| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Trzeba zapłacić PCC dokonując dział spadku

Trzeba zapłacić PCC dokonując dział spadku

Z chwilą dokonania działu spadku, należy pamiętać o konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek złożenia deklaracji podatkowej jest obligatoryjny.

Z chwilą dokonania działu spadku ustaje współwłasność jaka powstaje w wyniku nabycia spadku przez kilku spadkobierców. Nie ma obowiązku dokonania działu a może być on dokonany na drodze umowy bądź na drodze postępowania sądowego.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega umowa o dział spadku w części dotyczącej spłat lub dopłat. Opodatkowanie nie jest w jakikolwiek sposób uzależnione od czynnika w postaci wzbogacenia się osoby, która nabyła udziały ponad swój udział w majątku spadkowym.

Podstawę opodatkowania przy umowie o dział spadku stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału w spadku. Przepisy przewidują dwie stawki podatku od czynności cywilnoprawnych od umów o dział spadku i wynoszą one:

● 2 proc. – przy przeniesieniu własności nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym;
● 1 proc. – przy przeniesieniu własności innych praw majątkowych.

Podatek pobiera się według stawki wyższej gdy:
● gdy podatnik, na którym ciąży obowiązek podatkowy dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności ( np. poprzez zbycie) nie wyodrębnił przy tym wartości rzeczy lub praw majątkowych, do których mają zastosowanie różne stawki podatkowe – od łącznej wartości tych rzeczy lub praw majątkowych;
● jeżeli przedmiotem umowy zamiany są rzeczy lub prawa majątkowe, w stosunku co do których obowiązują różne stawki.

Zobacz też: Podatek od czynności cywilnoprawnych bez tajemnic

Z podatku od czynności cywilnoprawnej zwolnione jest przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, m.in. w drodze umów o dział spadku, pod warunkiem że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy – w części dotyczącej spłat lub dopłat.

Złożenie deklaracji jest obowiązkiem każdego podatnika bez względu na wysokość zobowiązania podatkowego. Podatnik, któremu przysługuje zwolnienie z obowiązku podatkowego również powinien złożyć deklarację podatkową na której powinien zaznaczyć, że wysokość zobowiązania podatkowego jest równa zeru.
Deklarację należy złożyć w Urzędzie Skarbowym w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego (także w wypadku zwolnienia podatkowego). Podatek należy rozliczyć na druku PCC-3.

Zobacz też: Postępowanie spadkowe

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawę opodatkowania przy umowie o dział spadku stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału w spadku.
Podstawę opodatkowania przy umowie o dział spadku stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego nabytego ponad wartość udziału w spadku.

Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia

reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »