| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Trzeba zapłacić PCC dokonując dział spadku

Trzeba zapłacić PCC dokonując dział spadku

Z chwilą dokonania działu spadku, należy pamiętać o konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej jest obligatoryjny.

Z chwilą dokonania działu spadku ustaje współwłasność jaka powstaje w wyniku nabycia spadku przez kilku spadkobierców. Nie ma obowiązku dokonania działu a może być on dokonany na drodze umowy bądź na drodze postępowania sądowego.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega umowa o dział spadku w części dotyczącej spłat lub dopłat. Opodatkowanie nie jest w jakikolwiek sposób uzależnione od czynnika w postaci wzbogacenia się osoby, która nabyła udziały ponad swój udział w majątku spadkowym.

Podstawę opodatkowania przy umowie o dział spadku stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału w spadku. Przepisy przewidują dwie stawki podatku od czynności cywilnoprawnych od umów o dział spadku i wynoszą one:

● 2 proc. – przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym;
● 1 proc. – przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych.

Podatek pobiera się według stawki wyższej gdy:
● gdy podatnik, na którym ciąży obowiązek podatkowy dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności ( np. poprzez zbycie) nie wyodrębnił przy tym wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki podatkowe – od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych;
● jeżeli przedmiotem umowy zamiany są rzeczy lub prawa majątkowe, w stosunku co do których obowiązują różne stawki.

Zobacz też: Podatek od czynności cywilnoprawnych bez tajemnic

Z podatku od czynności cywilnoprawnej zwolnione jest przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, m.in. w drodze umów o dział spadku, pod warunkiem że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy – w części dotyczącej spłat lub dopłat.

Złożenie deklaracji jest obowiązkiem każdego podatnika bez względu na wysokość zobowiązania podatkowego. Podatnik, któremu przysługuje zwolnienie z obowiązku podatkowego również powinien złożyć deklarację podatkową na której powinien zaznaczyć, że wysokość zobowiązania podatkowego jest równa zeru.
Deklarację należy złożyć w Urzędzie Skarbowym w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (także w wypadku zwolnienia podatkowego). Podatek należy rozliczyć na druku PCC-3.

Zobacz też: Postępowanie spadkowe

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawę opodatkowania przy umowie o dział spadku stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału w spadku.
Podstawę opodatkowania przy umowie o dział spadku stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału w spadku.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK