcza parafii, w której planują wziąć ślub. To właśnie proboszcz musi wystąpić z pisemną prośbą o wyrażenie zgody przez biskupa diecezjalnego. Biskup w razie pozytywnie rozpatrzonej prośby udziela katolikowi dyspensy na zawarcie małżeństwa z osobą wyznania prawosławnego.  

Wymagane dokumenty

Osoba katolicka powinna dostarczyć akt chrztu, bierzmowania i świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego oraz dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego, takie jak skrócony odpisy aktu urodzenia oraz zaświadczenie informujące o braku jakichkolwiek przeszkód na zawarcie związku małżeńskiego.

Osoba prawosławna dostarcza metrykę chrztu z kościoła prawosławnego, ewentualnie świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego, skrócony odpisy aktu urodzenia oraz zaświadczenie informujące o braku jakichkolwiek przeszkód na zawarcie związku małżeńskiego.

Zobacz: Zawarcie związku małżeńskiego - poradnik

Zobowiązania katolika

W związku z ryzykiem, jakie powstaje w przypadku małżeństw mieszanych, kościół katolicki wymaga od swojego członka stosownych zobowiązań. Wynika to z zagrożenia utraty przez niego wiary. Katolik, przed zawarciem sakramentalnego związku małżeńskiego z osobą prawosławną, musi złożyć pewne zobowiązania pod postacią pisemnych oświadczeń. Katolik zobowiązuje się do uczynienia wszystkiego, aby odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary oraz uczynienia wszystkiego co w jego mocy, aby każde z dzieci zostało ochrzczone i wychowane w kościele katolickim.

O zobowiązaniach katolika zostanie powiadomiony jego prawosławny narzeczony. Ma to na celu uświadomienie i danie możliwości zaakceptowania tych oświadczeń przez prawosławnego.

Osoba wyznania prawosławnego powinna złożyć zobowiązanie, że nie będzie utrudniała stronie katolickiej wykonywania obowiązków religijnych oraz wychowania dzieci w duchu katolickim.

Ślub w kościele

W przypadku ślubu katolika z prawosławnym, ceremonia może odbyć się na Mszy świętej. Nie ma również przeszkód w przyjęciu Komunii świętej przez osobę prawosławną. Nie powoduje to, pomimo utartych poglądów, przejścia z prawosławia na katolicyzm.

Zobacz serwis: Zawarcie małżeństwa

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »